Ztukovatělá játra jsou hlavní příčinou nádoru jater
Ztukovatělá játra má ve vyspělých zemích přes 30 procent populace. Při současném trendu bude tukovou nemocí jater do roku 2040 trpět až 55 procent lidí. Ztukovatělá játra patří k hlavní příčině rozvoje zhoubného nádoru jater.
Menstruační pomůcky ve škole vyhrály soutěž žákovských projektů
Žáci Základní školy Metelkovo náměstí Teplice do školy nakupují menstruační pomůcky. Boxy doplňují, aby je žákyně využily, když zrovna potřebují.
Lidem se zdravotním postižením chybí finance i dostupná péče
Z osob starších 15 let žilo loni v Česku 1,3 milionu lidí se zdravotním postižením. Mnohým z nich chybí kompenzační pomůcky a zdravotní péče.
Žloutenka „áčko“ v Česku nabírá na síle, varují epidemiologové
Za letošní první čtvrtletí evidují zdravotní úřady 320 případů nákazy žloutenkou typu A. Loni šlo o 636 zachycených infekcí za celý rok, dva lidé v souvislosti s žloutenkou A zemřeli. Počty nakažených rostou v celé Evropě.
Malá holčička podnítila zájem o darování kostní dřeně
Přes 700 lidí se v posledních dvou dnech zapsalo v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny [IKEM] do Českého registru dárců krvetvorných buněk. Zájem o dárcovství kostní dřeně vyvolal známý případ asi dvouleté Madlenky.
Vzniká symfonický orchestr lékařů, jmenuje se ČOLEK
Vzniká velký symfonický orchestr lékařů. Jmenuje Česko-slovenský Orchestr a sbor LÉKařů, zkráceně ČOLEK. Za jeho vznikem stojí kardiolog Fakultní nemocnice Olomouc MUDr. Jan Látal, Ph.D. Více říká v rozhovoru pro Zdravé Zprávy.
Rodinné stolování funguje i jako prevence poruchy příjmu potravy
Společné obědy, večeře či snídaně u rodinného stolu fungují podle odborníků i jako prevence poruchy příjmu potravy. Počty pacientů, kteří se straní jídla, nebo se naopak přejídají, se za poslední dekádu až zdvojnásobily.
Česko změní výživová doporučení, neměnila se dvacet let
Více než čtvrtina dospělých v Česku je obézní. A kvůli špatným stravovacím návykům lidé nejenže tloustnou, ale i se u nich častěji rozvíjí nemoci srdce, cév a rakovina. I to je důvod, proč se Česko chystá aktualizovat výživová doporučení.
Jedna z nejstarších žen světa měla omlazující buňky. To ale není všechno
Do své smrti loni v srpnu byla 117letá Španělka Maria Branyasová nejstarším člověkem na světě. Za jejího života jí vědci odebrali vzorky, aby zjistili, co stojí za jejím vysokým věkem ve zdraví. A nyní přinášejí výsledky.
Češi si zvykají na dentální hygienu, chodí jich na ni polovina
Na dentální hygienu už v Česku chodí polovina obyvatel, z nich necelá pětina pravidelně, to je dvakrát do roka. Zatímco péče o ústní zdraví se zlepšuje u dospělých, děti mají stále hodně kazů. Zubních lékařů je v Česku bezmála 9 tisíc.
The Lancet: V roce 2050 bude už více lidí obézních než plnoštíhlých
Několik desetiletí jsme na celém světě svědky rychlého růstu počtu lidí s nadváhou a obezitou. V některých zemích se trend projevil už v období před druhou světovou válkou, v jiných nastal v posledních dekádách.
Nejenom návaly. Menopauza má i jiné příznaky
Menopauza neznamená jen stereotypní představu ženy, která v 50 letech trpí návaly. Příznaky se mohou projevit mnohem dříve. Crystal Burkeové trvalo pět let, než správně pojmenovala příznaky, kterými trpěla. A šlo o menopauzu.
Finanční zdraví je neméně důležité. Upozorňují na to banky
Březen je tradičně měsícem finančního zdraví. Aktivity s tím spojené podporuje i Česká bankovní asociace [ČBA]. Co přesně nabízí? A jak jsou na tom Češi s finanční gramotností?
Lymfedém se objeví až u 30 procent žen po léčbě rakoviny prsu
Otok v oblasti horní končetiny zvaný lymfedém se objevuje až u 30 procent žen po chirurgické a radiologické léčbě rakoviny prsu. Při terapii totiž dochází k zásahu do měkké tkáně a narušení odtoku lymfy, a to se dříve či později projeví otokem.
Hubnutí zvládne málokdo, většina zase kila nabere
Přestože nadváhou a obezitou trpí více než polovina české populace, tak hubnutí zvládne jen málokdo. Podle odborníků se jen 10–20 procentům lidí, kteří se rozhodli pro hubnutí, podaří udržet novou váhu dlouhodobě.
Jím více rybích konzerv než dříve, říká japonská vědkyně žijící v Česku
„Tradiční česká kuchyně je chutná, ale často obsahuje těžké omáčky, smažená jídla a velké porce masa s menším množstvím rostlinných složek. V Česku je i poměrně vysoká spotřeba alkoholu,“ říká japonská vědkyně Maika Ohno.
Mohou protihluková sluchátka za potíže se sluchem? Možná, že ano
Pípání pokladen v supermarketu, syčení kávovaru, klaksony automobilů, zvonění tramvají, hluční cizinci, telefonisté v dopravních prostředcích. Mozek každý den dekóduje stovku různých zvuků. A někteří s tím mají velký problém.
Umělé světlo se v Česku nadužívá a rozvíjí nemoci, i rakovinu
Narušený cirkadiánní rytmus se váže k většině civilizačních nemocí, nevyjímaje rakovinu i duševní poruchy. K narušení rytmu vede hlavně nepravidelné spaní a bdění. A za ním často stojí i nadměrné užívání umělého světla.
Počítače, mobily a tablety unavují naše oči i vyvolávají bolest hlavy
Oči a hlava Cathy Higginsovou rozbolely každý den kolem třetí hodiny odpolední poté, kdy strávila pět nebo šest hodin před displejem počítače. Její prací na univerzitě je ověřovat číselné údaje na smlouvách, přihláškách a rozpočtech.
Loni přidaly České dráhy přes sto bezbariérových vlaků
České dráhy uvedly, že loni zajistily asistenci při více než 9 300 přepravách. To je meziroční nárůst o více než 760 asistencí pro cestující se zdravotním postižením. Rovněž roste počet bezbariérových vlaků, loni jich přibylo přes sto.