Návrh na hrazené lázně pojišťovna schvaluje do 30 dnů
K návrhu na poskytnutí příspěvkové či komplexní lázeňské léčebně rehabilitační péče se má zdravotní pojišťovna vyjádřit nejpozději do 30 dnů, výjimečně do 60 dnů. Návrh na hrazené lázně podává praktický lékař nebo ambulantní specialista.
Genová terapie odvrátí i úplnou slepotu. A máme ji i v Česku
Jedna ampulka s lékem nesoucí správnou kopii genu dokáže zabránit úplné slepotě u pacientů se vzácným dědičným onemocněním oční sítnice. Jde o moderní léčebnou technologii nově dostupnou i v České republice.
O špatné péči pro děti nemluví prezident Pavel prvně. Nic se ale neděje
Mizerné dostupnosti zdravotní péče pro děti si při své návštěvě části Vysočiny, Jihočeského a Jihomoravského kraje všiml i prezident Petr Pavel. Lépe řečeno, mu o ni referovali místní starostové. Ambulantní pediatrie se v Česku bez úspěchu řeší roky.
Umělá inteligence ze snímku oka rozpozná diabetickou retinopatii
Kamery se systémy umělé inteligence [AI] odhalují diabetickou retinopatii. To je onemocnění ohrožující zrak diabetiků. Kamery snímají oční sítnici, jediné místo na těle, kde lze pouhým okem sledovat cévy a rozpoznat mnoho nemocí.
Dětských praktiků už mohlo být víc, ale peníze míří do nemocnic
Dostupnost dětských ambulantních lékařů už by se mohla zlepšit v regionech s jejich až mizivým pokrytím. Musely by do nich ale směřovat dotace na rezidenční místa pro lékaře. Ty si často ale stáhnou nemocnice a jejich dětská oddělení.
Nový screening rakoviny prostaty zaznamenávají i pojišťovny
Rakovina prostaty je druhou nejrozšířenější rakovinou u mužů. Jen preventivní vyšetření odhalí nádor prostaty včas a zvýší šanci na přežití. Zdravotní pojišťovny ho v Česku v pilotním projektu hradí od letošního ledna mužům od 50 do 69 let.
Novela o veřejném pojištění jde do Sněmovny. A jsou tu i další změny
Zdravotnické prostředky upraví samostatný zákon o kategorizaci zdravotnických prostředků. S jeho platností se počítá od poloviny roku 2025. Změnu již schválila [30.10.] vláda. Stejně tak přijala novelu o veřejném zdravotním pojištění.
I pacienti chtějí mluvit do zdravotních politik. Zájem o to ale není
Zdravotní politika v Česku se stále tvoří bez většího zapojení organizované pacientské veřejnosti. Zástupci pacientů nesedí ve správních radách zdravotních pojišťoven a ani v nové Radě vlády pro veřejné zdraví. A to je podle nich chyba.
Přidáno dostanou i ambulantní specialisté, když vezmou víc pacientů
Ambulance specialistů se příští týden nezavřou, potvrdil [25.10.] po jednání na ministerstvu šéf jejich sdružení Zorjan Jojko. Zdravotní pojišťovny jim příští rok nad rámec vyhlášky zvýší úhrady o 3 %, to oproti zvýšení počtu pacientů alespoň o 10 až 15 procent.
Přidání praktikům je zrada pacientů, říká Edita Müllerová z Revma Ligy
„Onkologičtí lékaři už uvažují nad tím, jak udělají selekci pacientů, kteří dostanou biologickou léčbu, a kteří ji nedostanou,“ říká v rozhovoru pro Zdravé Zprávy místopředsedkyně Národní asociace pacientských organizací Edita Müllerová.
V úhradách nejsou velké nemocnice vítězi, tvrdí jejich zástupci
Vedení fakultních nemocnic se ohradilo proti tvrzení, že na svých účtech zbytečně drží miliardové rezervy a jsou protěžovaný segment v úhradách za péči. Příští rok pro ně značí co do růstu úhrad reálně stagnaci až propad, tvrdí jejich zástupci.
Praktici ordinace nezavřou, dostali přidáno
O zrušení protestu praktiků pro dospělé i děti informoval včera [21.10.] večer Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů ČR, po jednání s ministrem zdravotnictví. Ten přistoupil na žádaný růst úhrad za péči z 2,83 na 3,3 procenta.
O úhradové vyhlášce se rozhodne tento týden, promluví i velké nemocnice
K úhradové vyhlášce a případné její úpravě se sejdou zástupci praktických lékařů pro dospělé a děti a dorost stejně jako ambulantní specialisté s vedením resortu zdravotnictví tento týden. A vyjádří se i zástupci velkých fakultních nemocnic.
Úhradová vyhláška ubírá i kardiologii. Hrozí omezení péče
S úhradovou vyhláškou na příští rok vyjadřují nesouhlas i kardiologové. Podle nich jim snižuje úhrady za kardiologickou a kardiochirurgickou hospitalizační péči o více než 10 procent. O změnách chtějí jednat s ministerstvem.
Průměrný plat praktika je 98 300 korun, mzda 58 700 korun
Průměrná měsíční mzda praktického lékaře v soukromé praxi za letošní první pololetí činí 58 700 Kč. Praktik pracující ve státním nebo veřejném zařízení si průměrně vydělal 98 300 korun. Rozdíly v příjmech jsou i u specialistů.
Plus 1 400 Kč považují zdravotnické odbory za výsměch. Protesty plánují
S přidáním o 1 400 Kč od příštího roku, které se týká i zdravotníků v nemocnicích, jejich odbory nesouhlasí. Do zdravotnictví chtějí zavést nepodkročitelná minima v odměňování i pro nelékaře. Na tom se ale neshodnou s resortem zdravotnictví.
O nedohodě s MZ ČR promluví odbory zítra. Zatím platí růst platů o 1...
O dalších krocích po dnešní [15.10.] nedohodě s ministerstvem zdravotnictví ohledně odměňování zdravotníků promluví odbory a Česká lékařská komora [ČLS] zítra na tiskovém briefingu. Zatím platy ve zdravotnictví porostou o 1 400 Kč.
Praktici hrozí uzavřením ordinací. Nesouhlasí s růstem úhrad na příští rok
Pokud se nezvýší úhrady praktickým lékařům pro příští rok o 3,3 procenta namísto nyní navržených 2,83 procenta, půjdou praktici do stávky. Své ordinace zavřou 29. a 30. října. Proti úhradové vyhlášce se vymezují i menší nemocnice.
Pojištění první dámy Pavlové vyjde měsíčně na 5 630 korun
I starosti prezidenta Petra Pavla o odpracované roky na důchod u jeho ženy Evy Pavlové za dobu, kdy zastává roli první dámy, mají řešení. A nevyjdou na více než 5 700 Kč měsíčně. Což není při jeho příjmu 660 tisíc Kč měsíčně likvidační částka.
Duševními poruchami trpí v Česku 13 % dětí. Péče pro ně není
Duševní poruchy a nemoci se týkají stále většího počtu lidí. Jen s depresí či úzkostí se léčí téměř tři čtvrtě milionu lidí. Informuje o tom Svaz zdravotních pojišťoven ČR [SZP ČR], který za alarmující považuje hlavně statistiky u dětí.