Český červený kříž a Penta Hospitals nabízí kurzy pro dobrovolníky
Zdravotnická skupina Penta Hospitals CZ ve spolupráci s Českým červeným křížem [ČČK] zahájila nový vzdělávací program pro dobrovolníky. Jde o pilotní projekt, který je aktuálně jediným svého druhu v Česku.
Nejen černý kašel, v Česku se letos více šíří i příušnice
Letos se v Česku do konce října potvrdilo 648 případů příušnic, to je více než za posledních pět let dohromady. Nejvíce nemocných je stejně jako u černého kašle ve skupině dospívajících a mladých dospělých ve věku 15-24 let.
Klinické logopedy stále trápí nelegální logopedické praxe
„Školský logoped patří jen do resortu školství, nikoli na volnou živnost,“ říká předsedkyně Asociace klinických logopedů ČR [AKL ČR] Barbora Richtrová. A dodává, že v Česku stále ještě fungují nelegální provozy s klinickou logopedií.
Genová terapie odvrátí i úplnou slepotu. A máme ji i v Česku
Jedna ampulka s lékem nesoucí správnou kopii genu dokáže zabránit úplné slepotě u pacientů se vzácným dědičným onemocněním oční sítnice. Jde o moderní léčebnou technologii nově dostupnou i v České republice.
Mohou křížovky, puzzle či hry zabránit demenci? Rozhodně neuškodí
Mohou křížovky a hry zabránit demenci? Odborníci říkají, že odpověď na tuto otázku je sama o sobě složitou luštěnkou. Ale v principu to smysl dává. Když cvičíme, posilujeme svaly, bráníme jejich ochabování. A jak je to u mozku?
Prvního léku na Alzheimerovu chorobu se dočkaly i země EU
Vůbec první lék na Alzheimerovu chorobu schválil včera odborný výbor Evropské agentury pro léčivé přípravky [EMA]. Lék je určený pro pacienty s ranou fází nemoci. Jeho cenu a úhradu z pojištění si stanoví jednotlivé země EU.
CHOPN považují lékaři již za předrakovinný stav
Pacientů s chronickou obstrukční plicní nemocí [CHOPN] v Česku i jinde na světě přibývá. S CHOPN se u nás léčí asi 190 tisíc pacientů, dalších asi 400 tisíc lidí s nemocí žije, aniž by o ni ale věděli. CHOPN lékaři považují již za prekancerózu.
Techničtí a medicínští experti spojí síly ve výzkumu neurodegenerací
Pro zkoumání procesů v mozku, které vedou k rozvoji neurodegenerací, spojí síly techničtí a medicínští výzkumníci v novém centru Clara. Pracovat budou s umělou inteligencí. Díky ní zanalyzují data z molekulárního výzkumu i klinických studií.
Riziko trombózy odhalí i stěr z úst. Zdarma ho nabídne Masarykova nemocnice
Pouhým stěrem z dutiny ústní nabízí preventivní a bezplatné vyšetření rizika trombózy ústecká Masarykova nemocnice tento pátek 15. listopadu. V Česku připadá na 100 tisíc osob 160 až 200 případů žilní trombózy za rok.
Dr. Max měří hladinu cukru v lékárnách. Teď vyšle do terénu i speciální auto
Lékárny Dr. Max spouští mobilní screening diabetu. Nový projekt DiaTour se stane součástí největšího programu prevence diabetu v České republice. Orientační měření hladiny cukru v krvi už teď nabízí asi 200 lékáren Dr. Max.
Na císařský řez nigerijské ženy nemají peníze, a tak umírají
V Nigérii připadá 1 047 úmrtí žen na 100 tisíc nově narozených dětí. Vyšší mateřskou úmrtnost má jen Jižní Súdán a Čad. Nigerijské ženy teď mají naději na dostupnější, i když velmi základní péči při porodu, přesněji při císařském řezu.
Dětem se ledvina transplantuje ideálně bez předchozí dialýzy
Lepší léčebné výsledky u dětí vyžadující náhradní ledvinu vykazují takzvané preemptivní transplantace. To je bez předchozí dialýzy a od žijícího dárce. V Česku dětem ledviny transplantují ve FN v Motole, to od roku 1981.
Nádorem prostaty ročně onemocní 9 800 mužů. Patří k nim i ministr Válek
Zhoubných nádorů prostaty přibývá nejrychleji z onkologických diagnóz. Co do počtu nově odhalených případů předčil nádor prostaty i karcinom kolorekta, to je konečníku a střev. S nádorem prostaty se léčí i ministr zdravotnictví Válek.
Dětských praktiků už mohlo být víc, ale peníze míří do nemocnic
Dostupnost dětských ambulantních lékařů už by se mohla zlepšit v regionech s jejich až mizivým pokrytím. Musely by do nich ale směřovat dotace na rezidenční místa pro lékaře. Ty si často ale stáhnou nemocnice a jejich dětská oddělení.
Novela o specifických zdravotních službách řeší i vzácná onemocnění
Vzácná onemocnění a pacienti se začnou evidovat v Národním registru vzácných onemocnění. Registr má podpořit i klinické studie léků na vzácné nemoci v ČR. A jsou tu i další novinky. Například konec pracovnělékařských prohlídek u některých povolání.
U adenomů a myomů v děloze se vzácně objeví i zhoubný sarkom
I myomy a adenomyóza, při níž do stěny dělohy prorůstá její výstelka, představují riziko zhoubného nádoru, i když vzácně. U jedné až 5 žen z tisíce odoperovaných kvůli myomu či adenomyóze se potvrdí zhoubný nádor zvaný děložní sarkom.
Respiračních nemocí ubylo o 40 %, to díky prázdninám a volnu
Díky podzimním prázdninám a pracovnímu volnu ubylo respiračních nemocí v mezitýdenním srovnání o téměř 40 procent. A ubylo i chřipky. Podle Jana Kynčla ze Státního zdravotního ústavu [SZÚ] se letos hodně šíří mykoplazmové infekce.
Karlovarský kraj spěchá s vlastní leteckou záchrannou službu
Karlovarský kraj by mohl mít vlastní základnu letecké záchranné služby už v roce 2027. To znamená o rok dříve, než se nyní počítá. Důvod je, že dvě třetiny území Karlovarského kraje nejsou v zákonem stanovené doletové době 20 minut.
V Česku se testuje screening časného záchytu nadváhy u dětí
Od letoška se v Česku testuje program časného záchytu nadváhy u dětí od šesti do 11 let věku. Jeho cílem je zabránit tomu, aby děti s nadváhou přešly do obezity. Z ní už se totiž jen těžko dostávají.
Dárcem orgánů může být v Česku i cizinec. Je to ale složitější
Pro darování orgánů k transplantaci v Česku platí takzvaný předpokládaný souhlas. To znamená, že jejich dárcem se stává každý, kdo nevyslovil za svého života s darováním nesouhlas. U cizinců pobývajících v Česku to ale funguje jinak.