Počet středoškoláků roste. Mnozí cestují za výukou i napříč kraji
Počet středoškoláků v ČR mezi školními roky 2013/14 a 2023/24 stoupl o osm procent. Nejvíce, o 24 procent, přibylo středoškoláků s trvalým bydlištěm ve Středočeském kraji, o 20 procent pak žáků v Praze.
Pacientů v péči logopeda rychle přibývá a horší se i jejich zdraví
Klinický logoped nepracuje pouze s mluvícími dětmi, jak se lidé často mylně domnívají. Mezi jejich pacienty stále častěji patří senioři a lidé po větších operacích. A více než 82 procent pacientů v péči logopeda má více nemocí.
Český červený kříž a Penta Hospitals nabízí kurzy pro dobrovolníky
Zdravotnická skupina Penta Hospitals CZ ve spolupráci s Českým červeným křížem [ČČK] zahájila nový vzdělávací program pro dobrovolníky. Jde o pilotní projekt, který je aktuálně jediným svého druhu v Česku.
Prezident Pavel: Krizi v pediatrii zčásti vyřeší restrukturalizace
Vyšší proregistrovanost dětí u praktických lékařů se dá podle prezidenta Petra Pavla dosáhnout změnou rozložení pediatrů mezi primární a lůžkovou péčí. V nemocnicích je pediatrů přebytek a nejsou tam plně využiti, upozornil prezident.
Za posledních 12 měsíců se v USA předávkovalo téměř sto tisíc lidí
Pokles počtu úmrtí z předávkování drog v USA pokračuje i letos. Od loňského do letošního června došlo podle amerického Centers for Disease Control and Prevention [CDC] k 97 000 úmrtím kvůli předávkování.
Nejen černý kašel, v Česku se letos více šíří i příušnice
Letos se v Česku do konce října potvrdilo 648 případů příušnic, to je více než za posledních pět let dohromady. Nejvíce nemocných je stejně jako u černého kašle ve skupině dospívajících a mladých dospělých ve věku 15-24 let.
Klinické logopedy stále trápí nelegální logopedické praxe
„Školský logoped patří jen do resortu školství, nikoli na volnou živnost,“ říká předsedkyně Asociace klinických logopedů ČR [AKL ČR] Barbora Richtrová. A dodává, že v Česku stále ještě fungují nelegální provozy s klinickou logopedií.
Digitalizace zdravotnictví ukáže tu pravdu online, říká Petr Foltýn
„Digitalizace zdravotnictví přinese online náhled na to, co se v poskytování péče v Česku děje. [...] Ta pravda tak bude vidět kdykoli online,“ říká v podcastu Zdravé Zprávy ředitel Národního centra elektronického zdravotnictví Petr Foltýn.
Návrh na hrazené lázně pojišťovna schvaluje do 30 dnů
K návrhu na poskytnutí příspěvkové či komplexní lázeňské léčebně rehabilitační péče se má zdravotní pojišťovna vyjádřit nejpozději do 30 dnů, výjimečně do 60 dnů. Návrh na hrazené lázně podává praktický lékař nebo ambulantní specialista.
Genová terapie odvrátí i úplnou slepotu. A máme ji i v Česku
Jedna ampulka s lékem nesoucí správnou kopii genu dokáže zabránit úplné slepotě u pacientů se vzácným dědičným onemocněním oční sítnice. Jde o moderní léčebnou technologii nově dostupnou i v České republice.
Zůstat, nebo odejít? Nejen povodně, ale i hurikány testují výdrž lidí
Floridou se prohnaly dva ničivé hurikány, Helene v září, Milton v říjnu. Starosta města s pohádkovým názvem Ostrov pokladů [Treasure Island] Tyler Payne opravil dům po prvním hurikánu, ten druhý už ale byl nad síly jeho i jeho manžela.
Sociální pojištění slaví sto let. Československo ho přijalo v roce 1924
Sociální pojištění spravované státem u nás funguje 100 let. Zajímavé je, že v době jeho vzniku byla věková hranice pro odchod do starobního důchodu 65 let. A dále, že příjemci starobní a invalidní penze dostávali příplatek za nezaopatřené dítě.
Mohou křížovky, puzzle či hry zabránit demenci? Rozhodně neuškodí
Mohou křížovky a hry zabránit demenci? Odborníci říkají, že odpověď na tuto otázku je sama o sobě složitou luštěnkou. Ale v principu to smysl dává. Když cvičíme, posilujeme svaly, bráníme jejich ochabování. A jak je to u mozku?
Příspěvky na bydlení loni vyšly na 18 miliard korun. Výdaje dál rostou
Úřady práce na příspěvku na bydlení loni vyplatily 17,9 miliardy korun. To je oproti předchozímu roku o 9,4 miliardy víc. A výdaje státu na příspěvky na bydlení rostou i letos. Od ledna do srpna na nich úřady vyplatily 13,4 miliardy korun.
Veřejné zdravotnictví v USA povede Robert F. Kennedy, rozhodl Trump
Vedení zdravotnictví a sociálních služeb Spojených států chce budoucí republikánský prezident Donald Trump svěřit Robertu F. Kennedymu mladšímu. Proti se vyslovila opozice i někteří odborníci na zdravotní služby.
Prvního léku na Alzheimerovu chorobu se dočkaly i země EU
Vůbec první lék na Alzheimerovu chorobu schválil včera odborný výbor Evropské agentury pro léčivé přípravky [EMA]. Lék je určený pro pacienty s ranou fází nemoci. Jeho cenu a úhradu z pojištění si stanoví jednotlivé země EU.
CHOPN považují lékaři již za předrakovinný stav
Pacientů s chronickou obstrukční plicní nemocí [CHOPN] v Česku i jinde na světě přibývá. S CHOPN se u nás léčí asi 190 tisíc pacientů, dalších asi 400 tisíc lidí s nemocí žije, aniž by o ni ale věděli. CHOPN lékaři považují již za prekancerózu.
O špatné péči pro děti nemluví prezident Pavel prvně. Nic se ale neděje
Mizerné dostupnosti zdravotní péče pro děti si při své návštěvě části Vysočiny, Jihočeského a Jihomoravského kraje všiml i prezident Petr Pavel. Lépe řečeno, mu o ni referovali místní starostové. Ambulantní pediatrie se v Česku bez úspěchu řeší roky.
Techničtí a medicínští experti spojí síly ve výzkumu neurodegenerací
Pro zkoumání procesů v mozku, které vedou k rozvoji neurodegenerací, spojí síly techničtí a medicínští výzkumníci v novém centru Clara. Pracovat budou s umělou inteligencí. Díky ní zanalyzují data z molekulárního výzkumu i klinických studií.
Loni si v Česku nemohlo pořádně zatopit 1,3 mil. lidí. Neměli na to
Rok od roku v Česku přibývá domácností, které si nemohu dostatečně zatopit a zasvítit. Zatímco v roce 2020 žilo v těchto domácnostech asi 770 tisíc lidí, loni už jich bylo 1,3 milionu. Odborníci hovoří o šířící se energetické chudobě v Česku.