Investiční pobídky v EU neodpovídají potřebám farma firem
Na dnešním jednání [3.12.] Rady ministrů zdravotnictví EU v Bruselu chce ministr zdravotnictví Vlastimil Válek [TOP 09] projednat i změny u limitů EU pro národní investiční pobídky pro farmaceutické firmy.
Za posledních 12 měsíců se v USA předávkovalo téměř sto tisíc lidí
Pokles počtu úmrtí z předávkování drog v USA pokračuje i letos. Od loňského do letošního června došlo podle amerického Centers for Disease Control and Prevention [CDC] k 97 000 úmrtím kvůli předávkování.
Prvního léku na Alzheimerovu chorobu se dočkaly i země EU
Vůbec první lék na Alzheimerovu chorobu schválil včera odborný výbor Evropské agentury pro léčivé přípravky [EMA]. Lék je určený pro pacienty s ranou fází nemoci. Jeho cenu a úhradu z pojištění si stanoví jednotlivé země EU.
Ministerstvo si pochvaluje spolupráci s lékovým ústavem
„Myslím si, že už dnes pacienti vidí zlepšení u výpadků léků. Že to, čím jsme procházeli poslední dva roky, se významně zlepšilo,“ uvedl na včerejší [11.11.] tiskové konferenci Státního ústavu pro kontrolu léčiv náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.
Do čištění odpadních vod se mají v EU zapojit i farma firmy
Na čištění odpadních vod se mají podílet i farmaceutické firmy působící v dané zemi. Změnu přináší nově schválená směrnice Radou EU. Rozsah spolufinancování stanoví až její zařazení do národní legislativy. K tomu má dojít do dvou až tří let.
Komentář: Jako obvykle se začne šetřit na lécích pro pacienty
Výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu David Kolář se na Zdravé Zprávy zamýšlí nad aktuální dohodou ministra Vlastimila Válka s praktickými lékaři o růstu úhrad. Podle něj to značí úspory na lécích pro pacienty. Více v jeho textu níže.
Klinických studií se ženy s rakovinou prsu nebojí. Mají ale svá pravidla
Pacientky s rakovinou prsu v Česku se klinických studií nových léků nebojí a zajímají se o ně. V onkologii u nás probíhá 206 výzkumných projektů a jednatřicet z nich připadá na výzkum nových terapií na rakovinu prsu.
Chudé země budou moci vyrábět očkování proti HIV
Společnost Gilead Sciences oznámila, že povolí šesti výrobcům generických léčiv v asijských a severoafrických zemích vyrábět a prodávat za nižší cenu svůj průlomový lék na HIV lenacapavir.
Český výrobce generik VÚAB investuje do vývoje léků na rakovinu
Český výrobce generik VÚAB Pharma má také vlastní výzkum a vývoj. V něm se zaměřuje na vývoj inovativních protinádorových přípravků a daří se mu. Firma známá pro svou dřívější výrobu penicilinu letos slaví 75 let od založení.
Irena Storová je novou ředitelkou asociací lékárenských sítí
Irena Storová, bývalá šéfka Státního ústavu pro kontrolu léčiv, nastoupila na pozici výkonné ředitelky Asociace provozovatelů lékárenských sítí [APLS] a Evropské federace lékárenských sítí [EFPC].
Nádor prostaty léčí v Liberci prvně radiofarmakem, čeká se na výsledky
Nádor prostaty léčí liberečtí onkologové vůbec poprvé radiofarmakem s obsahem lutecia. Nadějný lék ale není v úhradách pojišťoven. To by se mohlo brzy změnit. Pacient tak lék dostal výjimečně přes paragraf 16.
Do Prahy se sjíždí světové špičky z oblasti vývoje nových léků
Letošní jubilejní 10. ročník letní školy zaměřené na vývoj nových léků se tento týden koná v Praze. Na mnoha akcích se setkají odborníci zastupující světové farmaceutické firmy se zástupci akademické oblasti i s mladými nadějnými vědci.
MPO ignorovalo připomínky rezortu zdravotnictví k regulaci reklamy na léky
Regulaci reklamy na léky a zdravotnické prostředky u nás řeší zákon. V praxi ale omezuje pacientské organizace, lékaře, farmaceuty a konečně i farma firmy. Doplácí na to veřejnost. Naplno se to ukázalo například v době covidu.
AIFP vydala výroční zprávu za rok 2023
Asociace inovativního farmaceutického průmyslu [AIFP] zveřejnila svou výroční zprávu za rok 2023. Zpráva poskytuje komplexní přehled o situaci na českém farmaceutickém i zdravotnickém trhu. A také o aktivitách AIFP v ČR i v Evropě.
Lék na Alzheimera se rodí v bolestech. Účinky jsou plné rozporů
Lék z produkce americké farmaceutické firmy Eli Lilly s názvem Kisunla je nejnovější zbraní, která by mohla v rané fázi Alzheimerovy choroby zpomalit pokles kognitivních funkcí. Avšak skrývá i mnohá zdravotní rizika.
Na Angelmanův syndrom se hledá lék i v Česku. Ale snadné to není
Účinný lék na Angelmanův syndrom farma firmy zatím nemají. Naději pacientům a jejich rodinám dává genová terapie, která by mohla napravit genetickou poruchu. Úspěšný vývoj léku ale podmiňují i znalost pacientů a ucelený sběr údajů o nich.
ČAFF vstoupil do SP ČR i platformy LifeSciences 4.0.
Česká asociace farmaceutických firem [ČAFF] vstoupila do Svazu průmyslu a dopravy ČR. To je největší zaměstnavatelský svaz v Česku. ČAFF zároveň navázal spolupráci s platformou pro farmaceutické firmy LifeSciences 4.0.
Náměstek Dvořáček označil zajišťování léků v Německu za hloupé
Na výpadky generických léků reagovaly silnější unijní země tak, že výrobcům nařídily držet jejich větší objemy na území své země. Mezi tyto země patří Německo, Francie i Rakousko. Jejich postupy ostře kritizuje Jakub Dvořáček.
V ÚJF AV ČR otevřeli novou laboratoř pro výrobu 225Ac
Ústav jaderné fyziky [ÚJF] AV ČR v Řeži u Prahy otevřel novou laboratoř pro výrobu radionuklidu Aktinium-225. To je jedním z nejslibnějších zdrojů takzvaného záření alfa, které se využívá při léčbě rakoviny.
Nový systém hlídání dostupnosti léků zažívá ostrý start
Příznakem „omezená dostupnost“ označil Státní ústav pro kontrolu léčiv první léky na trhu. Od 1. 6. takto SÚKL označuje léky, u nichž hrozí nedostatek. O omezené dostupnosti léků SÚKL informoval včera [3.6.] na svých stránkách.