Za posledních 12 měsíců se v USA předávkovalo téměř sto tisíc lidí
Pokles počtu úmrtí z předávkování drog v USA pokračuje i letos. Od loňského do letošního června došlo podle amerického Centers for Disease Control and Prevention [CDC] k 97 000 úmrtím kvůli předávkování.
Genová terapie odvrátí i úplnou slepotu. A máme ji i v Česku
Jedna ampulka s lékem nesoucí správnou kopii genu dokáže zabránit úplné slepotě u pacientů se vzácným dědičným onemocněním oční sítnice. Jde o moderní léčebnou technologii nově dostupnou i v České republice.
Prvního léku na Alzheimerovu chorobu se dočkaly i země EU
Vůbec první lék na Alzheimerovu chorobu schválil včera odborný výbor Evropské agentury pro léčivé přípravky [EMA]. Lék je určený pro pacienty s ranou fází nemoci. Jeho cenu a úhradu z pojištění si stanoví jednotlivé země EU.
Slovenská Assas Invest kupuje ostravskou firmu Česká lékárnická
Ostravskou společnost Česká lékárnická, která vlastní distributora léčiv Pharmos nebo provozovatele lékáren Sanovia, kupuje slovenská společnost Assas Invest z Banské Bystrice podnikatele Igora Kovala.
Ministerstvo si pochvaluje spolupráci s lékovým ústavem
„Myslím si, že už dnes pacienti vidí zlepšení u výpadků léků. Že to, čím jsme procházeli poslední dva roky, se významně zlepšilo,“ uvedl na včerejší [11.11.] tiskové konferenci Státního ústavu pro kontrolu léčiv náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.
Do čištění odpadních vod se mají v EU zapojit i farma firmy
Na čištění odpadních vod se mají podílet i farmaceutické firmy působící v dané zemi. Změnu přináší nově schválená směrnice Radou EU. Rozsah spolufinancování stanoví až její zařazení do národní legislativy. K tomu má dojít do dvou až tří let.
David Kolář: Náklady na centrovou léčbu mají jasné přínosy
Výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu David Kolář pokračuje na Zdravé Zprávy v obhajobě nákladů na centrovou léčbu. Právě na ní chce ministr zdravotnictví Válek šetřit, aby mohl uspokojit praktiky. Více níže.
Komentář: Jako obvykle se začne šetřit na lécích pro pacienty
Výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu David Kolář se na Zdravé Zprávy zamýšlí nad aktuální dohodou ministra Vlastimila Válka s praktickými lékaři o růstu úhrad. Podle něj to značí úspory na lécích pro pacienty. Více v jeho textu níže.
Klinických studií se ženy s rakovinou prsu nebojí. Mají ale svá pravidla
Pacientky s rakovinou prsu v Česku se klinických studií nových léků nebojí a zajímají se o ně. V onkologii u nás probíhá 206 výzkumných projektů a jednatřicet z nich připadá na výzkum nových terapií na rakovinu prsu.
Trombóza vzniká kdekoli, nejčastěji ale v dolních končetinách
Trombóza postihuje hlavně žíly dolních končetin, vyskytnout se ale může kdekoli. Riziko krevní sraženiny roste s věkem, při nadváze a obezitě, užívání hormonální antikoncepce a také při operaci. Svou roli sehrává i genetika.
Chudé země budou moci vyrábět očkování proti HIV
Společnost Gilead Sciences oznámila, že povolí šesti výrobcům generických léčiv v asijských a severoafrických zemích vyrábět a prodávat za nižší cenu svůj průlomový lék na HIV lenacapavir.
Český výrobce generik VÚAB investuje do vývoje léků na rakovinu
Český výrobce generik VÚAB Pharma má také vlastní výzkum a vývoj. V něm se zaměřuje na vývoj inovativních protinádorových přípravků a daří se mu. Firma známá pro svou dřívější výrobu penicilinu letos slaví 75 let od založení.
Peter Klekner střídá ve vedení Pilulky Petra Kasu
Dočasným ředitelem sítě lékáren Pilulka je ode dneška Peter Klekner. Ten vede skupinu TCF Capital podnikatele Tomáše Čupra, která Pilulku prostřednictvím své firmy Growth Expert kupuje. TCF Capital o tom informuje v tiskové zprávě.
Léky nejsou všechno, říká profesor pediatrie a psychiatrie Kerim Munir
Dětská psychiatrická nemocnice Opařany pořádá [20.9.] konferenci na téma dětská psychiatrická péče. Vystoupí na ní ředitel psychiatrické sekce Univerzitního centra excelence pro vývojové poruchy Bostonské dětské nemocnice profesor Kerim Munir.
Irena Storová je novou ředitelkou asociací lékárenských sítí
Irena Storová, bývalá šéfka Státního ústavu pro kontrolu léčiv, nastoupila na pozici výkonné ředitelky Asociace provozovatelů lékárenských sítí [APLS] a Evropské federace lékárenských sítí [EFPC].
Nádor prostaty léčí v Liberci prvně radiofarmakem, čeká se na výsledky
Nádor prostaty léčí liberečtí onkologové vůbec poprvé radiofarmakem s obsahem lutecia. Nadějný lék ale není v úhradách pojišťoven. To by se mohlo brzy změnit. Pacient tak lék dostal výjimečně přes paragraf 16.
Akné se stávají teenageři až posedlí, není to ale jen o kosmetice
Akné nejvíce řeší teenageři, kteří jsou schopni za přípravky na aknózní pleť vydat i tisíce korun měsíčně. A řešením “pubertálních pupínků" jsou někteří až posedlí. Podle odborníků ale musí i kosmetiku pečlivě vybírat, případně i navštívit lékaře.
Brazilský vědec z ÚOCHB dostal grant od Evropské výzkumné rady
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR získal peníze z prestižního evropského grantu ERC Starting. Peníze míří k vědci Paulu Paiotimu, který zkoumá syntézu unikátních molekul pro výrobu léků.
Do Prahy se sjíždí světové špičky z oblasti vývoje nových léků
Letošní jubilejní 10. ročník letní školy zaměřené na vývoj nových léků se tento týden koná v Praze. Na mnoha akcích se setkají odborníci zastupující světové farmaceutické firmy se zástupci akademické oblasti i s mladými nadějnými vědci.
MPO ignorovalo připomínky rezortu zdravotnictví k regulaci reklamy na léky
Regulaci reklamy na léky a zdravotnické prostředky u nás řeší zákon. V praxi ale omezuje pacientské organizace, lékaře, farmaceuty a konečně i farma firmy. Doplácí na to veřejnost. Naplno se to ukázalo například v době covidu.