Digitalizace zdravotnictví ukáže tu pravdu online, říká Petr Foltýn
„Digitalizace zdravotnictví přinese online náhled na to, co se v poskytování péče v Česku děje. [...] Ta pravda tak bude vidět kdykoli online,“ říká v podcastu Zdravé Zprávy ředitel Národního centra elektronického zdravotnictví Petr Foltýn.
Zdravotnická skupina Agel loni zvýšila tržby o čtyři miliardy korun
Zdravotnické skupině Agel loni vzrostly konsolidované tržby meziročně o 16,7 procenta na necelých 27,5 miliardy korun z 23,5 miliardy korun v roce 2022. Zisk skupiny meziročně nepatrně klesl na 1,357 miliardy korun.
Do domovů se zvláštním režimem jdou další soukromé peníze
Český nemovitostní fond Property Fund for Living SICAV [PFFL] oznámil investici do asi tisíce nových lůžek pro pacienty s Alzheimerovou chorobou. Nové domovy se zvláštním režimem chce vystavět do dvou letech.
Techničtí a medicínští experti spojí síly ve výzkumu neurodegenerací
Pro zkoumání procesů v mozku, které vedou k rozvoji neurodegenerací, spojí síly techničtí a medicínští výzkumníci v novém centru Clara. Pracovat budou s umělou inteligencí. Díky ní zanalyzují data z molekulárního výzkumu i klinických studií.
Slovenská Assas Invest kupuje ostravskou firmu Česká lékárnická
Ostravskou společnost Česká lékárnická, která vlastní distributora léčiv Pharmos nebo provozovatele lékáren Sanovia, kupuje slovenská společnost Assas Invest z Banské Bystrice podnikatele Igora Kovala.
Loni si v Česku nemohlo pořádně zatopit 1,3 mil. lidí. Neměli na to
Rok od roku v Česku přibývá domácností, které si nemohu dostatečně zatopit a zasvítit. Zatímco v roce 2020 žilo v těchto domácnostech asi 770 tisíc lidí, loni už jich bylo 1,3 milionu. Odborníci hovoří o šířící se energetické chudobě v Česku.
Ministerstvo si pochvaluje spolupráci s lékovým ústavem
„Myslím si, že už dnes pacienti vidí zlepšení u výpadků léků. Že to, čím jsme procházeli poslední dva roky, se významně zlepšilo,“ uvedl na včerejší [11.11.] tiskové konferenci Státního ústavu pro kontrolu léčiv náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.
Česká společnost pro AI v medicíně je jedna z prvních v Evropě
S implementací nástrojů umělé inteligence do českého zdravotnictví má pomoci odborníkům i široké veřejnosti nově vzniklá Česká společnost pro umělou inteligenci a digitální inovativní technologie v medicíně [ČSAIM] ČLS JEP.
Na závislosti nemá vláda peníze. Poslanci chtějí využít rozpočtovou rezervu
Desítka vládních poslanců v čele s Martinou Ochodnickou [TOP 09] chce v rozpočtu na příští rok přidat 670 milionů korun na protidrogovou politiku. Svůj návrh vložili do sněmovního systému. Peníze chtějí vzít z rozpočtové rezervy.
Do čištění odpadních vod se mají v EU zapojit i farma firmy
Na čištění odpadních vod se mají podílet i farmaceutické firmy působící v dané zemi. Změnu přináší nově schválená směrnice Radou EU. Rozsah spolufinancování stanoví až její zařazení do národní legislativy. K tomu má dojít do dvou až tří let.
Dětských praktiků už mohlo být víc, ale peníze míří do nemocnic
Dostupnost dětských ambulantních lékařů už by se mohla zlepšit v regionech s jejich až mizivým pokrytím. Musely by do nich ale směřovat dotace na rezidenční místa pro lékaře. Ty si často ale stáhnou nemocnice a jejich dětská oddělení.
Na jedné neschopence strávili lidé v 1. pololetí v průměru 32,5 dne
Jedna pracovní neschopnost v letošním 1. pololetí trvala v průměru 32,5 dne. U žen to bylo 32 dnů, u mužů 33,2 dne. U nemoci vzala neschopnost 30 dnů, u úrazu 57 dnů. Celkem se za 1. pololetí vystavilo 1,3 milionu pracovních neschopností.
Ministerstvo zvýšilo dotace na psychiatrickou péči. Ne každý ale požádá
Dotace z Integrovaného regionálního operačního programu 2021-2027 [IROP], který spravuje Ministerstvo pro místní rozvoj ČR [MMR], mohou čerpat poskytovatelé psychiatrické péče. K dispozici nyní mají o 560 milionů korun více.
Novela o veřejném pojištění jde do Sněmovny. A jsou tu i další změny
Zdravotnické prostředky upraví samostatný zákon o kategorizaci zdravotnických prostředků. S jeho platností se počítá od poloviny roku 2025. Změnu již schválila [30.10.] vláda. Stejně tak přijala novelu o veřejném zdravotním pojištění.
Průzkum ukázal horší dostupnost zdravotní péče i význam automatizace
Dlouhodobý tlak na zdravotníky způsobený nedostatkem pracovních sil a rostoucí poptávkou po zdravotnických službách by měla do budoucna pomoct řešit umělá inteligence a investice do moderních technologií a automatizace.
BHM Tomáše Krska koupila v Británii výrobce pro operační sály
BHM group Tomáše Krska prostřednictvím dceřiné společnosti Reinsberg Group získala většinový podíl v britské firmě Brandon Medical. Ta vyrábí zdravotnické prostředky, jako jsou chirurgická světla a digitální řešení pro operační sály.
Lékaři na Slovensku odmítají 6,4% valorizaci platů. Chtějí slíbených 10 %
Lékaři v nemocnicích na Slovensku nesouhlasí s mírnějším růstem platů v příštím a přespříštím roce a podávají výpovědi. Kvůli úsporám vlády jim mají platy růst ne o 10, ale o 6,4 procenta. Sestrám a záchranářům porostou o slíbených 10 %.
Nízká proočkovanost v Česku není jen vinou lidí, ale i systému
Vina za slabou proočkovanost proti chřipce v Česku neleží ani tak na lidech, jako na způsobu objednávání vakcín. Praktičtí lékaři si je zasmluvňují s půlročním předstihem a ty nespotřebované likvidují. Překážka je i v tom, který lékař smí, a nesmí očkovat.
Přidání praktikům je zrada pacientů, říká Edita Müllerová z Revma Ligy
„Onkologičtí lékaři už uvažují nad tím, jak udělají selekci pacientů, kteří dostanou biologickou léčbu, a kteří ji nedostanou,“ říká v rozhovoru pro Zdravé Zprávy místopředsedkyně Národní asociace pacientských organizací Edita Müllerová.
David Kolář: Náklady na centrovou léčbu mají jasné přínosy
Výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu David Kolář pokračuje na Zdravé Zprávy v obhajobě nákladů na centrovou léčbu. Právě na ní chce ministr zdravotnictví Válek šetřit, aby mohl uspokojit praktiky. Více níže.