Příznaky myelomu přisuzují lidé stárnutí, tím ale oddalují léčbu

1
43238
myelomu
Ilustrační foto: Freepik.com

Mnohočetný myelom, druhá nejčastější rakovina krve v ČR, se v začátcích nijak zvlášť neprojevuje. Pacienti mají bolesti v zádech, žebrech. Jelikož činí průměrný věk pacienta 70 let, přisuzují často příznaky myelomu stárnutí. A to je problém.

Mnohočetný myelom totiž umí dnešní i v Česku dostupná a hrazená moderní medicína v některých případech i vyléčit.

„Nemoc se neprojevuje nijak dramaticky, a právě proto bývá často odhalena pozdě. Pacienti tak přicházejí v pokročilých stadiích, kdy už myelom vážně poškodil jejich zdraví,“ říká prof. Roman Hájek, přednosta Kliniky hematoonkologie FN Ostrava.

Příčinu vzniku mnohočetného myelomu lékaři neznají. Statistická data o pacientech ale ukazují, že zhoubné onemocnění častěji propuká u mužů než žen a další rizikový faktor je věk. Průměrný věk pacienta s mnohočetným myelomem je 70 let. Dalším rizikem je obezita a častý kontakt s některými jedovatými chemickými látkami. Určitou roli sehrávají vrozené nebo získané poruchu imunity, tvrdí specialisté.

Mnohočetný myelom vzniká z jednoho druhu bílých krvinek – plazmatických buněk. Nádorově změněné plazmatické buňky se nazývají myelomové buňky. Plazmatické buňky běžně sídlí v kostní dřeni, proto nemoc postihuje kostní dřeň a okolní kosti.

Mnohočetný myelom vzniká u starších lidí

Ročně se v Česku mnohočetný myelom potvrdí přibližně u 700 pacientů. Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR [ÚZIS] připadá nejvíce pacientů na věkovou skupinu 65 až 74 let.

Toto onemocnění je již vyléčitelné u limitovaného počtu nemocných. Především však moderní léčba dokáže jeho průběh výrazně zpomalit a prodloužit pacientům život,“ říká ředitel ÚZIS Ladislav Dušek.

Pětileté přežití pacientů s mnohočetným myelomem se podle něj blíží k 50 procentům. A to, jak říká, díky léčebným metodám, jako jsou imunoterapie a biologická léčba.

„Vidíme, že díky nim postupně roste podíl pacientů schopných pracovat. A současně ubývá těch, kteří musí využívat invalidní důchod nebo příspěvky na péči,“ uvádí David Kolář, ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu [AIFP].

Nádory krve léčí i transplantace vlastních krevních buněk

Což, jak říká, i přes o něco nákladnější léčebné terapie snižuje výdaje veřejného zdravotnictví, ale i závislost pacientů na sociálních podporách.

A v neposlední řadě má léčba pozitivní vliv na kvalitu života pacientů a jejich rodin,“ dodává Kolář.

Léčba myelomu je úspěšná, ale ne vždy dobře dostupná

Nyní zdravotní pojišťovny hradí pacientům s tímto zhoubným onemocněním krve moderní účinnou terapii s využitím geneticky upravených bílých krvinek. Ne každému se tato terapie ale dostává ve chvíli, kdy ji potřebuje. Problém vidí odborníci v nerovnoměrném rozložení center, v nichž specialisté tyto terapie předepisují. V současnosti mohou nemocní podstoupit léčbu v sedmi univerzitních a deseti regionálních centrech.

Každý pokrok v léčbě znamená delší a kvalitnější život, klíčové ale je, aby se k pacientům dostal včas. Nestačí mít nové možnosti léčby, musíme zajistit, aby byly dostupné pro všechny, kteří je potřebují,“ upozorňuje v této souvislosti prof. Hájek z FN Ostrava.

Už i hematologická pracoviště v Česku praskají ve švech

Podle Alice Onderkové, koordinátorky pacientské organizace Klub pacientů mnohočetný myelom, se v důsledku nerovnoměrného rozložení specializovaných center pro léčbu myelomu dostávají převážně lidé z regionů k inovativní léčbě později. Což se nedobře odráží v úspěšnosti jejich léčby.

„Pokud by se podařilo tuto situaci zlepšit, počet úspěšně léčených pacientů by mohl být mnohem vyšší,“ říká Onderková.

–RED–

1 komentář

  1. Vylecitelne? Pouze ve vyjimecnych pripadech. Zalezi od genetiky (typu) myelomu.
    Transplantace kostni drene u starsich lidi 70+ se navic casto nedela.
    Kazda drasticka chemoterapie spojena s lecbou nese riziko umrti – muze nastat sepse a pod.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here