
Hlídač státu [z. ú.] shrnul loňská data o platech ve veřejné sféře. Oslovil 503 státních organizací. V žebříčku nejlépe odměňovaných státních zaměstnanců bodoval i David Kostka ze Zdravotní pojišťovny MV ČR.
Platy v některých státních organizacích mnohdy zarazí. Jednou z oblastí, na kterou se neziskovka Hlídač státu zaměřuje, je i oblast zdravotnictví. A zde Hlídač státu přinesl překvapivá zjištění.
Druhým nejlépe placeným zaměstnancem ve veřejné sféře v České republice je po guvernérovi České národní banky [ČNB] ředitel Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra ČR [ZP MV ČR] David Kostka. Jeho průměrný hrubý měsíční plat včetně odměn se loni vyšplhal na 666 667 korun. Co se týče výše odměn, pak se umístil na prvním místě žebříčku. Pracoval tak dobře, že dosáhl na odměny 416 667 korun měsíčně.
Platy ve veřejných institucích dle oblastí >
Vzhledem k tomu, že zdravotní pojišťovny se už několikátým rokem potýkají s deficitním hospodařením a ZP MV ČR v tomto ohledu není žádnou výjimkou, enormní příjmy jejich vedení zaráží. Na druhou stranu David Kostka v tom „není sám“. Jen o něco nižší průměrný měsíční příjem vyinkasoval ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR Zdeněk Kabátek. Podle Hlídače státu činil jeho příjem 544 224 korun měsíčně [VZP ČR odmítla Hlídači státu poskytnout jakékoli informace, pozn. red.]
VZP ČR je v deficitu, ale její šéf Kabátek si bere maximální odměnu
Avšak nutno dodat, že v oblasti zdravotnictví, které závisí hlavně na veřejných zdrojích, nezůstává z hlediska výše platů vedení některých zdravotních pojišťoven osamoceno. Například příjem ředitelky Státního zdravotního ústavu Barbory Mackové loni během šesti měsíců dosáhl v průměru 450 tisíc korun měsíčně, to včetně odměn. K tomu Macková vykonává funkci hlavní hygieničky ČR na Ministerstvu zdravotnictví ČR.
Nejen vysoké odměny v ZP MV ČR, ale i kumulace funkcí
Kumulace funkcí je v dnešní veřejné správě běžná praxe. Státní úředníci, manažeři, ale i politici dnes zvládají dvě tři čtyři i více funkcí. Tento trend se nevyhýbá ani zdravotnictví. A platí to pro lékaře stejně jako úředníky.
Platy ve veřejných institucích ve zdravotnictví >
Například ředitelka ministerské Sekce pro ekonomiku a zdravotní pojištění Helena Rögnerová teď bezmála dva roky s pověřením ministra zdravotnictví vedle této pozice vedla i pražský IKEM. Nyní se stala jeho jmenovanou ředitelkou. Podle Hlídače státu je průměrný měsíční plat ředitele IKEM 223 201 korun. Avšak takzvaný vedoucí pracovník/ce č. 1 měl/a loni v IKEM celkový hrubý příjem 3 665 285 korun. A to značí průměrný měsíční příjem 305 440 korun.
Asi nepřekvapí, že příjmy vedení zejména fakultních nemocnic patří k těm nejvyšším. Měsíční průměrný plat včetně odměn se v nich pohybuje od zhruba 250 tisíc korun do 350 tisíc korun. Ve Fakultní nemocnici Plzeň je to dokonce 378 tisíc a jedna koruna.
Jsou tu ale i případy institucí, o jejichž existenci většina plátců zdravotního pojištění nemá ani potuchy. Sem patří například Vojenská lázeňská a rekreační zařízení [VOLAREZA]. To je příspěvková organizace Ministerstva obrany ČR. A zde loni podle Hlídače státu činil měsíční příjem včetně odměn na pozici ředitel/ka – primař/ka 379 376 korun.
NRR očekává největší problémy u Vojenské zdravotní pojišťovny
Vůbec nejlépe placeným manažerem ve veřejné správě v roce 2024 byl guvernér ČNB s průměrným příjmem 746 510 korun měsíčně. O moc méně včetně odměn ale neberou ani členové bankovní rady ČNB. Na druhé straně, zatímco zdravotnictví se dlouhodobě stává v Česku finančně neudržitelným, centrální banka loni vydělala přes 151 miliard korun.
Platy sleduje Hlídač státu od roku 2016
Hlídač Státu zveřejňuje výši platů včetně odměn ve veřejné sféře od roku 2016. Nabízí i porovnání s průměrnými výdělky v různých oborech ve veřejné a soukromé sféře. V jeho datech tak lze třeba srovnávat vývoj platů lékařů a všeobecných zdravotních sester, nebo jiných profesí ve zdravotnictví [odkaz níže, pozn. red.]
Platy ve veřejných institucích dle profesí >
„Platy úředníků jsou klíčovým projektem Hlídače státu. V něm sbíráme informace o platech nejvyšších představitelů státních firem, státních úřadů či organizací,“ říká ředitelka neziskovky Lenka Stryalová.
Díky nahrání dat do jednotného systému pak snadněji analytici vidí různé nesrovnalosti v platech či nečekané odměny, které je upozorní například na nehospodárné nakládání s veřejnými prostředky.
Ministr: Jen totální naiva si myslí, že audit odhalí, že někdo bere úplatky
„Info o platech a odměnách vedoucích úřadů, státních podniků či příspěvkových organizací v ČR ale veřejně dostupné či dohledatelné nejsou. […] Využíváme zákona o svobodném přístupu k informacím a na platy a odměny se ptáme už mnoho let,“ uzavírá Stryalová.
–DNA–