„Potenciál očkování je úplně jinde, než vidíme na proočkovanosti populace v České republice,“ říká v aktuálním podcastu Zdravé Zprávy výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu [AIFP] David Kolář.
A dodává, že Češi se očkují méně, než doporučuje Světová zdravotnická organizace [WHO]. Odvolává se i na aktuální výpočet Hospodářské komory ČR, ze kterého plyne, že jenom kvůli nízké proočkovanosti tuzemská ekonomika každý rok ztratí 27 miliard korun. To jen proto, že lidé doma leží s chřipkou a nepracují.
„A to se bohužel děje i přesto, že vakcíny proti chřipce jsou dobře dostupné, jsou i částečně hrazené zdravotními pojišťovnami, ale i tak máme proti chřipce jen sedmiprocentní proočkovanost. Doporučení WHO je 75 procent,“ vysvětluje v podcastu Zdravé Zprávy David Kolář.
Podle něj problém nedostatečné proočkovanosti nejen proti chřipce spočívá v tom, že očkování jako téma prozatím v Česku dobře neuchopil žádný „subjekt“. A také, že Česká republika nemá plán, natož strategii, jak zvýšit proočkovanost populace.
„Víme, že ministerstvo zdravotnictví nyní na nějaké strategii pracuje. To je jenom správně. A doufejme, že takový nějaký návrh uvidíme a budeme mít možnost ho třeba i komentovat,“ doufá David Kolář.
Změna systému úhrad u nepovinného očkování
Další příčina nízké proočkovanosti v Česku podle něj spočívá v nedostatečně transparentním a flexibilním systému úhrad u nepovinných očkování. Což by se ale mělo brzy napravit. Sněmovna nyní projednává novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění. A její součástí je návrh na úpravu úhrad takzvaných HTA vakcín u nepovinného očkování.
„Dlouhodobě je ale problém i se zdravotní gramotností, která vykazuje nejenom u vakcín velké mezery, na kterých bychom měli pracovat,“ říká dále Kolář.
Očkování proti chřipce může snížit riziko Alzheimerovy choroby
S tím podle něj souvisí váznoucí distribuce vakcín k veřejnosti. Což by podle něj zlepšila například možnost nechat se naočkovat ve vybraných lékárnách.
„Mnozí lidé vlastně stále nevědí, že očkováním předcházejí nemocem. A tak šetří peníze sobě, ale i celému systému zdravotnictví,“ vysvětluje.
V podcastu Zdravé Zprávy se David Kolář blíže vyjadřuje i k návrhu na zpřístupnění nepovinného očkování do systému úhrad.
„Ten návrh se svou podobou blíží tomu, jak jsou dnes řešeny léčivé přípravky pro vzácná onemocnění. Vychází z jeho vzoru,“ vysvětluje s tím, že pokud projde legislativním procesem, více zpřístupní nepovinná očkování pacientům.
Nízká proočkovanost v Česku není jen vinou lidí, ale i systému
Odpadnou pak problémy v praxi, kdy například nové moderní vakcíny proti pneumokokům se v Česku schvalovaly tři roky, než se nakonec schválily. Zodpovědné orgány na to prostě neměly dost času, říká.
„Tento systém, který čeká na schválení, obsahuje už dané lhůty. Každý ví, jaké má práva a povinnosti. A tak by snad tato změna mohla přinést trochu toho světla do toho našeho tunelu,“ doplňuje.
Škoda, že je očkování v lékárnách politické téma
David Kolář v podcastu Zdravé Zprávy mluví i ke stále odkládané možnosti nechat se naočkovat proti některým nemocem ve vybraných lékárnách. Podle něj toto téma už není tématem odborným, ale stalo se ryze politickou záležitostí.
„Vidíme po celém světě, že očkování v lékárnách normálně funguje. Nevidím důvod, proč by to u nás mělo být jinak. Pokud sami lékárníci říkají, že očkování zvládnou, tak si myslím, že tomu nic nebrání. Ale bohužel stále to naráží na odpor některých politiků,“ tvrdí.
Vyjadřuje se i k očkování proti covidu-19, který podle jeho názoru veřejnost už nevnímá jako nějakou zásadní hrozbu. Přitom právě za covidu se očkování stalo podle jeho názoru rozhodujícím faktorem, který zabránil mnoha úmrtím a nemocem. Stát v cestě očkování by podle něj rozhodně nemělo to, že pojišťovny teď, jemně řečeno, nemají peníze nazbyt.
„Ve chvíli, kdy se lidé nechají naočkovat a předejdou nemoci, tak šetří peníze i zdravotním pojišťovnám. Ta prevence je vždy levnější než následná léčba. Takže naopak dobrá prevence a vakcíny jsou jednoznačně úsporou systému veřejného zdravotního pojištění,“ říká závěrem David Kolář.