K zabití 15 zdravotníků v Gaze vedlo profesní pochybení, uvádí Izrael

0
59
zdravotniku
Palestinci se loučí s osmi zdravotníky palestinského Červeného půlměsíce, kteří zemřeli 23. března spolu s dalšími sedmi záchranáři při izraelském útoku nedaleko Rafáhu na jihu Pásma Gazy. / Foto: PRCS

Vyšetřování Izraelských obranných sil [IDF] týkající se zabití patnácti palestinských zdravotníků izraelskými vojáky letos 23. března hovoří o profesním pochybení. Také ale uvádí, že vojáci nestříleli bez rozmyslu.

Izraelští vojáci podle IDF zahájili palbu na konvoj sanitek, vozidlo OSN a hasičský vůz 23. března v ranních hodinách nedaleko Rafáhu v domnění hrozícího nebezpečí. Zpráva z vyšetřování dále uvádí, že šest z patnácti zastřelených osob spadaly pod hnutí Hamás. Vedlejších civilních obětí Izrael „lituje“, uvedla armáda.

„Říkáme, že to byla chyba. Ale nemyslíme si, že by to byla chyba, která se stává každý den,“ řekl na nedělním tiskovém brífinku generál v záloze Joav Har Even, který vedl vyšetřování IDF.

Nabíl Farsáchová, mluvčí Červeného půlměsíce v Ramalláhu na okupovaném Západním břehu Jordánu, agentuře AFP řekla, že zpráva IDF je „neplatná“.

„Ospravedlňuje zabíjení a odpovědnost za incident přičítá osobnímu pochybení velitelů na místě. Zatímco pravda je úplně jiná,“ tvrdí.

Izraelská armáda uvedla, že velícího důstojníka pokárá za „celkovou odpovědnost za incident“. A i odvolá zástupce velitele. To proto, že byl v době střetu velitelem v poli. A že nahlásil „neúplnou a nepřesnou zprávu“ o události.

Tři útoky na palestinské zdravotníky nad ránem 23. března

Na nedělní tiskové konferenci odvysílala izraelská armáda letecké záběry natočené v ranních hodinách 23. března. Záběry ukázaly, že několik dalších vozidel, včetně sanitky, projelo zhruba hodinu mezi prvním a druhým izraelským útokem, aniž by na ně někdo střílel. Podle izraelské armády to prokázalo, že její vojáci v Gaze nezahájili palbu na zdravotnická vozidla, pokud se necítili ohroženi. Představitel OSN v Gaze ale naznačil, že vyšetřování IDF se incidentem dostatečně nezabývalo.

„Nedostatek skutečné odpovědnosti podkopává mezinárodní právo a dělá svět nebezpečnějším místem,“ řekl Jonathan Whittall z OSN.

Izrael k zabití čtrnácti palestinských zdravotníků a jednoho pracovníka OSN 23. března původně tvrdil, že vojáci zahájili palbu, protože konvoj se choval „podezřele“. Vozidla nebyla opatřena světly a nápisy, že jde o zdravotníky. A dále, že jejich pohyb humanitární organizace předem nekoordinovala s armádou, píše britský server BBC.

OSN: V Pásmu Gazy se situace kvůli trvající blokádě dál zhoršuje

Později však své tvrzení Izraelci upravili. Na těle jednoho ze zabitých zdravotníků našli záchranáři mobilní telefon s nahrávkou ukazující dotčená vozidla se zapnutými světly a blikajícími nouzovými signály. Záznam ukazuje i to, že sanitky a další vozidla nesly jasné označení. A záchranáři měli reflexní uniformy.

Zpráva IDF uvádí, že k zastřelení 15 zdravotníků v Gaze došlo v takzvané „nepřátelské a nebezpečné bojové zóně“ a že velitel na zemi vnímal bezprostřední a hmatatelnou hrozbu poté, co se vozidla rychle přiblížila. Zmiňuje i špatnou viditelnost. Což podle IDF způsobilo, že velitel nerozpoznal vozidla jako sanitky.

„Vyšetřování ukázalo, že palba v prvních dvou případech byla důsledkem operačního nedorozumění vojáků. Ti se domnívali, že čelí hmatatelné hrozbě ze strany nepřátelských sil. Třetí incident spočíval v porušení rozkazů v bojovém prostředí,“ uvádí vyšetřovací zpráva s odkazem na palbu na vozidlo OSN o 15 minut později.

Hromadnou popravu zdravotníků Izrael vyloučila

Videozáznamy, které se podařilo z incidentu získat, ukazují, že sanitní vozy měly zapnutá výstražná světla a viditelná loga, zatímco přijížděly na pomoc posádce sanitky, která se dostala pod izraelskou palbu zhruba hodinu předtím. Záchranáři nejednali neobvykle, když mířili na pomoc zasaženým, píše AP. Vzápětí se i jejich vozy dostanou pod palbu.

O život přišlo osm členů palestinského Červeného půlměsíce [PRCS], šest pracovníků palestinské civilní ochrany a jeden zaměstnanec úřadu OSN pro palestinské uprchlíky [UNRWA]. Jejich těla po střelbě izraelští vojáci uložili do společného hrobu v písku a vozy sešrotovali. Pracovníci OSN se k tělům dostali a vyzvedli je o týden později, v neděli 30. března.

Ženy v Gaze rodí na veřejných záchodcích. Samy a bez pomoci

Vyšetřování mimo jiné zjistilo, že rozhodnutí o zničení sanitek bylo chybné. Zároveň se ale nepotvrdil pokus o utajení události.

„Vyšetřování nenašlo žádné důkazy, které by podporovaly tvrzení o popravě nebo o tom, že by některý ze zemřelých byl před střelbou nebo po ní svázán,“ uvádí se ve zprávě.

Šéf palestinského Červeného půlměsíce už dříve uvedl, že k zabití záchranářů došlo „z bezprostřední blízkosti“.

„Za úsvitu bylo rozhodnuto shromáždit a skrýt těla, aby se zamezilo další újmě. A odstranit vozidla z cesty v rámci příprav na evakuaci civilistů,“ uvedla armáda s tím, že rozhodnutí zasypat těla pískem bylo „za daných okolností rozumné“ a že místo označila.

„Obecně nedošlo k žádnému pokusu o utajení události, byla projednána i s mezinárodními organizacemi a OSN. Včetně koordinace při vyzvednutí těl,“ píše izraelská armáda.

–VRN/ČTK–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here