Situace v Pásmu Gazy je teď snad nejhorší od října předloňského roku, kdy tam začala válka. Uvedl to Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí. Nynější přerušení dodávek humanitární pomoci označil za nejdelší od začátku války.
Úřad OSN zejména kritizoval dlouhé přerušení dodávek humanitární pomoci, jejíž přepravu do Pásma Gazy Izrael zastavil na začátku března.
„Humanitární situace je nyní pravděpodobně nejhorší od začátku bojů před 18 měsíci,“ uvedl úřad OSN.
Poukázal také na nedělní izraelské údery, které zasáhly sklad s potravinami OSN, středisko pro distribuci potravin ve městě Gaza a nemocnici. Podle úřadu Izrael vydává nové výzvy k evakuaci a varování před údery, které se nyní týkají zhruba 70 procent území Pásma Gazy.
„Civilisté se skutečně nacházejí v pasti ve stále více rozdrobených a nezabezpečených enklávách, kde dostupnost základního zboží pro přežití klesá každým dnem,“ doplnil úřad.
Izraelské úřady uvedly, že zvýšené dodávky v době příměří, které trvalo od druhé poloviny ledna do začátku března, lidem umožnily vytvořit dostatečné zásoby. A dále tvrdí, že humanitární zásoby zadržuje Hamás.
Situaci v Pásmu Gazy kritizují i Lékaři bez hranic
Nedostatek zásob nutí týmy Lékařů bez hranic ošetřovat pacientům rány bez analgetik a šetřit i běžná léčiva.
„Izraelské úřady odsoudily obyvatele Gazy k nesnesitelnému utrpení. Pro Palestince je to jako pomalá smrt,“ říká Myriam Laaroussi, koordinátorka Lékařů bez hranic v Gaze.
Upozorňuje na to, že pokračující bombardování Pásma, kde lidé nemají přístup k základním potřebám, včetně potravin, vody a léků, vede k vysokému počtu zdravotních komplikací a úmrtí. Před několika týdny Izrael navíc přerušil dodávky elektřiny, bez kterých se neobejdou odsolovací zařízení na území Gazy.
V Pásmu Gazy chybí jídlo, voda i léky. Přibývá tam válečných zranění
Odsolovací zařízení mořské vody jsou v Gaze klíčovým nástrojem. Podle dřívějších údajů palestinského statistického úřadu jen necelých pět procent palestinských domácností čerpá vodu z vlastních studní v potřebné kvalitě. Naopak drtivá většina tamních vodních zdrojů je znehodnocena postupným zasolováním. Obchod s vodou na palestinském území ovládá Izrael. Zhruba 85 procent veškeré pitné vody, spotřebované na palestinské straně, má svůj původ ve vrtech právě v Izraeli.
Podle Lékařů bez hranic je situace v Pásmu nadále zoufalá. Aktuální blokáda území ze strany Izraele donutila týmy organizace vydávat léky na příděl. Pacientům poskytují méně účinnou léčbu nebo je kvůli nedostatku léků rovnou odmítají.
„Zdravotníkům také dochází chirurgický materiál, anestetika, antibiotika pro děti a medikace na chronická onemocnění, jako je epilepsie, hypertenze nebo cukrovka,“ uvedla zkraje dubna v tiskové zprávě mluvčí Lékařů bez hranic ČR Kristýna Macháčková.
Současná blokáda do Gazy začala v březnu
Jednání o propuštění dalších rukojmích a zastavení bojů v Pásmu Gazy byla zatím neúspěšná. Boje pokračují a Izrael žádné rukojmí nazpět od konce příměří nedostal. V současnosti je podle médií na stole návrh na propuštění deseti rukojmích a přerušení bojů na pět týdnů.
Dodávky pomoci a potravin Izrael nařídil přerušit na začátku března, když vypršela první fáze příměří dojednaná s palestinským teroristickým hnutím Hamás. Izrael to zdůvodnil tím, že zvyšuje tlak na Hamás, aby toto hnutí propustilo další izraelské rukojmí.
V polovině března Izrael obnovil vojenské údery na Pásmo Gazy. Od té doby zemřelo na území kvůli úderům na 1 600 Palestinců, uvádí místní úřady kontrolované Hamásem. Zdravotníci na klinikách hlásí zhoršení zdravotního stavu ošetřovaných pacientů, to v důsledku přerušení dodávek zdravotnického materiálu, ale i potravin. Pacienti i běžní obyvatelé ubývají na hmotnosti a hůře odolávají infekcím.
Důvodem je i hyperinflace, která postihuje zejména potraviny a základní životní potřeby. Rostoucí ceny jsou v Gaze obrovský problém. Lidé si nemohou dovolit koupit ani základní věci, protože je všechno drahé. Podle Lékařů bez hranic navíc přibývá pacientů s vážnými válečnými zraněními.
–ČTK/RED–