Ministerstvo navrhuje přesun víc než miliardy korun z NPO do Brna

0
256
penez
Ilustrační foto: Pixabay.com

Podle materiálu Ministerstva zdravotnictví [MZd ČR] na středeční [16.4.] jednání vlády navrhuje resort změny v rozložení peněz mezi kapitolami Národního plánu obnovy. Částka na zdravotní projekty zůstává 18,4 mld. Kč včetně státních dotací.

Objem prostředků z unijního Národního plánu obnovy [NPO] na posílení zdravotní péče, odolnosti, činí bezmála 12,5 miliardy korun. Při započítání spoluúčasti ze státního rozpočtu a od poskytovatelů jde o souhrnnou částku 18,4 miliardy korun.

Motorkářská show je v Česku přednější než rakovina a demence

První projekty na posílení zdravotnictví financované z unijního programu vypracovala předchozí vláda Andreje Babiše [ANO]. S příchodem nového kabinetu došlo na nikoliv zanedbatelné přesuny peněz v rámci jednotlivých projektů. A nyní předkládá MZd ČR vládě ke schválení další návrhy na přesuny peněz.

„Celkové výdaje a dotace ze státního rozpočtu daného investičního programu zůstávají v nezměněné výši 18,4 miliardy Kč, dochází však ke změně rozložení prostředků,“ píše se v dokumentu pro vládu.

Více peněz má jít podle informací v něm uvedených například do kybernetické bezpečnosti nemocnic. Podle materiálu navíc získají 542 milionů korun, z nich 427 milionů půjde z fondů EU.

Motolská kauza i ukázala, jak se čerpají evropské peníze

Naopak o miliardu méně půjde do části nazvané Národní plán na posílení onkologické prevence a péče, kam mimo jiné spadá i Motolské onkologické centrum [MOC]. A to i navzdory tomu, že právě posílení onkologické prevence a péče bylo v oblasti podpor financovaných z NPO určených pro zdravotnictví jednou z předních priorit. Patří k hlavním komponentám NPO s plánovanou investicí ve výši 8,54 miliardy korun. Tyto investice mají jít na následující projekty.

  • Vybudování Českého onkologického institutu,
  • Rozvoj vysoce specializované hematoonkologické a onkologické péče,
  • Vznik a rozvoj Centra onkologické prevence a infrastruktury pro inovativní a podpůrnou péči v Masarykově onkologickém ústavu.

Dále mělo dojít k naplnění Národního onkologického programu ČR [NOP ČR 2030] a podpoře a zvyšování kvality preventivních screeningových programů.

Děti ve FN Brno nemají klimatizaci, zmáhá je vedro. Musí ale počkat

Nově o 577 milionů korun přijde i kapitola určená na snížení spotřeby energie ve veřejných budovách.

Ministerstvo mění rozložení peněz na projekty NPO

Naopak vyšší finanční podpora krytá převážně ze státního rozpočtu se dostane podle materiálu brněnskému Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie [CKTCH] na výstavbu nové budovy Centra v areálu FN Brno – Bohunice.

Kapitola „Zvýšení odolnosti systému zdravotní péče“, kam spadá CKTCH, získá navíc 1,6 miliardy korun. Z toto 1,5 miliardy Kč půjde ze státního rozpočtu.

Brněnské CKTCH nevyjde na 2 miliardy, ale na 2,4 miliardy Kč

Návrh MZd ČR určený na jednání vlády mimo přesuny peněz mezi jednotlivými kapitolami v NPO navrhuje prodloužit o rok termín ukončení programu.

„Schválení změny tohoto investičního programu je nezbytným předpokladem pro úspěšnou realizaci NPO v rámci resortu,“ uvádí materiál.

Vojenskou nemocnici Brno vede Petr Král. Chystá investici za 2,7 mld. Kč

„Součástí změny je i upřesnění indikátorů a posun konce programu na konec roku 2027. Termín však nic nemění na konečném termínu realizace projektů NPO v průběhu roku 2026,“ uvádí ministerstvo.

Včasné dokončení investičních projektů bylo od začátku rizikem celého programu. NPO vznikl jako reakce EU na pandemii covidu-29, Česko z něj může získat až 209 miliardy korun ve formě grantů a dalších až 19,4 mld. formou půjček. To za podmínky, že splní předložené projekty nejpozději do poloviny roku 2026.

–ČTK/VRN–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here