První je vůně, co ukáže kvalitu Alzheimer centra, říká šéf fondu PFFL

1
12199
PFFL
CEO investičního fondu Property Fund for Living Martin Fojtík / Foto: PFFL

„Existují klíčové faktory, které zkoumám v každém Alzheimer centru, kdykoli připravujeme nějakou akvizici. A první je vůně,“ říká v podcastu Zdravé Zprávy CEO investičního fondu PFFL, který investuje do Alzheimer center, Martin Fojtík.

Hlavním cílem fondu je investovat do budování sítě Alzheimer center, domovů se zvláštním režimem. Fond má nyní pod správou zhruba 550 milionů korun. Většina z těch, kteří do něj investují, mají osobní zkušenosti s nedostatečnou nabídkou sociálních služeb především pro osoby s neurodegeneracemi, většinou demencí.

„Jsou klíčové faktory, které já zkoumám v každém Alzheimer centru, kdykoli připravujeme nějakou akvizici. A prvním je vůně! Ono to zní pocitově, ale je to tak, znamená to totiž čistotu zařízení,“ říká v podcastu Zdravé Zprávy Martin Fojtík.

Nyní má PFFL ve fondu tři Alzheimer centra, která neprovozuje, ale pronajímá etablovaným poskytovatelům pobytových sociálních služeb. Alzheimer centrum [185 lůžek] v Holicích v Pardubickém kraji provozuje společnost Sanatorium Topas. Další má v Kamenici nad Lipou u Pelhřimova, kde obhospodařuje 112 lůžek společnost Alzheimer Home, divize skupiny Penta Hospitals CZ. Nejnovějším přírůstkem fondu je Alzheimer centrum v Boskovicích se 142 lůžky. I jeho provoz zajišťuje společnost Alzheimer Home.

„Jsem extrémně citlivý na to, když přijdu do nějakého Alzheimer centra a nevoní to tam. Protože, co si budeme vykládat, ta zařízení jsou z pochopitelných důvodů poměrně náročná na provoz a hygienu. A když to zařízení nevoní, tak to je první faktor, že to není tak, jak bych si představoval,“ vysvětluje Fojtík.

Na místo v domově se zvláštním režimem lidé čekají i déle než rok

Nyní fond PFFL buduje nová pobytová zařízení v Ostravě, Novém Jičíně, Znojmě, Českých Budějovicích a v Nymburce. Další dvě zařízení připravuje v Praze a Plzni a dvě akvizice chystá v Libereckém kraji.

Jak vypadá kvalitní Alzheimer centrum

„V první řadě je to bezpečnost těch zařízení. Většina klientů je nějakou formou omezena na mobilitě, případně je v nějaké mentální indispozici, a tak v případě evakuace objektu či jakýkoliv záchranných opatření, vy musíte být s to rychle ty klienty dostat pryč. Požární a evakuační bezpečnost je na prvním místě. Šířka dveří, šířka chodeb, šířka pokojů, to vše je velice důležité,“ upozorňuje.

Fond PFFL staví Alzheimer centra za třetinu nákladů veřejné sféry

Centra, která fond buduje, mají buď tvar písmene I, L, nebo U. Zařízení mají tři, čtyři patra, maximálně pět pater. V každém patře je jasně definovaný počet pokojů a personálu, který se stará o klienty. Což je podle Fojtíka jeden z klíčových ukazatelů, aby dané centrum fungovalo efektivně. Přičemž 150lůžkové zařízení potřebuje podle něj 80 až 100 zaměstnanců.

„V centrech například děláme takzvané retro místnosti. Tedy, když ti klienti v 60., 70., 80. letech žili v těch nemovitostech, z nichž jsme je vytrhli do moderních zařízení, tak se pro ně snažíme dělat takzvané retro místnosti, které jim připomínají jejich někdejší obydlí,“ říká pro příklad přístupu fondu.

Česko má metodiku léčby Alzheimerovy nemoci, ale ještě ne peníze

Splněné ekologické nároky jsou podle něj samozřejmostí. Jejich domy jsou chlazené, odstíněné, mají zahrady a někde i zvířata. Jsou tu ale i další nároky.

„Oddělujeme přístup pro personál a pro rodinu. A nechci, aby to vyznělo cynicky, ale velká část klientů v našich zařízeních také dožívá. Z logiky věci my je musíme připravit i na to poslední místo odpočinku. A tak se snažíme, aby ten příjezd pro pohřební službu nebyl na očích rodin těch klientů, které je chodí navštěvovat,“ vysvětluje Fojtík.

PFFL a jak je to jinde

Většina starších domovů se zvláštním režimem je podle Fojtíka poplatná době svého vzniku. Což je problém nejen pro klienty, ale i pro personál. Starý zámek s dlouhými chodbami, kde personál naběhá kilometry denně, je podle něj snad tím nejhorším řešením.

Trh sociálních služeb křiví státní dotace, říká David Pospíšil

Na provozu Alzheimer center fond primárně spolupracuje se třemi partnery. Je to společnost Penta a její divize Alzheimer Home, což je dneska největší síť poskytovatelů pobytových sociálních služeb pro osoby s Alzheimerovou chorobou. Dále spolupracuje se společnostmi SENIOR-KOMPLEX a Sanatorium Topas.

„Vybíráme si k sobě provozovatele, kteří mají léta zkušeností, stovky až tisíce lůžek v provozu a přesně vědí, jak zajistit vysokou kvalitu péče. Navíc s každým z nich uzavíráme nájemní smlouvy na minimálně 10 let, včetně inflačních doložek,“ uvádí Martin Fojtík a dodává: „To nám zajišťuje dlouhodobý a profitabilní obchodní model.“  

Pojišťovny se s vládou pustily do výstavby domovů pro seniory

Do deseti let chce fond držet šest až 8 tisíc lůžek ve zhruba 50 zařízení. Více o fondu, ale i provozu Alzheimer center v Česku si poslechněte v podcastu Zdravé Zprávy.

Daniel Tácha

Martin Fojtík je zkušený investor a podnikatel s bohatou historií v oblasti realit a investičního financování. Jako podílník a CEO investičního fondu PFFL se zaměřuje na budování sítě moderních Alzheimer center v České republice. Tím aktivně přispívá k rozvoji sociální infrastruktury a dostupné péče o seniory.

Zároveň je spoluvlastníkem společnosti Gruberry Capital, která se specializuje na kofinancování bytových developerských projektů a podporuje rozvoj rezidenčního trhu. Jeho kariéra se pojí s realitním sektorem. Vybudoval jednu z největších realitních kanceláří v Česku, která v době svého vrcholu zaměstnávala přes čtyři stovky realitních makléřů.

Martin Fojtík stál u zrodu jednoho z nejnavštěvovanějších realitních portálů v České republice Sreality.cz – ve společnosti Seznam.cz. Na starosti měl produktový a obchodní rozvoj platformy.

1 komentář

  1. Jen tak dál! Stěží lze najít úctyhodnější životní poslání. Přimlouvám se ale, aby do péče o takto nemocné lidi byla co nejrychleji zapojena AI. Takový Copilot velmi jednoduše ovladatelný z chytrého mobilu nebo notebooku dokáže 24/7 příjemným hlasem rozprávět s účastníkem hovoru o nejširší škále témat a navíc má velice empatický přístup.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here