S účinností jedné sociální dávky slučující přídavek na dítě, bydlení, doplatek na bydlení a příspěvek na živobytí se počítá od října. Poslanci dnes [26.3.] novelu schválili ve 3. čtení. Lidem ale stále chybí alespoň zevrubná kalkulačka dávek.
„Toto už nejsou žádné banální výpočty,“ vysvětlil při dnešním jednání Sněmovny důvody, proč nefunguje nezávazná kalkulačka k nově zaváděné dávce, ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka [KDU-ČSL]
Řekl, že do třetího čtení, kdy nejsou jasně známé parametry pro nasimulování toho, zda má domácnost na dávku nárok, či nikoli, případně v jaké výši, není možné dávkovou kalkulačku lidem nabídnout.
„Ano, my tu kalkulačku uděláme. Ale až budu vědět, s jakými parametry můžu do té kalkulačky počítat,“ vyslovil se s tím, že do dnešního třetího čtení to není zkrátka možné.
Stejně tak, jak uvedl, postupovali u důchodové kalkulačky – informační důchodová kalkulačka [IDA]. I tu jeho resort upravil až po schválení legislativních změn ve Sněmovně.
Přesto ještě letos v únoru ministr Jurečka absenci takové kalkulačky vysvětloval tím, že nespočet IT specialistů z jeho úřadu napravuje nezdařenou digitalizaci stavebního řízení na ministerstvu pro místní rozvoj. Tedy nemají mnoho volných kapacit. S webovou kalkulačkou ale mohou lidé počítat, tvrdil bez přesnějšího termínu jejího otevření.
Dávková kalkulačka lidem ale chybí
Absence online kalkulačky na dnešním jednání Sněmovny velice vadila poslankyni Pirátů Olze Richterové. Řekl, že ministr Jurečka dopady nové dávky buď vůbec neví, anebo je tají.
„Nevěřím tomu, že navrhuje zákon, aniž by ty dopady znal,“ řekla při projednávání novely.
Připomněla některé z průzkumů, například společnosti PAQ Research, podle jejichž propočtů lidé přijdou od letošního podzimu v důsledku úpravy dávkového systému i o několik tisíc korun měsíčně.
Ministr Jurečka na sněmovním Výboru pro sociální politiku k dopadům změn řekl, že zhruba třetina z příjemců čtyř současných dávek a od podzimu pak jedné superdávky zůstane takzvaně na svém a nic se pro ně nezmění. Druhá třetina si díky změnám finančně polepší a zbývající část si pohorší. Což zopakoval i dnes ve Sněmovně.
Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR [MPSV] odhadlo, že novela přinese snížení výdajů zhruba o 2,5 miliardy korun až po jejich nárůst o 7,4 miliardy korun. Nicméně tento odhad resort vypracoval ještě před zapracováním přijatých úprav ve Sněmovně.
Loni rozdaly potravinové banky přes 370 tisíc balíčků s pomocí
Novelu Sněmovna v závěrečném třetím čtení schválila hlasy 97 ze 184 přítomných poslanců. Pro zvedli ruku vládní poslanci ODS, STAN, KDU-ČSL a TOP 09, plus nezařazený Ivo Vondrák, který se do Sněmovny dostal za ANO.
Poslanci opozičních hnutí ANO a SPD se zdrželi hlasování a čtyři poslanci Pirátů hlasovali proti. Důvodem zdržení se hlasování opozičních ANO a SPD bylo nepřijetí jejich pozměňovacích návrhů. Podle zástupců Pirátů novela mnohé skupiny obyvatel, které čerpají dávky, vrhne do ještě komplikovanějších podmínek.
Nová dávka sociální pomoci vstoupí do praxe 1. října
S účinností novely MPSV počítá od 1. října letošního roku. V prvních měsících odbaví úřady práce, které většinu sociálních dávek spravují, nové příjemce, respektive nové žadatele o dávku. Postupně se do nového systému překlopí i stávající příjemci sociálních podpor.
Nová dávka se skládá ze čtyř částí: Příspěvku na živobytí, bydlení, děti a z bonusu za práci nebo alespoň její hledání. Výše dávky se odstupňuje podle příjmu členů domácnosti a jejich pracovní aktivity. Podpora se různí pro domácnosti s příjmem do 1,43násobku životního minima a nad tuto částku.
Novela zavádí majetkové testy žadatelů o dávku. Přičemž nárok na ni budou mít domácnosti s nanejvýš dvěma nemovitostmi k bydlení. A každý dospělý v domácnosti může mít jedno vozidlo. Údaje si úřady práce zkontrolují v registru vozidel a na katastru nemovitostí. Stejně tak budou úřady nahlížet na stavy bankovních účtů členů domácností, kde smějí držet částky do 200 tisíc až 400 tisíc korun podle počtu členů domácnosti. Vlastnictví jiných typů nemovitostí, jako jsou pole, louky, rybníky, úřady nezjišťují.
Bez souhlasu s testem majetku lidé novou superdávku nedostanou
Část podpory na živobytí by dostaly jen domácnosti s příjmy pod 1,43násobek životního minima jejich členů. Podpora na bydlení by měla zůstat pro lidi, kteří vydávají za bydlení přes 30 procent příjmu, částka by vycházela z normativních nákladů a energetického paušálu.
Hnutí SPD navrhovalo zahrnout do uznatelných nákladů na bydlení také splátky hypotéky, respektive jejich část. Nikoliv jen nájemné a další s bydlením spojené výdaje domácností. Tento pozměňovací návrh poslanci ale nepřijali.
„Takto diskriminujeme ty, kteří se snaží o vlastní bydlení,“ uvedl při jednání předseda hnutí Tomio Okamura.
SPD podalo k novele celkem třináct pozměňovacích návrhů, většinu z nich poslanci odmítli. Podmínkou pro získání části dávky na dítě bude práce nebo alespoň její hledání. Úřady mají při jejím přiznávání zohlednit i to, zda děti z podporované domácnosti chodí pravidelně do školy. Vyšší podporu dostanou domácnosti s pracujícími členy a zranitelné osoby.
–VRN–