Jedna z hlavních postav korupční kauzy ve FN v Motole Pavel Budinský, náměstek exředitele Miloslava Ludvíka, je předseda Československé obce legionářské a držitel medaile Za zásluhy I. Stupně.
Což minimálně překvapuje, když je i Budinský spolu exředitelem FN v Motole Ludvíkem obviněný z braní milionových úplatků. Kdo je Pavel Budinský?
Medaili za zásluhy I. stupně, za zásluhy o stát v oblasti výchovy, obrany, bezpečnosti státu a občanů obdržel Budinský v roce 2016 od tehdejšího prezidenta Miloše Zemana. A nejen to. Pětašedesátiletý Budinský vede od roku 2007 jako předseda Československou obec legionářskou [ČsOL], roky předtím byl jejím místopředsedou.
„Mým mottem je motto Československé Obce Legionářské VĚRNOST ZA VĚRNOST,“ uvádí ve svém životopisu plukovník a lékař Pavel Budinský, nyní jeden z obviněných z korupce v motolské nemocnici.
Od ČsOL se dostalo Budinskému mnoha ocenění. Mezi nimi je Pamětní medaile III. stupně „za zásluhy o obnovu a šíření legionářských tradic“. Mnoho ocenění se mu dostalo za činnost v armádě, v zahraničí nevyjímaje. Například je držitelem medaile NATO za činnost v bývalé Jugoslávii, Polského odznaku za zásluhy nebo Pamětního listu Ministra obrany ČSFR za účast v operaci „Pouštní bouře“ na území Království Saudské Arábie a při osvobozování Kuvajtu 1990-1991 a řady dalších ocenění.
Medailonek s výčtem ocenění Pavla Budinského je dlouhý. Ovšem jen do doby, kdy v pondělí 24. února došlo k zásahu Národní centrály proti organizovanému zločinu [NCOZ], při němž kriminální policie zadržela spolu s dnes již bývalým ředitelem FN v Motole Miloslavem Ludvíkem i jeho provozně technického náměstka Pavla Budinského.
Pavel Budinský zadržený kvůli korupci ve FN v Motole
Oba jsou hlavními postavami manipulace s miliardovými veřejnými zakázkami na dodavatele staveb a dalších služeb v nemocnici. V některých případech s účastí evropských peněz.
„Podezřelé osoby podle zjištění detektivů měly systematicky parazitovat na veřejných zakázkách tím způsobem, že za možnost realizace veřejných zakázek měly požadovat neoprávněné finanční plnění, u kterého následně zakrývaly jeho původ,“ uvedl k policejní razii Jaroslav Ibehej z NCOZ.
Jelikož zasahovaly obě osoby i do stavebních projektů financovaných či spolufinancovaných z evropských dotací, na postup policie i vyšetřování dozírá Úřad evropského veřejného žalobce [EPPO]. A hrozí tak i pozastavení již přiznaných evropských prostředků.
„Závažným korupčním jednáním měla být ovlivněna mj. i realizace projektů financovaných nebo spolufinancovaných z rozpočtu Evropské unie v celkové hodnotě přesahující 4 miliardy Kč,“ uvádí evropský úřad.
Podle Ibeheje policie zadržela dvaadvacet osob, sedmnáct si jich následně vyslechlo obvinění. V případě pravomocného rozsudku hrozí hlavním podezřelým tresty odnětí svobody až na 12 let, dodává úřad.
Miliony korun od firem pro Ludvíka a Budinského
Podle serveru Odkryto.cz se obviněný Budinský měl podle policejních vyšetřovatelů domáhat úplatků hned v několika případech. Celková škoda se šplhá do desítek milionů korun. A nejde „jenom“ o korupci týkající se dodání služeb pro motolskou nemocnici.
Server uvádí, že Budinský například žádal úplatek 300 tisíc korun po Světle Procházkové, jednatelce zdravotnické firmy Chirurgie Repros, za zajištění smlouvy s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou ČR [VZP ČR] na jednodenní lůžkovou péči.
Válek odvolal šéfa motolské nemocnice Ludvíka. Obvinění jsou vážná
Uzavření smlouvy měl zajistit díky jeho známosti s šéfem pojišťovny Zdeňkem Kabátkem. Budinský za to měl podle vyšetřovatelů od Procházkové dostat 300 tisíc korun. A to přímo ve své motolské kanceláři.
Další, významně vyšší úplatky měl Budinský inkasovat od stavebních společností, které ve FN v Motole modernizovaly a loni na podzim dokončily takzvaný Modrý pavilon.
„Pavel Budinský po předchozí dohodě s Miloslavem Ludvíkem, řekl Ivanu Havlovi [obchodní ředitel stavební firmy, pozn. red.] o úplatek ve výši 8 milionů korun. Z toho určených 5 milionů pro Miloslava Ludvíka a 3 miliony určené pro sebe, s čímž Ivan Havel souhlasil,“ stojí v policejních dokumentech, na něž se odvolává server Odkryto.cz.
K předání úplatku podle policie nedošlo. Protože jeho výše měla být údajně později přidána do celkové ceny zakázky.
Úplatky od dodavatelů dalších služeb pro nemocnici
Policie prověřuje i dodavatele výstavby Motolského onkologického centra za více než tři miliardy korun. Zakázku na výstavbu centra dostala olomoucká společnost Gemo. I její vedení údajně při pondělním zátahu vyslýchala policie. Podle Seznam Zprávy docházelo ke korupčnímu jednání ze strany ředitele Ludvíka a jeho náměstka Budinského i při uzavírání smluv na zajištění například úklidových služeb, praní prádla či provozu bistra v nemocnici.
Policie měla v souvislosti s korupcí navázanou na FN v Motole zadržet také šéfa České unie sportu Miroslava Janstu. Ten měl podle serveru Odkryto.cz koupit pozemek, o který měl zájem Budinský, ale ten neměl doložitelný původ prostředků, za které by jej pořídil. Pozemek za 13,5 milionu korun koupil Jansta se svou manželkou. Ale detektivové z odposlechů zjistili, že Budinský se spolu se svou manželkou chlubí dceři, že parcela je ve skutečnosti jejich. Za službu měl Budinský poskytnou Janstovi dva miliony korun.
–VRN–
Toho darebáka by měla hamba fackovat do konce života