Zápisy do prvních tříd základních škol pro děti ukrajinských uprchlíků mohou školy vypsat v jiných termínech než pro české děti. Proti takové praxi se ohradil Senát i ombudsman. Základní školy navštěvuje asi 40 tisíc azylantů z Ukrajiny.
Zvláštní termín pro vypsání zápisů do prvních tříd základních škol pro ukrajinské azylanty umožňuje školám novela zkráceně nazývaná jako lex Ukrajina, kterou minulý týden ve čtvrtek [6.2.] podepsal prezident republiky Petr Pavel. Prakticky to znamená, že ředitelé základních škol mohou letos vypsat zápisy do prvních tříd pro děti z Ukrajiny v pozdějším termínu než pro ostatní budoucí prvňáčky. Takový postup se ale nelíbí veřejnému ochránci práv.
„Vyčleňování ukrajinských dětí by naopak mohlo vést k ohrožení jejich přístupu ke kvalitnímu vzdělání a ke vzniku segregovaných tříd,“ vysvětlil důvody svého nesouhlasu ombudsman Stanislav Křeček.
Zápisy do prvních tříd základních škol zvlášť vypisované pro české a ukrajinské děti podle něj nemají žádné opodstatnění. A ombudsman je považuje dokonce za škodlivou praxi.
Zápisy do prvních tříd pro ukrajinské děti
Zvláštní termíny zápisů pro ukrajinské děti se u nás organizovaly v prvních letech po ruské invazi na Ukrajinu. Ovšem jen jako dočasné řešení, upozorňuje úřad veřejného ochránce práv.
„Zvláštní zápisy již splnily svůj původní účel a pro jejich opětovné zavedení není za současné situace dobrý důvod,“ říká Křeček.
Už pro probíhající školní rok 2024/2025 takové zápisy zákonodárci zrušili. Jejich znovu zakotvení do novely lex Ukrajina proto překvapuje.
Proti odděleným zápisům do prvních tříd pro ukrajinské azylanty se vyslovil i Senát. Dokonce přijal doprovodné usnesení, v němž doporučil vládě, aby se do budoucna od zvláštních zápisů ustoupilo úplně. Současně vyzval, aby k nim i v letošním školním roce docházelo jen výjimečně, nikoli plošně.
Pro ukrajinské zdravotnictví schválila vláda dalších 20 mil. Kč
Možnost vypsat termíny zápisů do prvních tříd odděleně se do novely lex Ukrajiny dostala v průběhu schvalování normy ve Sněmovně. A podle ombudsmana je z parlamentních diskusí zřejmé, že s návrhem se neztotožňuje ani Ministerstvo vnitra ČR [MV ČR] a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR [MŠMT]. I proto veřejný ochránce práv ředitelům základních škol doporučuje, aby možnost dvojích zápisů nevyužívali.
„Návratem zvláštních zápisů jsem znepokojen a vnímám jej jako krok zpět v integraci ukrajinských dětí, která se českému školství dosud velmi úspěšně dařila,“ vysvětluje důvody svého postoje Stanislav Křeček.
Ukrajinci jsou nejpočetnější skupina cizinců na školách
Loni na podzim provedlo MŠMT šetření na mateřských, základních a středních školách, včetně přípravných tříd a konzervatoří. V něm sledovalo počty ukrajinských dětí v nich. Podle výsledků analýzy navštěvovalo tyto školy k 30. 9. 2024 celkem 75 704 dětí a žáků s ukrajinským státním občanstvím.
Z toho ukrajinští azylanti [s udělenou dočasnou ochranou, pozn. red.] tvořili ke stejnému datu většinu ukrajinských dětí a žáků v těchto školách [cca 80 %]. Na středních školách už jich bylo o něco méně, to zhruba 56 procent, a v mateřských školách asi 51 procent.
„Celkově bylo k 30. 9. 2024 v mateřských, základních a středních školách, přípravných třídách ZŠ a přípravných stupních ZŠ speciálních a konzervatořích vykázáno celkem 53 246 ukrajinských azylantů,“ uvádí autoři analýzy na webu EDU ministerstva školství.
Se zdravotní pomocí Ukrajině chce Česko pokračovat i po válce
Ukrajinští azylanti se tak stali převládající skupinou mezi všemi ukrajinskými dětmi už od školního roku 2022/23, kdy došlo k rozpoutání války na Ukrajině.
ZŠ navštěvuje cca 40 tisíc ukrajinských dětí
Podle studie přibylo na začátku současného školního roku na základních školách meziročně 2 657 ukrajinských azylantů na celkových 39 731. Přičemž 21 664 jich navštěvuje první stupeň ZŠ a 18 067 druhý stupeň ZŠ. Jejich podíl mezi všemi žáky základních škol činí 4 procenta. Pokud se mezi ně zahrnou všichni ukrajinští žáci, tedy i ti, kteří v Česku nepobývají v souvislosti s válkou na Ukrajině, jejich podíl na ZŠ vzroste na 5,1 procenta.
Lázně Darkov přijmou do péče na čtyři desítky dětí z Ukrajiny
Podle dat MV ČR u nás na začátku letošního února pobývalo více než 395 tisíc ukrajinských uprchlíků s dočasnou ochranou. Speciální ochrana, díky které u nás využívají bezplatné zdravotnictví, školství a volný vstup na trh práce, jim skončí v březnu příštího roku. Pokud by na Ukrajině došlo do té doby k uzavření příměří, zřejmě by došlo na pozastavení udělování dočasné ochrany. Uvedl to minulý týden v souvislosti se zřizováním návratových center do vlasti pro Ukrajince ministr vnitra Vít Rakušan [STAN].
–VRN–