EUPATI značí Evropskou pacientskou akademii pro terapeutické inovace. Letos tento celoevropský vzdělávací projekt vstupuje v Česku do druhého ročníku, nově pod záštitou ministra zdravotnictví Vlastimila Válka [TOP 09].
EUPATI vzdělává zástupce pacientských organizací v oblasti vývoje, výroby a vstupu na trh stávajících i nových léčiv. Evropský vzdělávací program zahrnuje šest modulů, které kombinují teoretické a praktické aspekty vývoje léčiv.
V Česku účastníky programu školí zástupci Státního ústavu pro kontrolu léčiv, sítě CZECRIN, Asociace inovativního farmaceutického průmyslu [AIFP] a dalších organizací. V češtině se program pořádá od roku 2023.
„Já jsem první absolventka, která absolvovala EUPATI ještě v angličtině. Iniciovala jsem tento typ vzdělávání. Pro mě to byl velký pokrok, a to i v evropském měřítku, protože jsem v kontaktu s evropskými kolegy v rámci EUPATI… Takže vidím, jak k pacientským organizacím přistupují jinde,“ uvedla ředitelka ONKO Unie Petra Adámková, která vzdělávací program absolvovala mezi prvními.
„Pohled každého je v každé zemi vždy trošku jiný, a to strašně obohacuje,“ dodala.
I v tom je podle ní školení EUPATI unikátní, že každá informace, jíž v programu účastník získá, je malý díl skládačky, která se mu následně složí v komplexní informaci.
„Jakým způsobem se ten lék schvaluje k úhradě, jak se dostává k pacientům. A pak jsou tam takové detaily, že se účastník dozví, co je třeba černý trojúhelníček na krabičce s léky. Že je nějaká EMA a tak podobně,“ doplnila Adámková.
Co si o tom myslí ministr Válek
Co je EUPATI, dobře ví i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, který k udělení záštity programu pro zástupce pacientských organizací uspořádal tiskovou konferenci.
„Vy všichni víte, co ta zkratka znamená, ale já přece jen budu mít tu drzost, že znovu vysvětlím, co ta zkratka EUPATI znamená,“ řekl ministr.
Klinickým hodnocením v ČR chybí pravidla. Doplácí na to nejen pacienti
Podle něj pacient musí s lékaři spolupracovat, aby byl výsledek co nejlepší. To je to, co zná ze své praxe, jak řekl, a dodal, že se to koneckonců učí i na lékařských fakultách.
„Jsem rád, že jsme mohli převzít záštitu nad tímto programem,“ uvedl závěrem a zmínil význam klinických studií pro pacienty v Česku.
Jeho náměstek Jakub Dvořáček doplnil informaci, že program EUPATI na evropské úrovni odstartoval již v roce 2012. Zmínil důležitost Pacientské rady ministerstva zdravotnictví, která pacienty zastupuje v určitých okamžicích při rozhodování ve zdravotnictví.
„V EK nyní běží příprava takzvaného farmaceutického balíčku, který upravuje mnoho náležitostí ve vztahu k pacientským organizacím. A samozřejmě se to týká i klinických studií,“ doplnil.
Co říká David Kolář z AIFP
Velkou část odpovědnosti za provoz programu EUPATI v Česku nese Asociace inovativního farmaceutického průmyslu [AIFP]. Její výkonný ředitel David Kolář uvedl, že EUPATI běží ve 23 zemích Evropské unie a v Japonsku. Loni v Česku programem prošlo 17 absolventů.
„Letos máme 28 účastníků. EUPATI je specifické i v tom, že v sobě spojuje tři důležité oblasti ve farma průmyslu. Jsou to zástupci pacientů, akademické sféry a farma průmyslu,“ vysvětlil David Kolář.
V unijních státech, kde EUPATI funguje déle, podle něj výrazně vzrostla odbornost zástupců pacientských organizací. Za příklad poslouží účast EUPATI certifikovaných zástupců pacientů v radách při Evropských referenčních sítích pro vzácná onemocnění, kde působí jako členové řídících komisí na stejné úrovni jako lékaři.
„Jsem rád, že ministr Válek poskytl EUPATI záštitu. Je to další stupeň, je to evoluce, jak se v Česku rozvíjí vzdělávání pacientských organizací. Těch aktivit je čím dál více,“ uzavřel David Kolář.
–DNA–