Studenti zdravotnických oborů se možná dočkají odměny za letní praxe

0
213
letni_praxe
Foto: Freepik.com

Vyplácet odměny studentům zdravotnických oborů za souvislé letní praxe nedovoluje legislativa. Poslanci sněmovního Výboru pro zdravotnictví to ale chtějí změnit. Letní praxe by pomohly studentům i zdravotnickým zařízením.

Stávající úprava školského zákona nedovoluje studentům zdravotnických oborů vyplácet přiměřenou odměnu za to, že ve zdravotnickém zařízení pracují, vykonávají souvislou praxi, v letních měsících.

„Za zdravotní péči není možné poskytovat v rámci souvislé praxe studentů odměnu, protože se nejedná o činnost s hospodářským prospěchem pro zaměstnavatele,“ uvedla na jednání [5.2.] Výboru poslankyně Ivana Mádlová [ANO], která téma otevřela společně se svojí stranickou kolegyní a místopředsedkyní Výboru Věrou Adámkovou.

Podle Mádlové se studenti zdravotnických oborů, především při souvislých praxích, podílejí na mnohých činnostech, například v nemocničních provozech. A některé zdravotní úkony zajišťují i samostatně, pokud jde o studentky a studenty vyšších ročníků lékařských i nelékařských oborů.

„Myslím si, že je to důležité i proto, že si řada studentů přivydělává při studiu na své živobytí,“ uvedla poslankyně.

Praktickou sestru zastanou všeobecné sestry už po 2 letech studia

Podle profesorky Adámkové by otevření možnosti vyplatit studentům za letní praxi ve zdravotnickém zařízení odměnu pomohlo i k zajištění personálu na odděleních v době letních dovolených. A také by se zvýšil zájem o takové praxe mezi studenty.

„V době letních prázdnin je opravdu obtížné postavit letní směnu,“ uvedla.

Odměny za letní praxe studentům nedovoluje zákon

Podle vrchního ředitele pro legislativu a právo na Ministerstvu zdravotnictví ČR [MZ ČR] Radka Policara spočívá problém v poskytnutí odměny této skupině studentů ve výkladu školského zákona. Ten totiž hovoří o produktivní činnosti jako podmínce k poskytnutí odměny.

„A tohle se dá jednoduše vzít například v gastronomických provozech,“ řekl Policar.

Pro lepší pochopení uvedl, že student například oboru kuchař či cukrář vyrobí sto obložených chlebíčků, které se prodají, a zaměstnavateli z toho plyne jasný příjem.

„Tohle se ale špatně bere v kontextu poskytování zdravotních služeb, kdy vlastně ta činnost studentů v praxi nepřinese poskytovali žádný příjem navíc,“ vysvětlil s tím, že problém je v definici této činnosti.

Ministerstvo zdravotnictví má plán, jak zvládne stárnutí lidí v ČR

Nicméně Policar i dodal, že ministerstvo považuje za správné, aby došlo v legislativní úpravě ke změně.

„A minimálně se umožnilo těmto studentům dávat nějaký příspěvek či něco podobného,“ uvedl Policar.

Odměny pro studenty za letní praxe, zdá se, podporu mají

Poslankyně Renáta Zajíčková [ODS] v této souvislosti upozornila na ve Sněmovně otevřenou novelu školského zákona, která do praxe zavádí pojem duální vzdělávání. Jeho nová definice by podle ní mohla otevřít možnost poskytovat studentům zdravotnických oborů za letní praxe přiměřenou odměnu.

Podle Policara jde však zřejmě o věc na zdravotnické studijní obory neaplikovatelnou. To s ohledem na regulaci těchto povolání, uvedl.

„I tak to ale prověříme,“ dodal.

Součinnost při řešení legislativních úprav tak, aby studenti dostávali odměnu za letní praxe, přislíbila za ministerstvo školství Jana Říhová z Oddělení podpory vysokých škol Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR [MŠMT].

„Určitě toto téma je na pořadu dne na MŠMT, řešení nyní říci ale nedokáži. Určitě ta komunikace probíhá a ta cesta hledána je,“ uvedla zástupkyně resortu školství, do jehož kompetence především tato úprava spadá.

Ministři Válek a Bek se dohodli na navýšení kapacit nelékařských oborů

Podporu úpravě vyslovili i ostatní poslanci Výboru.

„Já určitě toto považuji za velice smysluplné a tento podnět ráda podpořím,“ vyslovila se například poslankyně Romana Bělohlávková [KDU-ČSL].

K jejím slovům se připojil poslanec David Kasal [ANO], když řekl, že si jako student lékařské fakulty chodil do nemocnice přivydělávat jako zdravotní sestra. Což mu, jak uvedl, pomohlo finančně, ale i v získání praktických zkušeností.

Zda se stihne úprava zákona navrhnout a schválit ještě do konce tohoto sněmovního období, ale jisté není.

Veronika Táchová

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here