Přerozdělování peněz z pojištění dozná změn, brzy to ale nebude

0
171
ze_zdravotniho_pojisteni
Foto: Archiv redakce Zdravé Zprávy

Systém přerozdělování peněz ze zdravotního pojištění zřejmě dozná změn. Více se v něm zohlední pro pojišťovny ti nejdražší, a naopak i ti nejméně nákladní pojištěnci. Ke změně ale nedojde dříve než v lednu 2028.

Možnosti a dopady úprav vzorce, který se používá pro přerozdělování prostředků vybraných na zdravotním pojištění mezi jednotlivé pojišťovny, analyzuje Ministerstvo zdravotnictví ČR [MZ ČR]. Na středečním [5.2.] jednání sněmovního Výboru pro zdravotnictví to potvrdila vrchní ředitelka pro ekonomiku a zdravotní pojištění MZ ČR Helena Rögnerová.

„Tento způsob přerozdělování, který byl už před mnoha lety nastaven, byl naposledy upraven k 1. lednu 2018, takže se přerozděluje dlouho,“ vysvětlila na jednání Výboru před poslanci Rögnerová, která mimo funkci vrchní ředitelky na MZ ČR zastává i pozici ředitelky pražského IKEM.

Původně se prostředky ze zdravotního pojištění mezi pojišťovny rozdělovaly podle pohlaví a věku pojištěnce. Vycházelo se z obecného předpokladu, že čím starší je pojištěnec, tím více využívá zdravotní péči a je pro pojišťovnu nákladnější. Dále i z toho, že muži si žádají péči dříve než ženy. Což souvisí s kratší průměrnou délkou dožití mužů než žen.

Později se přešlo na takzvaný PCG [pharmacy-based cost groups] model přerozdělování. Podle něj se rovněž vypočítávají zdravotní rizika, a tedy i předpokládané náklady na zdravotní péči každého pojištěnce. Do předpokládaných nákladů, které zohledňují pohlaví a věk, zahrnuje PCG model ještě chronická onemocnění. Respektive náklady na úhradu léků a speciální péči o daného pojištěnce.

Přerozdělování peněz doplní nové parametry

Vzhledem ke změnám ve zdravotní kondici obyvatel, ale i rozdílné dostupnosti zdravotní péče a vstupu nových léků na trh se chystá ministerstvo zdravotnictví upravit, respektive rozšířit parametry, podle kterých se prostředky mezi pojišťovny rozdělují.

„Aby ty peníze byly tam, kde jsou ti nejdražší pojištěnci,“ uvedla Rögnerová.

Upozornila ale, že nikdy neměl ten model sloužit k vyrovnávání ekonomické situace jednotlivých zdravotních pojišťoven.

Dvě zdravotní pojišťovny se potápí. Už to potvrdil i ministr Válek

Změny se na ministerstvu zatím pouze diskutují a jsou na samém začátku. I když, jak dodala vrchní ředitelka, systém přerozdělení prostředku vybraných na pojistném si nějakou změnu zaslouží.

„Pokud dojde k nějakým změnám v přerozdělování, tak to bude nejdříve od počátku roku 2028,“ vyjasnila před poslanci.

Podle ředitele Odboru dohledu nad zdravotním pojištěním MZ ČR Jana Zapletala by se do vzorce pro výpočet přidělených peněz pojišťovnám mohly zařadit parametry, jako jsou regionalita nebo míra invalidity u pojištěnců.

Lidé v Aši jsou bez zdravotní péče. Prezident Pavel z toho přestal i mluvit

V případě regionality by zřejmě sehrála roli skutečnost, že lidé žijící v menších obcích a městech podstatně méně využívají hrazené zdravotní služby ve srovnání s lidmi z velkých měst, kde je větší dostupnost lékařů.

„Nicméně skutečně se jedná o technickou záležitost tak, abychom zjistili, zda ty jednotlivé prediktory vůbec mají smysl přidávat do toho PCG,“ upozornil Zapletal.

Zatím podle něj resort pouze analyzuje, které nástroje využít. A jejich případné dopady do systému přerozdělování veřejných peněz na zdravotnictví. Případná změna parametrů si podle Zapletala navíc žádá legislativní úpravu. Současný zákon dovoluje pracovat jen se zmiňovaným systémem hodnocení nákladovosti pacientů zvaném PCG.

Veronika Táchová

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here