Americké sportovkyně oslavily národní den sportujících dívek a žen, který připadl na středu 5. února, mimořádnou událostí. Prezident Donald Trump podepsal příkaz, který zakazuje ženám narozeným jako muži závodit v ženských soutěžích.
Donaldu Trumpovi se za podpis nařízení dostalo od dívčích a ženských sportovkyň velkého uznání. A některé ze sportovkyň dokonce přihlížely podpisu dokumentu, který zakazuje ženám po tranzici závodit v ženských sportovních soutěžích na území Spojených států.
„Tímto nařízením skončila válka proti ženskému sportu,“ prohlásil Donald Trump při slavnostním podpisu dokumentu v Bílém domě ve středu 5. února.
Podpisu jeho exekutivního příkazu se účastnily sportovkyně od těch nejmladších až po seniorní kategorie. A Trumpův krok ocenily mohutným potleskem přímo u jeho stolu.
Svými postoji k trans lidem se Donald Trump netajil
Prezident Trump už v době své předvolební kampaně do prezidentského úřadu otevřeně hovořil o tom, že „nepustí muže do ženských sportů“. Podle agentury AP se podobnými tvrzeními trefil do nálady většiny voličů, která podle průzkumu agentury soudí, že prosazování práv lidí se změněným pohlavím zašlo ve Spojených státech příliš daleko.
Ve středu 5. února, symbolicky v den amerického národního dne sportujících dívek a žen, podepsal Trump zmíněné nařízení. Podle něj v ženských soutěžích na americkém území nesmějí startovat ženy, které se narodily jako muži, tedy s mužskými pohlavními orgány.
Trump zastavil veřejné financování podpory genderu a rovnosti
Součástí dokumentu jsou také instrukce pro federální vládu k tomu, jak vykládat zákon označovaný jako Title IX. Ten má zajistit genderovou rovnost ve sportech, kterým se dostává finančních prostředků z federálních rozpočtů. Stejně tak zajišťuje ochranu před sexuálním zneužíváním ve sportu.
„Tento exekutivní příkaz obnovuje férovost, drží se původního záměru Title IX. A hájí práva ženských sportovkyň, které celý život pracovaly, aby mohly soutěžit na nejvyšší možné úrovni,“ řekla republikánská kongresmanka Nancy Maceová a dodala, že přibývá stížností na začleňování transgenderových sportovkyň do ženských soutěží.
V mezinárodních soutěžích, například v atletice nebo plavání, nesmějí transgenderové sportovkyně startovat se ženami, pokud prošly mužskou pubertou. Jinak řečeno do závodu se smí přihlásit a soutěžit v případě, že změnu pohlaví z muže na ženu podstoupily do 12 let věku. Mezinárodní sportovní organizace tento limit vysvětlují tím, že podle vědeckých studií mají sportovkyně, které prošly mužskou pubertou, podstatnou výhodu proti ženám, které se jako ženy narodily.
Konec programů na podporu diverzity a rovnosti
V oblasti genderu přistoupil Donald Trump ke změnám hned po uvedení do funkce amerického prezidenta 20. ledna. Například podepsal nařízení, které vyjasňuje, že federální úřady budou rozlišovat pouze dvě pohlaví, mužské a ženské.
Osobní doklady s identifikačními údaji vydávané úřady USA, včetně pasů a víz, musí podle nově podepsaného dekretu udávat „neměnné biologické zařazení jednotlivce jako muže či ženy“. Podle Trumpa existují pouze dvě pohlaví, a ta jsou nezaměnitelná.
„Vytvoříme společnost, která nevidí barvu pleti a která je založená na zásluhách,“ prohlásil ke svým krokům.
Trump nabírá vojáky, kteří opustili armádu kvůli očkování proti covidu
Podepsaná nařízení zakazují i využívání federálních finančních prostředků na podporu „genderové ideologie“. Kromě jiného Trump zrušil opatření na podporu diverzity, rovnosti a začleňování financované z veřejných rozpočtů.
V posledních dnech prezident Trump nařídil, aby transgenderové ženy vykonávaly tresty odnětí svobody ve věznicích pro muže. Toto nařízení tento týden ale dočasně zablokoval soud ve Washingtonu s tím, že jde o protiústavní krok. Stejně tak soud zabránil ukončení lékařské péče potvrzující genderovou identitu u transgenderových vězeňkyň.
–VRN/ČTK–
prostě má na to koule
Nutně potřebujeme českého Trumpa