Kardiologická klinika Nemocnice na Homolce [NNH] vznikla k 1. únoru z tamního Kardiocentra. Klinika prohloubí spolupráci s 1. lékařskou fakultou UK ve výuce studentů především vyšších ročníků a oblasti biomedicínského výzkumu.
O přeměně pracoviště informuje vedení Nemocnice na Homolce v tiskové zprávě. Oficiálně se tímto krokem podle ní spojuje akademická a klinická praxe, změnu schválil 13. ledna Akademický senát 1. LF UK.
„Kardiologická klinika v Nemocnici Na Homolce je moderním pracovištěm, které poskytuje komplexní péči o pacienty s onemocněními srdce a cév. V rámci naší kliniky realizujeme každý rok až 3 500 katetrizačních zákroků,“ říká prof. Petr Neužil, primář kardiologického oddělení NNH.
Co do počtu provedených výkonů se klinika řadí mezi ta největší pracoviště v Česku. V oblasti vzdělávání se zaměří klinika na pregraduální výuku studentů 1. LF v 5. a 6. ročníku studia a na výuku zahraničních studentů.
Chce i pokračovat v biomedicínském výzkumu. Konkrétně se soustředí na vývoj a testování nových technologií pro léčbu kardiovaskulárních onemocnění. V této oblasti dominují podle prof. Neužila především intervenční přístupy v rámci strukturálních onemocnění, srdečních arytmií a srdečního selhání. Uplatní se v tomto lékaři v postgraduálním vzdělávání, především doktorandi.
„Naším cílem je nejen poskytovat špičkovou péči našim pacientům, ale i vzdělávat budoucí generace lékařů a přispívat k rozvoji kardiologie prostřednictvím biomedicínského výzkumu a vývoje nových léčebných metod,“ doplňuje prof. Neužil.
Kardiologická klinika Nemocnice na Homolce
Studenti vyšších ročníků 1. LF UK se na klinice dostanou do každodenní klinické praxe. Ti pokročilejší pak i do oblasti medicínského výzkumu.
„Kardiologie je významný obor a seznámení budoucích lékařů se širokým spektrem moderních diagnostických a léčebných metod je velmi důležité. Stejně jako možnost zapojit se do klinické a výzkumné práce už při studiu,“ uvedl k rozšíření spolupráce NNH a 1. lékařské fakulty UK její děkan prof. Martin Vokurka.
Umíráme na srdeční selhání i poruchy srdečního rytmu, říká profesor Linhart
Na Kardiologické klinice NNH zajišťují lékaři vysoce specializovanou léčbu onemocnění srdce a cév, jako jsou například srdeční arytmie. Specialisté pacientům ve vysokém riziku náhlé srdeční smrti provádí katetrizační ablace, implantace kardiostimulátorů a kardioverterů-defibrilátorů.
Pracoviště patří k evropské špičce v oboru léčby poruch srdečního rytmu a chronického srdečního selhání a je jedním z největších center v Evropě. Klinika je výjimečná svým zaměřením na intervenční katetrizační zákroky při akutním infarktu myokardu, léčbu anginy pectoris, uzávěry defektů síňové přepážky a prevenci cévních mozkových příhod. Patří mezi první pracoviště v Česku, kde lékaři implantovali dočasné mechanické srdeční podpory při léčbě akutního srdečního selhání.
–VRN–