Nová superdávka se posune nanejvýš o kvartál, tvrdí Jurečka

0
1429
jurecka
Foto: Zdravé Zprávy

„Děláme vše pro to, aby se to stihlo,“ uvedl včera [19.1.] v diskuzním pořadu České televize [ČT] ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka [KDU-ČSL] ke schválení zákona slučující čtyři sociální dávky do jedné superdávky.

Také ale připustil posun termínu jejího zavedení, které je v plánu od letošního července. Avšak nanejvýš o čtvrt roku, jak řekl.

„Když se to posune, tak maximálně o kvartál,“ uvedl v pořadu ČT ministr Jurečka.

Novela zavádějící jednu dávku státní sociální podpory namísto stávajících čtyř – příspěvku a doplatku na bydlení, příspěvku na živobytí a přídavku na dítě – je nyní před druhým čtením ve Sněmovně. Minulý týden její projednávání ale přerušil sněmovní Výbor pro sociální politiku. Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR [MPSV] mu má dodat další propočty a analýzy dopadů změn na domácnosti. A zohlednit i připomínky neziskových organizací, které se zabývají převážně situací takzvaně zranitelných rodin. K návrhu se mají poslanci Výboru sejít nejpozději 5. února.

Jednání o redukci sociálních dávek poslanci přerušili

„My děláme vše pro to, abychom to stihli technicky i prakticky,“ řekl Jurečka k tomu, zda se stihne novelizace schválit do konce volebního období Sněmovny.

Záležet bude podle ministra i na obstrukcích projednávaných změn ze strany opozičních stran ve Sněmovně.

Jurečka: Po vyjmutí přídavku na dítě ztrácí změny smysl

Opoziční hnutí ANO má podle místopředsedy Sněmovny a jejího stínového ministra práce a sociálních věcí Aleše Juchelky k redukci státních sociálních podpor více výhrad.

„Ta superdávka má opravdu několik velmi slabých částí,“ uvedl v pořadu ČT s tím, že s vedením resortu se k novele sešli dvakrát.

Za stávající situace, jak řekl, se hnutí ANO přiklání spíše k tomu, být proti schválení změn. A proti zavedení jedné sociální dávky namísto čtyř, jako je tomu nyní.

„Ty parametry nejsou jasné,“ zdůvodnil své pochybnosti Juchelka.

Bez souhlasu s testem majetku lidé novou superdávku nedostanou

K návrhu mají výhrady i členové hnutí SPD. Jeho poslanci vidí hlavní problém ve sloučení přídavku na dítě s ostatními sociálními dávkami. A zmiňují i problém s majetkovou kontrolou, testováním, kdy i pracující lidé budou muset při žádosti o dávku souhlasit s testem majetku. To v praxi přinese nahlédnutí do jejich bankovních účtů, registru vozidel a katastru nemovitostí.

Podle ministra Jurečky by ale po případném vyjmutí přídavku na dítě z dávky ztrácely navrhované změny smysl. Jelikož má dávka lidi, rodiče dětí, motivovat k práci a odpovědnosti.

„Musí to být v jedné dávce,“ vysvětlil důvody odmítnutí takové změny.

Ponížení dávky za nedodržení pravidel jejího čerpání

S nastavením dávky, především u přídavku na dítě, nesouhlasí ani Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni. Podle něj stávající návrh parametrů čerpání, kdy kvůli některému z nepracujících členů domácnosti, který ale pracovat může, dojde k odejmutí přídavku na dítě. Což dopadne hlavně na samotné děti.

A jde o ústavně napadnutelnou věc,“ doplnil Hůle.

Ministr Jurečka oponoval, že jeho resort již zapracoval připomínky k této penalizaci. K odejmutí dávky nedojde ani za nedodržení sjednaného termínu na úřadu práce, jak původně resort navrhoval. K jejímu odejmutí dojde až po opakovaném nedodržení sjednaných schůzek na úřadu práce. Stejně tak resort podle něj vypořádal připomínku, aby se požadavek na pracovní aktivitu nevztahoval na širší rodinu žijící v jedné domácnosti, ale na rodiče dítěte.

Chudí lidé stárnou prokazatelně rychleji než ti bohatí

Podle Juchelky dále stojí za zvážení, zda po porušení pravidel o pracovní aktivitě nepřevést přídavek na vzdělávací zařízení, které dítě navštěvuje.

„Aby to dítě nebylo kráceno na tom, co mu náleží,“ řekl s tím, že škola by z přídavku zaplatila dítěti například svačiny, zájmové kroužky a jiné aktivity.

Takové úpravě se však dlouhodobě brání vzdělávací zařízení. Jako další problém u navrhovaných změn v systému sociálních dávek Juchelka uvedl, že resort nevyčíslil dopady do státního rozpočtu. Poskytl pouze informaci, že po takzvané revizi státních sociálních dávek si třetina jejich příjemců finančně polepší. Třetina si pohorší a třetina zůstane takzvaně „na svém“.

Veronika Táchová

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here