Sněmovní Výbor pro sociální politiku na svém jednání ve středu 15. ledna přerušil projednávání změn u systému státních sociálních dávek. Chybí jim analýzy dopadů redukce čtyř dávek do jedné superdávky.
K projednávání vládního návrhu zákona o dávce státní sociální pomoci se mají poslanci Výboru vrátit nejpozději do 5. února. Do té doby očekávají předložení dalších propočtů dopadů změny do společnosti. Pro přerušení projednávání hlasovalo 16 ze sedmnácti přítomných členek a členů Výboru, jeden se zdržel.
„Cítím tady, že se po dlouhé době dostáváme k zákonu, kde není úplná politická nevraživost mezi současnou koalicí a současnou opozicí,“ uvedl k návrhu zpracovaném Ministerstvem práce a sociálních věcí předseda Výboru Vít Kaňkovský [KDU-ČSL].
Podle něj ze všech poslaneckých klubů zaznívá, že si systém sociálních dávek žádá úpravu, takzvaný redesign: „Není to úplně generální odmítání zákona. Na druhou stranu chápu řadu podnětů.“
Do Jurečkovy superdávky už zasahují poslanci z vládní koalice
K návrhu MPSV vyslovili připomínky a návrhy na změny jak vládní poslanci, tak ti z opoziční strany. A nespokojení s legislativním návrhem jsou i odborníci na sociální politiku a výzkumníci zabývající se sociálními nerovnostmi a chudobou. Podle Kaňkovského se tak ještě uskuteční jednání se všemi zapojenými stranami. Ministerstvo práce počítá s tím, že změny do praxe vstoupí od letošního července.
Jurečkova revize sociálních dávek se komplikuje
Revize sociálních dávek navrhuje spojení čtyř sociálních podpor do jedné dávky. A sice příspěvek a doplatek na bydlení, přídavek na dítě a příspěvek na živobytí. Domácnosti by nově podávaly namísto čtyř žádostí pouze jednu, ideálně přes webovou aplikaci MPSV Jenda. Podání žádosti na pobočkách úřadů práce zůstane zachováno.
Zásadní změnou bude sledování vlastněného majetku žadatele o dávku a členů jeho domácnosti. Avšak omezené pouze na objem hotovosti držené na bankovním účtu, počet aut a nemovitostí určených k bydlení. Ministerstvo dále navrhuje bonusovou částku za práci příjemce dávky. Senioři, samoživitelé a osoby se zdravotním hendikepem by ji dostávali automaticky.
Bez souhlasu s testem majetku lidé novou superdávku nedostanou
Proti návrhu se ale vyslovují zástupci odborných a výzkumných společností. Podle nich by se situace lidí ve finanční tísni mohla po přijetí změn ještě zhoršit. Navíc se u mnohých sníží šance na to se vyvléci z nelehké životní situace.
Což přímo nerozporuje ani ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka [KDU-ČSL]. Ten na Výboru řekl, že po systémových změnách si třetina příjemců sociálních dávek polepší, třetina pohorší a třetině se částka nezmění.
„V reformě je velký příslib ve zjednodušení, majetkovém testu, omezení nároku na podporu u vysokých příjmů. Je ale potřeba zmínit, že v současné podobě má velké chyby,“ vyjádřil se k návrhu revize sociálních dávek Samuel Galan z agentury PAQ Research, která nastavení změn připomínkuje.
Po revizi sociálních dávek na ně dosáhne 22 % lidí, nyní je to 29 %
Podle něj u některých zranitelných skupin skutečně dochází k poklesu dávky. Galan dále zmínil dopady revize na domácnosti samoživitelů, lidí s nízkými příjmy a osoby v oddlužení.
Podle ministerstva má případné snížení dávky dorovnat bonus za práci. Podle Galana o něj dospělý, který žije sám, ale přijde v momentě překročení minimální mzdy. A přijdou o něj rovněž domácnosti s rodičovskou a příjmem odpovídajícímu minimální mzdě. Předseda Výboru Kaňkovský požádal ministerstvo, aby propočty agentury a neziskových organizací dále posoudilo a poskytlo k nim své stanovisko. Poté návrh projedná sněmovní Výbor pro sociální politiku.
–ČTK/VRN–