Hygieny kontrolují už jen jídelny v nemocnicích, školách a ústavech

0
116
hygieny
Ilustrační foto: Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov

Od letoška dozírají hygieny na provozy společného stravování ve zdravotnických a sociálních zařízeních, na školách a dětských táborech nebo ve věznicích. Ostatní stravovací provozy kontrolují úřady Ministerstva zemědělství ČR [MZe].

Provozovny veřejného stravování, jako jsou například restaurace, bistra, rychlá občerstvení nebo cukrárny, kontroluje Státní zemědělská a potravinářská inspekce [SZPI] od roku 2015. Od letoška se dozor nad dodržováním pravidel společného stravování takzvaného otevřeného typu ale plně sjednotil pod MZe.

Podle ministra zemědělství Marka Výborného [KDU-ČSL] se převedením kompetencí v kontrole nad těmito provozovnami odstraní ne příliš logická kontrola ze strany dvou orgánů. Tím je myšleno SZPI a orgánů ochrany veřejného zdraví, tedy krajskými hygienami. Přičemž, jak tvrdí ministr Výborný, dozorování otevřených provozoven stravování SZPI přináší nejednu výhodu.

„Předností SZPI je kromě jiného centrální řízení a jednotné metodické postupy kontrol, všechny inspektoráty postupují stejně napříč obory i regiony. Vytváříme tím přehlednější, transparentnější a předvídatelnější prostředí pro spotřebitele i provozovatele,“ uvedl ke změně ministr.

Krajské hygieny se nezmění, ale povede je ústřední orgán

I krajské hygienické stanice ale procházejí postupnou transformací, kdy budou nově podřízeny rovněž jednomu ústřednímu orgánu. A tím je Státní hygienická služba [SHS]. Čímž se sjednotí jejich řízení včetně metodiky a komunikace hygien s úřady a veřejností.

Co kontroluje SZPI a co kontrolují hygieny

Tiskový mluvčí MZe Vojtěch Bílý upozorňuje, že od 1. 1. 2025 nedochází k žádným významným změnám v povinnostech ve společném stravování. Změnou kontrolních kompetencí u části provozoven se pro jejich provozovatele nic zásadního nemění.

„Formální změna nastává pouze u provozovatelů společného stravování „otevřeného typu“ zahajujících, měnících nebo ukončujících činnost po 1. 1. 2025, kdy vzniká oznamovací povinnost vůči SZPI. Nikoli vůči krajské hygienické stanici jako dosud,“ vysvětlil Bílý.

Krajské hygienické stanice kontrolují provozy společného stravování:
  • Při poskytování zdravotních služeb, například v nemocnicích a v lázeňských zařízeních.
  • Při poskytování sociálních služeb, to je v domovech pro seniory či se zvláštním režimem.
  • U služeb péče o dítě v dětské skupině.
  • V zařízeních školního stravování nebo VŠ stravování. To jsou školní jídelny a vysokoškolské menzy.
  • Ve vězeňské službě, ve vazebních věznicích, ve věznicích a ústavech pro výkon zabezpečovací detence.
  • Dále na školách v přírodě, zotavovacích akcích pro děti a podobných dětských akcích.

Školní stravování se změní už příští rok. Bude méně masa i mléka

To znamená, že ty provozovny stravování, které spadají pod dozor krajských hygienických stanic, svou činnost oznamují u místně příslušné KHS. A ty, které spadají pod dozor SZPI se registrují u tohoto úřadu. Před 1. 1. 2025 se všichni provozovatelé potravinářského podniku provozujícího stravovací službu registrovali u orgánu ochrany veřejného zdraví, hygieny.

SZPI dozoruje následující provozovny stravování:
  • Restaurace, cukrárny, kavárny a čajovny.
  • Provozovny rychlého občerstvení včetně řetězců a franšízových sítí.
  • Bufety a kantýny.
  • Stravovací služby poskytované v rámci maloobchodu a čerpacích stanic.
  • Vinárny a vinotéky, pivnice a výčepy.
  • Bary, herny, diskotéky a stánky s občerstvením.
  • Výroba a rozvoz pokrmů, catering.
  • Stravování pro zaměstnance a stravování v rámci ubytování [hotely, penziony].

Českým restauracím hygiena stále mnoho neříká, dokládá SVS

K rozsahu kontrolní činnosti SZPI její mluvčí Pavel Kopřiva říká, že se vztahuje komplexně na celé potravinové právo.

„Zahrnují kontrolu hygienických a mikrobiologických požadavků, bezpečnost potravin. Ale zaměřují se i na kontrolu jakostních požadavků, falšování potravin a pokrmů,“ vyjmenovává, co všechno kontrolují inspektoři SZPI ve veřejném stravování.

K jejich práci patří dokonce řešení situací, kdy v provozovnách dochází například ke klamání spotřebitele a dohlíží i na celkovou poctivost prodeje.

–VRN–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here