V Motole implantovali individuálně vyrobenou část kyčelního kloubu

0
357
kycelniho_kloubu
Individuální výrobě částečné povrchové náhrady hlavice kyčelního kloubu předcházela důkladná příprava nejen ze strany výrobce. / Foto: FN Motol

Lékaři z Kliniky dětské a dospělé ortopedie a traumatologie 2. LF UK a FN Motol loni úspěšně provedli implantaci individuálně vyrobené částečné povrchové náhrady hlavice kyčelního kloubu.

Implantace se týkala mladého 29letého pacienta se segmentální nekrózou hlavice kyčelní kosti. Segmentální kostní nekróza je stav, kdy dochází k odumření části kosti kvůli nedostatečnému prokrvení. Kostní nekróza u pacienta vznikla v oblasti hlavice kosti stehenní následkem terapie kortikosteroidy podanými na léčbu nádorového onemocnění.

„Pacient se dostal do naší péče koncem roku 2023 kvůli zhoršujícím se bolestem levého kyčelního kloubu. Vyšetření potvrdila ohraničenou nekrózu hlavice stehenní kosti, vhodnou pro segmentální náhradu“ popisuje přednosta Kliniky dětské a dospělé ortopedie a traumatologie 2. LF UK a FN Motol profesor Vojtěch Havlas.

Následovalo podrobné vyšetření a rozhodnutí o první implantaci individuálně zhotoveného implantátu tohoto typu v České republice. Po sérii specializovaných vyšetření zahrnujících CT a MR tým lékařů na základě potvrzení vhodné lokalizace nekrózy, která nezasahovala více než 1/3 kulové úseče hlavice, rozhodl o provedení částečné povrchové náhrady.

Příprava a samotná operace kyčelního kloubu

Vlastní implantát a nástroje potřebné pro jeho implantaci tuzemský výrobce zhotovil z titanové slitiny pomocí speciální technologie 3D-tisku. Vycházel přitom z makety kosti pacienta na podkladě provedeného pomocí 3D-CT vyšetření.

Povrch individuálního implantátu musel být na straně kloubní plochy hladký a leštěný. To proto, aby se snížily otěrové vlastnosti. Na straně kosti ale musel být naopak porézní, aby se takzvaně vhojil do kosti.

„Operaci jsme provedli speciálním operačním přístupem pomocí takzvané řízené luxace hlavice stehenní kosti. S cílem ochránit cévní zásobení hlavice v průběhu celé operace i po ní,“ popisuje zákrok profesor Havlas.

Technicky to značilo – mimo jiné v místě defektu vyfrézovat lože pro umístění implantátu ve tvaru kužele, s povrchem přesně odpovídajícímu původnímu zakřivení povrchu hlavice implantátu. I tady se postupovalo podle dat z 3D-CT modelu. A operace dopadla úspěšně.

Pooperační nález byl na RTG snímku velmi dobrý, v dalším sledování v průběhu loňského roku jsme kontrolovali vhojování a neměnné postavení implantátu v kosti,“ říká profesor Havlas.

Pacient je spokojený i lékaři jsou spokojení

„Po operaci se mi hned ulevilo od bolestí. Za tři měsíce mi doktoři dovolili plnou zátěž, a i pohyblivost kloubu se postupně výrazně zlepšila. Do normálního života jsem se mohl vrátit už za půl roku od zákroku,“ vzpomíná na dobu po operaci mladý pacient.

„Teď při poslední kontrole už zvládám běžnou zátěž bez problémů. A dokonce mi povolili začít s prvními sportovními aktivitami,“ dodává.

Lékaři operovali pacientce oba kolenní klouby najednou

Profesor Havlas doplňuje, že daný semikonzervativní přístup k řešení nekrózy hlavice kosti stehenní lze považovat za velmi inovativní. To proto, že pacienta ušetří nutnosti implantace totální kloubní náhrady v mladém věku. S ní totiž souvisí vysoká pravděpodobnost potřeby dalších složitých servisních operací v průběhu života.

I proto v současné době autoři operačního postupu z Kliniky dětské a dospělé ortopedie a traumatologie 2. LF UK a FN Motol pracují na zlepšení povrchových vlastností implantátu. Jejich cílem je maximální životnost náhrady.

„Pokud by se podařilo dosáhnout více nežli 5leté životnosti tohoto typu segmentální náhrady, šlo by o významný pokrok v přístupu k léčbě postižení hlavice kosti stehenní nekrózou nejen u pacientů po maligních onemocněních, ale i při nejrůznějších systémových chorobách vyžadujících kortikoterapii,“ uzavírá profesor Havlas.

–RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here