Výrobci infuzních roztoků navýší dodávky do Česka, výpadky nehrozí

0
28
infuznich_roztoku
Foto: Freepik.com

Rozkolísaný trh s dodávkami infuzních roztoků do nemocnic v Česku se stabilizuje v letošním prvním čtvrtletí, uvádí Ministerstvo zdravotnictví ČR [MZ ČR]. Podle něj klíčoví výrobci zvýší dodávky do Česka. A více se zapojí i tuzemští výrobci.

Vyšší poptávku po infuzních roztocích, jimiž se do těla pacientů dodávají obvykle nitrožilně tekutiny a výživné látky, způsobilo krátké přerušení výroby u jejich významného dodavatele kvůli přírodní události loni na podzim.

„Netrvalo to příliš dlouho, ale trh znervózněl a každý měl tendenci si vytvořit větší zásobu,“ uvedl na tiskové konferenci [14.1.] k důvodům vyšší poptávky po infuzních roztocích v evropských zemích náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.

Podle něj tlak na dodávky podpořily i Vánoce. Před svátky si nemocnice obvykle vytvářejí větší zásoby, protože očekávají méně časté závozy distributorů.

„A ukázalo se, že ty zásoby nejde vytvořit v obvyklých objemech,“ uvedl.

Nemocnice jsou podle něj zvyklé si udržovat zásoby infuzních roztoků odpovídající dvou až třítýdenní spotřebě. Nyní drží zásoby pokrývající spotřebu na týden až dva týdny. K výpadkům těchto léčivých přípravků dle Dvořáčka ale nedochází. Dodávky se stabilizují.

„Nedojde k tomu, že budou v nemocnicích tyto roztoky úplně nedostupné,“ řekl náměstek.

Dodávky infuzních roztoků se zvýší a trh se uklidňuje

Na začátku roku podle něj jednalo ministerstvo s výrobci infuzních roztoků. A ti přislíbili zvýšení obvyklých dodávek zhruba o dvacet procent.

„Nyní pro rok 2025 plánujeme 20procentní navýšení dodávek v základních roztocích,“ potvrdila za společnost Baxter, která patří k velkým dodavatelům těchto roztoků, její obchodní ředitelka pro ČR a SR Jana Ledbová.

Nový systém hlídání dostupnosti léků zažívá ostrý start

Zmínila, že na konci loňského roku komunikovali dodávky i do menších nemocnic, které se potýkaly s nedostatkem infuzních roztoků. Na další opatření upozornil vedoucí Oddělení dostupnosti a nahraditelnosti léčiv Státního ústavu pro kontrolu léčiv [SÚKL] Jakub Velík.

„K zajištění stability Ústav povolil dodávky cizojazyčných šarží. Od prosince posuzuje možnost dovozu neregistrovaných přípravků od dodavatelů mimo Evropskou unii,“ uvedl.

Komunikace rizika na unijní úrovni

Dále zmínil, že jsou v kontaktu s Evropskou agenturou pro léčivé přípravky [EMA] ohledně případné podpory dodávek na unijní úrovni.

„Pokud výrobci dodrží plán dodávek v množství a čase, měla by se situace stabilizovat,“ řekl Jakub Velík.

EMA zveřejnila seznam kritických léků, zatím je jich přes 200

Podle předsedy Sekce nemocniční farmacie České farmaceutické společnosti JEP a vedoucího Ústavní lékárny IKEM Michala Hojného je zásadní, aby infuzní roztoky do nemocnic dodávali výrobci a jejich distributoři plynule. Jelikož skladové možnosti lékáren při nemocnicích jsou omezené a infuzní roztoky jsou co do objemu a skladování náročné. Proto je podle něj v zajištění jejich dostupnosti zásadní garance kontinuity jejich dodávek.

„Každá nemocnice potřebuje každý týden svůj závoz infuzních roztoků,“ řekl k tomu, jakou roli v dostupnosti roztoků sehrává i logistika, Hojný.

I v mimořádných situacích, kdy se zúží zásoby infuzních roztoků na skladech, si podle něj ale dokáží farmaceuti poradit.

„Využíváme například jiných velikostí obalů nebo typů obalů, než jsme zvyklí, ale to v této situaci nepředstavuje zásadní problém,“ dodal Michal Hojný.

Veronika Táchová

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here