Školicí místa pro lékaře, rezidenční místa, zaplatí pracovištím nově zdravotní pojišťovny. Na nákladech se mají podílet i kraje. Od změny si ministr zdravotnictví slibuje více dětských lékařů v ambulancích mimo velká města.
Nyní lékařským praxím, které přijmou mladého lékaře před atestací, hradí mzdové či platové náklady na něj Ministerstvo zdravotnictví ČR [MZ ČR]. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka [TOP 09] změna zákona o veřejném zdravotním pojištění vtáhne do financování rezidenčních míst nově i zdravotní pojišťovny. A to podle něj přispěje k přivedení mladých lékařů do míst, kde chybí. Uvedl to po jednání s prezidentem Petrem Pavlem na Pražském hradě ve čtvrtek 10. ledna. Ten loni několikrát upozornil, že už nejen v pohraničních regionech chybí dětské ambulance a přibývá dětí bez registrace u pediatra.
„Jsou to věci, které nás nemůžou nechat lhostejnými. Musíme hledat řešení, jak těmto vzdálenějším regionům pomoci. Bavili jsme se s místními starosty, že situace se v těchto regionech nezlepší jednotlivým konkrétním opatřením, ale systémovým přístupem,“ uvedl ve věci loni v listopadu prezident Pavel při návštěvě několika měst na rozhraní Jihočeského, Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina.
Od místních občanů i starostů si ale vyslechl ty stejné informace, které slyšel už před dvěma roky při své návštěvě Karlovarska. A sice, že třetina dětí takzvaného jižního trojmezí je bez ambulantního dětského lékaře.
Lidé v Aši jsou bez zdravotní péče. Prezident Pavel z toho přestal i mluvit
Následně prezident uspořádal kulatý stůl, na kterém téma diskutoval se zástupci lékařů. Tento týden [9.1.] se k tématu setkal s ministrem zdravotnictví. O tom informuje Kancelář prezidenta republiky. Na kulatém stolu prezident Pavel hovořil o nedostatečně využívaných personálních kapacitách lékařů na dětských nemocničních odděleních.
„Například máme disproporci mezi na jedné straně přebytkem pediatrů na dětských odděleních v nemocnicích, která nejsou dostatečně využívána, a naopak nedostatkem lékařů v některých částech republiky,“ uvedl.
Dotační politika ministerstva zdravotnictví
Ministr Válek k tomu po včerejším setkání s prezidentem uvedl, že restrukturalizace péče je odpovědností zdravotních pojišťoven. Mají v tom ale jeho podporu, dodal.
„Obložnost některých dětských oddělení je nízká, někdy 30 nebo 20 procent. Je to zcela v rukou zdravotních pojišťoven. Ty odpovídají za dostupnost péče,“ řekl ministr s tím, že pojišťovny mají se zřizovateli o možných změnách jednat.
Rovněž zdůraznil, že málo obsazená oddělení nemocnic nedostávají od ministerstva dotace na vzdělávání lékařů, tedy na rezidenční místa. Podle předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilony Hülleové ale nejsou přesto tyto podpory přidělovány do míst s nejvyšší potřebností.
„Není problém s nemocnicemi, ale v tom, že nebyla přidělena do oblastí obcí s rozšířenou působností, kde se našel školitel, který žádá o rezidenční místo, i školenec, který by tam v budoucnu zůstal pracovat,“ řekla nedávno na sněmovním Výboru pro zdravotnictví [6.11.].
Dětských praktiků už mohlo být víc, ale peníze míří do nemocnic
Dotace na rezidenční neboli školicí místa pro pediatry přidělilo loni ministerstvo zdravotnictví téměř z poloviny nemocnicím. Odmítnuty byly podle Hülleové i regiony s nejvyšší potřebností dětské ambulance, například pracoviště na Zlínsku a Olomoucku. A málo úspěšní byli podle ní také žadatelé z Karlovarského, Ústeckého kraje a Kraje Vysočina.
Ministr Válek: Dotace přiděluje komise a ne ministerstvo
Ministr zdravotnictví Válek ale kritiku odmítá. Dlouhodobě tvrdí, že o přidělení dotace na rezidenční místo rozhoduje ministerská akreditační komise složená ze zástupců České lékařské komory, České lékařské společnosti JEP a lékařských fakult. Od letoška by se podle něj navíc měla změnit pravidla. Více bodů v rozhodování o dotaci by získávaly regiony s nízkým pokrytím zdravotních služeb.
Více školicích míst pro pediatry chtějí nemocnice, ale i ambulance
Přesto považuje ministr Válek současný stav v přerozdělování dotací na školicí místa pro mladé lékaře za úspěšný. Podle něj se podařilo směřovat podporu rezidenčních míst právě pro obory dospělého a dětského praktického lékařství, dětské neurologie a dětské psychiatrie, tvrdí.
„A je potřeba, aby se dalších deset až 15 let postupovalo tímto způsobem, aby všechny peníze šly tímto směrem,“ vysvětlil.
Rezidenční místa nově zaplatí zdravotní pojišťovny
Za další opatření, které má přivést k samostatné ambulantní pediatrii více mladých lékařů, považuje ministr Válek změnu financování rezidenčních míst. Tu přináší novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, která má projít legislativním procesem ještě v tomto volebním období. Podle ní by se tato školicí místa nově hradila ze zdravotního pojištění, nikoli rozpočtu ministerstva zdravotnictví jako nyní. I o tom hovořil ministr Válek s prezidentem republiky jako o jednom z kroků, který vyřeší nedostatek dětských ambulancí.
Novela ukládá zdravotním pojišťovnám zřizovat nový fond – Fond obecně prospěšných činností. Z něj by se hradily například i rezidenční místa pro lékaře. Nyní tyto výdaje pokrývá ministerstvo zdravotnictví ze svého rozpočtu, který činil v roce 2024 bezmála 11,5 miliardy korun. Pro letošek hospodaří resort zdravotnictví s částkou 17,63 miliardy korun [cca +6,13 mld.].
Obecně má nově zaváděný fond sloužit k financování rozvoje a zvyšování kvality zdravotnictví. Na peníze z něj si sáhne například i Ústav zdravotnických informací a statistiky [ÚZIS], jeho provoz nyní rovněž financuje MZ ČR ze svého rozpočtu. Zároveň novela ale ruší rezervní fond, do kterého pojišťovny povinně odvádí určitý obnos prostředků vybraných na zdravotním pojištění. Rezervní fond slouží ke krytí schodkového hospodaření pojišťoven. Jako je tomu v několika posledních letech, kdy výběry na pojistném nepokryjí hrazenou zdravotní péči.
Veronika Táchová, ČTK