Ke sloučení kardiochirurgické a chirurgické kliniky přistoupila FN Olomouc i kvůli dodržování zákonů v personálním zajištění a komplexnímu poskytování speciální péče. Nemocnice staví i nový IT systém za 25 mil. Kč. Hotový má být v roce 2026.
Nově sloučené pracoviště vede od začátku letošního roku dosavadní přednosta kardiochirurgické kliniky Martin Šimek. Od nové kliniky zaměřené na kardiovaskulární a transplantační chirurgii si přednosta stejně jako vedení nemocnice slibuje hlavně efektivnější a komplexnější péči o pacienty s nemocemi srdce a cév, a nejen o ně.
„Spojení obou klinik je logickým krokem směřujícím k vytvoření moderního kardiovaskulárního centra pod jednou střechou, zajištujícího špičkovou kardiovaskulární péči s využitím nejmodernějších chirurgických, intervenčních, hybridních a zobrazovacích metod,“ uvedl ke změně přednosta Šimek.
Podle náměstka léčebné péče nemocnice Zdeňka Kojeckého vedly ke sloučení i jiné důvody než zefektivnění odborné zdravotní péče.
„Dalším důležitým benefitem splynutí obou pracovišť je efektivnější využívání kapacity operačních sálů, jednotek intenzivní péče a lůžkového fondu. A naprosto nedílnou součástí celého procesu je dodržování zákonných legislativních norem v podobě adekvátního zajištění personálu, přesčasové práce a zastupitelnosti,“ popisuje Kojecký.
Chirurgická klinika FN Olomouc
Zdůrazňuje současně, že tím hlavním důvodem sloučení kardiochirurgické a chirurgické kliniky ale bylo jednoznačně medicínské hledisko.
„Tedy ucelený přístup k pacientovi s ischemickou chorobou srdeční a ischemickou chorobou dolních končetin včetně volby typu intervence. Dojde k ještě užší provázanosti intervenčních a chirurgických přístupů současně s jasnými indikačními kritérii primární a sekundární intervence,“ uvádí.
Lékaři zaměření na transplantační medicínu budou podle něj dále pokračovat v programu transplantací ledvin. To včetně spolupráce s dalšími tuzemskými transplantačními centry. Je to právě olomoucká fakultní nemocnice, kde tamní chirurgové vyjmuli v červnu roku 2022 jako první v Česku ledvinu z těla žijícího dárce robotem. Tím v podstatě přenesli využití robota do dalšího oboru – transplantologie.
V návaznosti na sloučení pracovišť se od 1. ledna 2025 mění název I. chirurgické kliniky FN Olomouc na Chirurgickou kliniku. Do její gesce se nově přesouvá i celá oblast chirurgie štítné žlázy a příštítných tělísek.
FN Olomouc investuje 25 mil. Kč na IT systém
Koncem loňského roku FN Olomouc oznámila i významnou investici v objemu 25 milionů korun [bez DPH] do modernizace svého informačního systému. Od investice si slibuje plnou digitalizaci procesů a lepší provázanost s ostatními poskytovateli služeb, zdravotními pojišťovnami a třeba i úřady.
„Cílem nového nemocničního informačního systému IKIS je mít v průběhu roku 2026 v rámci celé nemocnice nový moderní systém pro podporu zdravotní péče,“ uvedl mluvčí nemocnice Adam Fritscher.
Podle něj jde o největší projekt FN Olomouc za svou existenci v oblasti informačních technologií. Systém IKIS již využívají například FN Ostrava, nemocnice v Jablonci či soukromá síť zdravotnických zařízení Agel.
Digitalizace zdravotnictví ukáže tu pravdu online, říká Petr Foltýn
Moderní IT systém podle Fritschera rovněž posílí kybernetickou bezpečnost počítačové sítě nemocnice. Zakázku na jeho dodání získala ve veřejné soutěži firma Medical Systems. Její experti v následujících 22 měsících upraví informační systém nemocnice tak, aby odpovídal jejím potřebám.
„Práce již byly zahájeny první etapou, kterou je komplexní analýza provozu všech pracovišť naší nemocnice. Po této důkladné přípravě, na níž je z našeho úseku vyčleněno třináct pracovníků, bude následovat samotná implementace,“ přibližuje rozplánování náměstek informačních technologií FN Olomouc Radomír Tvrdý.
Zdravotní data začnou lékaři elektronicky sdílet až od roku 2026
V první polovině roku 2026 podle něj dojde ke spuštění zkušebního provozu na několika vybraných pracovištích tak, aby se zavedené procesy nejprve postupně otestovaly v praxi.
Díky novému systému se podle náměstka Tvrdého digitalizují nejen provozy, ale i zdravotnická dokumentace. Jak to ostatně českému zdravotnictví nařizuje nejpozději do roku 2026 evropská legislativa.
„Výsledkem bude vzájemně propojený IT systém nemocnice, který bude umět komunikovat i s dalšími institucemi vně té naší,“ říká náměstek pro IT s tím, že implementace systému umožní využít také inovativní řešení například z oblastí AI či telemedicíny.
–RED/ČTK–