Výzkumné ústavy MPSV se sloučily do jednoho institutu

0
113
institutu
Foto: Redakce Zdravé Zprávy

Od ledna 2025 se sloučily Výzkumný ústav bezpečnosti práce [VÚBP] a Výzkumný ústav práce a sociálních věcí [RILSA] do jednoho Výzkumného institutu práce a sociálních věcí. Zřizovatelem úřadu je dále ministerstvo práce a sociálních věcí. 

O dlouho diskutovaném sloučení dvou výzkumných ústavů spadajících pod Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR [MPSV] informuje na webové stránce Výzkumný ústav bezpečnosti práce. Podle jeho zástupců tento krok umožňuje novela zákona č. 341/2005 Sb., o veřejných výzkumných institucích. Ta dává více pravomocí zřizovateli, tedy MPSV. Jeho vedení nyní může flexibilněji výzkumné ústavy mimo jiné i rušit nebo slučovat.

„A právě jednou z prvních takových fúzí se stalo sloučení Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí a Výzkumného ústavu bezpečnosti práce,“ uvádí zástupci nově vzniklého Výzkumného institutu práce a sociálních věcí.

MPSV: Jaké změny u sociálních podpor přinese rok 2025

Vzniklý, respektive sjednocený institut bude podle nich používat zkratku RILSA. Původně zvolenou pro Výzkumný ústav práce a sociálních věcí. Debaty se údajně dlouho vedly i o tom, po kterém z ústavů se bude sjednocená instituce jmenovat. Nakonec nese modernější název – Výzkumný institut práce a sociálních věcí. Sídlí v Jeruzalémské ulici v Praze na Novém Městě. To je v místě sídla dnes již bývalého ústavu bezpečnosti práce.

Sloučení do jednoho institutu přinese nejednu výhodu

Podle dnes již zaniklého VÚBP se těší obě instituce dlouholeté historii a jejich sloučením se dosáhne efektivnějšího a koordinovanějšího výzkumu v oblasti práce, sociálních věcí a bezpečnosti práce, vysvětluje důvody sloučení VÚBP. Podle něj sloučení vytvoří „silnější základ“ pro nové přístupy a metody. A také umožní lepší sladění výzkumných činností a využití peněz.

„Tato změna je součástí širšího trendu modernizace a zefektivnění veřejného sektoru v oblasti výzkumu a politiky,“ uvádí zástupci ústavu.

Nic konkrétního o tom, jak by měla vypadat struktura a jak by měla nová instituce fungovat, ministerstvo práce a sociálních věcí zatím nezveřejnilo. Šéf Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí Robin Maialeh před vánočními svátku uvedl, že vedení obou ústavů sice s ministerstvem jednala, „některé klíčové otázky“ ale ještě vyjasněny nebyly.

Sociální pojištění slaví sto let. Československo ho přijalo v roce 1924

Výzkumný ústav bezpečnosti práce se podle svého webu zaměřoval na zkoumání a ověřování metod a prostředků prevence ohrožení zdraví při práci a průmyslových havárií. Zajišťoval vzdělávání v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci [BOZP]. Sledoval například certifikaci a osvětu. Zaměstnavatelům poskytoval také poradenství.

Oproti tomu výzkumný ústav práce a sociálních věcí navazuje ve své práci na Sociální ústav Československé republiky z roku 1919 a další státní ústavy z minulého století. Sleduje, analyzuje a vyhodnocuje možná opatření sociální politiky a reformní kroky. Včetně jejich dopadů na společnost.

–VRN/ČTK–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here