Doplatek a započitatelný doplatek za léky není to samé, upozorňují lékárníci

0
5490
za_leky
Foto: ČLnK

U změn v systému úhrad doplatků za léky vázaných na předpis platných od ledna letošního roku lékárníci upozorňují, že do ochranného limitu se zahrnují pouze započitatelné doplatky. Nikoli všechny doplatky za léky.

Objem započitatelných doplatků za léky sledují od letošního roku lékárníci přímo při výdeji předepsaných léčivých přípravků. Pokud daný pacient překročí ochranný limit, který se na něj vztahuje, za předepsaný lék už v lékárně nezaplatí doplatek, ale to jen takzvaně započitatelný doplatek. Doplatek a započitatelný doplatek u léků totiž není to samé, upozorňují lékárníci.

Doplatek je část ceny léku, kterou pacient musí zaplatit v lékárně. Jeho výši stanovuje rozdíl mezi cenou léku a jeho úhradou ze zdravotního pojištění. Přičemž započitatelný doplatek, který se započítává do ochranných limitů, je stanovený doplatek u nejlevnějšího léku z dané skupiny léků se stejnou účinnou látkou. A tudíž jde o nejnižší doplatek. Na trhu jsou ale dostupné i jiné léky se stejnou účinnou látkou, ale za vyšší cenu, a tudíž i s vyšším doplatkem. V takovém případě pacient doplatí rozdíl mezi tímto doplatkem a započitatelným doplatkem, pokud již překročil svůj ochranný limit.

„Pokud si tedy pacient jde například vyzvednout léčivý přípravek s doplatkem 30 Kč, přičemž započitatelný doplatek činí 30 Kč, pak po vyčerpání limitu při výdeji léku logicky nedoplácí nic. Pokud si ale jde pro lék se stejnou léčivou látkou s doplatkem 40 Kč, přičemž započitatelný doplatek je stále stanoven na 30 Kč, pak pacient po vyčerpání limitu doplácí v lékárně 10 Kč,“ vysvětluje fungování doplatků u léků ve vztahu k ochranným limitům prezident České lékárnické komory [ČLnK] Aleš Krebs.

Elektronická evidence započitatelných doplatků za léky

V praxi budou pacienti i po dosažní svého ochranného limitu za některé léky dále doplácet. To v tom případě, že půjde o nikoli nejlevnější lék v dané skupině léčivých přípravků se stanoveným započitatelným doplatkem. Rozdíl mezi tímto doplatkem a započitatelným doplatkem [doplatek u nejlevnějšího léku, pozn. red.] se do ochranného limitu nezapočítá. A pacienti ho doplácejí i po dosažení ochranného limitu.

„Změna se týká skutečně pouze započitatelných doplatků. Ostatní doplatky budou pacienti hradit i nadále,“ potvrzuje Aleš Krebs.

Pojišťovny skončí s přeplatky za léky, postará se o ně lékárník

Výše ochranného limitu se odvíjí od věku pojištěnce, případně stupně uznané invalidity. Pacienti ve věku nad 70 let, s invaliditou III. stupně a invaliditou II. stupně [pokud nepobírají invalidní důchod, pozn. red.] mají stanovený roční limit na 500 Kč. To znamená, že na započitatelných doplatcích nezaplatí v lékárně více než 500 korun za rok. Pro seniory od 65 do 70 let a pacienty do 18 let věku činí ochranný limit 1 000 korun. Pro ostatní pojištěnce platí hranice 5 000 Kč.

eRecept se propojil s ČSSZ i zdravotními pojišťovnami

Od letošního ledna nově eviduje výši zaplacených započitatelných doplatků za léky systém eRecept, který spravuje Státní ústav pro kontrolu léčiv [SÚKL]. Svůj limit a částku zaplacenou na započitatelných doplatcích si lidé kdykoli sami zobrazí v mobilní nebo webové aplikaci systému eRecept.

A jak poukazují lékárníci, skutečnost, zda ochranného limitu pacient již dosáhl, či nikoliv, uvidí lékárník i přímo ve svém systému. Navíc pacient ho může požádat o vystavení dokladu s aktuální výší započitatelných doplatků.

MPSV: Jaké změny u sociálních podpor přinese rok 2025

Další výhodou nově zavedené elektronické evidence započitatelných doplatků skrze systém eRecept je jeho propojení s informačními systémy České správy sociálního zabezpečení [ČSSZ], zdravotních pojišťoven a lékáren. A to mimo jiné znamená, že se do eReceptu nově propisují také údaje o přiznaném stupni invalidity u pojištěnců. Ti tak díky tomu nemusí pojišťovnám ani jiné instituci extra doručovat potvrzení o své invaliditě od sociální správy. Pokud využívají 2. či 3. stupeň invalidity, automaticky se na ně u doplatků vztáhne nejnižší ochranný limit. To je 500 korun za rok.

–VRN–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here