V Boleslavi se dočkají nové porodnice, v Kolíně urgentního příjmu

0
232
boleslavi
Foto: Freepik.com

Středočeský kraj v příštím roce zafinancuje výstavbu nové porodnice v Mladé Boleslavi a urgentního příjmu v kolínské nemocnici. Začít se má i s výstavbou výjezdové stanice zdravotnické záchranné služby v Benešově.

Investice do výstavby nové porodnice v nemocnici v Mladé Boleslavi a urgentního příjmu v Nemocnici Kolín si podle Petry Peckové [STAN], hejtmanky Středočeského kraje, pod který obě nemocnice spadají, vyžádá prostředky za 2,5 miliardy korun.

„Plánů na příští rok je skutečně mnoho napříč všemi oblastmi. Ve zdravotnictví počítáme se zahájením dvou velkých stavebních akcí za téměř 2,5 miliardy korun. Konkrétně se jedná o výstavbu nové porodnice v Mladé Boleslavi a také urgentního příjmu v Kolíně,“ uvedla k plánovaným investicím do zdravotnictví na příští rok hejtmanka.

Zmínila i výstavbu nové výjezdové stanice zdravotnické záchranné služby v Benešově.

Středočeský kraj zřizuje celkem šest nemocnic. A sice oblastní nemocnice v Kladně, Příbrami a Kolíně. Dále Nemocnici Rudolfa a Stefanie Benešov, Klaudiánovu nemocnici Mladá Boleslav a Nemocnici Kutná Hora.

Z REACT-EU na zdravotnictví si nejvíc vzala Praha, nejméně Karlovarský kraj

V oblasti pokrytí sociálních služeb kraj podle hejtmanky Peckové připravuje rozšíření kapacit v Domově u Anežky Luštěnice na Mladoboleslavsku a Domova seniorů Jenštejn v okrese Praha-východ. Tyto investice kraj vyčísluje v příštím roce na 145 milionů korun.

V Centru sociálních služeb Rožmitál pod Třemšínem chce kraj postavit novostavbu ubytovacího pavilonu zhruba za 76 milionů korun.

Nemocnice v Mladé Boleslavi a Kolíně

V polovině letošního prosince dokončila krajská Oblastní nemocnice Kolín rekonstrukci pavilonu E, v němž sídlí oční oddělení. Nově v něm fungují dva operační sály, ambulance i upravené lůžkové oddělení a zázemí pro zdravotníky. První pacienty přijme oddělení v pondělí 6. ledna 2025.

Zhruba roční přestavba pavilonu vyšla na 150 milionů korun [vč. DPH]. Z toho 20 milionů zaplatila nemocnice z vlastních zdrojů, zbylých 130 milionů korun pokryla dotace od Středočeského kraje jako zřizovatele zařízení. Z částky nemocnice pořídila i nové přístroje a vybavení. Podle ředitele kolínské nemocnice Petra Chudomela se rozšířením kapacit zkrátí čekací doby na výkony. A díky novým přístrojům specialisté zajistí nově i laserové refrakční operace pacientům, kteří se chtějí zbavit dioptrických brýlí.

Oční oddělení má skoro nejmodernější vybavení, jaké existuje. Zvládáme operace v rozsahu celé oftalmologie – operace čoček, sítnice, sklivce, ale i očních víček. Jsme schopni řešit 99 % komplikací a poskytujeme péči 24 hodin denně,“ říká k pokrytí výkonů v oblasti oftalmologie primář očního oddělení Pavel Rezek.

Kratší čekací doby se podle něj týkají převážně operací s nutností celkové anestezie, to díky novému operačnímu sálu.

„U operací šedého zákalu se u nás teď čeká zhruba měsíc nebo šest týdnů, a tady můžeme dobu také trochu zkrátit,“ dodává primář Rezek.

Šedý zákal dnes i lékaři v Česku odoperují ambulantně

Tento měsíc radní Středočeského kraje schválili i pořízení sedmi simulátorů k nácviku bezpečné defibrilace pro Středočeskou zdravotnickou záchranou službu. Přístroje za 2,5 milionu korun pořídí záchranka v roce 2025, a to z Fondu investic ZZS SK.

„Zdravotnická záchranná služba prochází od loňského roku procesem obnovy vozového parku. Nová vozidla jsou vybavena novými typy přístrojů. Mezi těmito přístroji jsou také nové defibrilátory Corpuls,“ uvedl k nákupu nových simulačních přístrojů náměstek hejtmanky pro oblast zdravotnictví Pavel Pavlík [ODS].

Nyní podle něj nemá středočeské výcvikové středisko záchranky žádný ze simulátorů tohoto typu k tomu, aby si záchranáři nacvičili defibrilace pomocí modernějších přístrojů.

–VRN/ČTK–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here