Karlovarský kraj hledá vedení pro své nemocnice, nezdají se mu finance

0
402
Karlovarsky_kraj
Ilustrační foto: Freepik.com

Karlovarský kraj vyhlásil výběrové řízení na generálního ředitele Karlovarské krajské nemocnice a.s. [KKN]. Vedení kraje doporučilo stávajícímu řediteli Josefu Märzovi přihlásit se do konkurzu. Kraj chce porovnat koncepce zájemců o funkci.

Dalším argumentem pro vyhlášení výběrového řízení na nového generálního ředitele KKN je podle náměstka pro zdravotnictví Petra Kubise [ANO] nespokojenost s hospodařením krajských nemocnic.

„Buď současný generální ředitel obhájí svoji pozici a přinese nějakou koncepci, kam bude KKN směřovat, nebo se přihlásí někdo jiný,“ vyslovil se Kubis.

Nový ředitel se podle jeho slov bude následně podílet na výběru členů představenstva.

„A pak začneme komunikovat s novým nebo staronovým ředitelem, jak dál, a budeme řešit i dozorčí radu. Takže opravdu krok po kroku,“ nastínil své plány Kubis, který hejtmanství vedl od ledna do prosince 2020.

V letošních krajských volbách na podzim v Karlovarském kraji suverénně zvítězilo hnutí ANO a kraj vede samo. Hejtmankou se stala Jana Mračková Vildumetzová [ANO]. Ta je od letošního září rovněž senátorkou za územní obvod Sokolov a vede i senátorský klub hnutí. V listopadu se rovněž ujala funkce hejtmanky Karlovarského kraje, kterou již byla v letech 2016 až 2019.

Karlovarský kraj a nové vedení pro jeho nemocnice

Krajská společnost KKN zřizuje nemocnice v Karlových Varech a Chebu. Tři roky je vede chirurg Josef März, který je předsedou představenstva, nemocnici již vedl v minulosti. KKN je největší zdravotnické zařízení v kraji s téměř 2 500 zaměstnanci a ročním obratem kolem 2,5 miliardy korun. Podle Märze je nemocnice finančně stabilizovaná a za poslední roky se jí povedlo splatit spoustu dluhů. Zanedbání nemocnic považuje März za důsledek střídání různých vedení v minulých letech.

„Výběrové řízení je plně v kompetenci nového krajského vedení. Mně bylo řečeno, že nikoho konkrétního vyhlédnutého nemají a abych se určitě přihlásil s tím, že si chtějí porovnat různé koncepce,“ řekl k vyhlášenému konkurzu März.

Centra pro léčbu rakoviny se snad dočkají i v Karlovarském kraji

Také ale upozornil, že udržovat akutní péče něco stojí, ale bez její restrukturalizace v kraji se v hospodaření nic nezmění. Za svou kariéru, jak uvedl, už zažil řadu koncepcí, které se ale nenaplnily. Žádná zázračná kupodivu není, dodal.

Staronové vedení kraje chce odkrýt díry v hospodaření

Náměstek Kubis k vyhlášenému konkurzu uvedl, že se mu „úplně nelíbí hospodaření nemocnice“. A je proto třeba rozkrýt, proč tomu tak je.

„Protože kraj dává každoročně do nemocnice nemalé finanční prostředky – je to 180 milionů ročně na službu obecného hospodářského zájmu,“ řekl.

Lidé v Aši jsou bez zdravotní péče. Prezident Pavel z toho přestal i mluvit

Podle něj jde o nejvyšší částku ze všech krajů, v nichž nefungují fakultní nemocnice. Další peníze se v krajských nemocnicích investují do přístrojového vybavení. S těmito argumenty ale zcela nesouhlasí März. Ten tvrdí, že z kraje jde do KKN méně peněz než před lety a částky na nákupy přístrojů nejsou nijak vysoké.

„Zdravotnictví v kraji není v dobré kondici, asi jako všude v republice. Ale my tady nemáme fakultní nemocnici, musíme si tedy říct, jak to bude dál,“ říká Kubis s tím, že i pojišťovny zařízení tlačí „k nějakým redukcím“.

Zájemci o pozici generálního ředitele KKN se mohou do výběrového řízení hlásit do 30. prosince. 16. ledna 2025 zasedne výběrová komise sestavená z ředitelů nemocnic včetně těch fakultních, vyzdvihl Kubis.

Hejtmanka kraje chce víc peněz na urgentní příjmy

Počátkem prosince oslovila dopisem hejtmanka kraje Mračková Vildumetzová ministry zdravotnictví Vlastimila Válka [TOP 09] a pro místní rozvoj Petra Kulhánka [za STAN] s žádostí o zvýšení podpory na vznik a modernizaci urgentních příjmů nemocnic v Karlových Varech, Sokolově a Chebu. Ministerstvy přidělených 179 milionů korun podle ní nestačí. Dodejme, že ministr Kulhánek vedl Karlovarský kraj jako hejtman od prosince 2020 do listopadu 2024.

„Vláda přislíbila těmto regionům pomoc při jejich stabilizaci. Jednou z forem pomoci mělo být například finanční zvýhodnění v rámci čerpání finančních prostředků z evropských fondů,“ píše v dopise hejtmanka.

Z REACT-EU na zdravotnictví si nejvíc vzala Praha, nejméně Karlovarský kraj

Dodává, že výzva pro urgentní příjmy žádné větší finanční zvýhodnění pro strukturálně postižené regiony ale nepřinesla. Podle ní částka 179 milionů korun na zřízení plnohodnotných oddělení urgentního příjmů nestačí.

„Je nutné vybudovat zcela nové urgentní příjmy v Sokolově a Chebu. A rozšířit urgentní příjem v nemocnici Karlovy Vary. S tím samozřejmě souvisí i nákup přístrojového vybavení a mnoho dalšího,“ vyjmenovává potřeby pro urgentní příjmy hejtmanka kraje.

–ČTK/VRN

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here