V Česku se rodí nový screening časného záchytu kožních nádorů

0
3322
koznich
Ilustrační foto: Freepik.com

Příští rok se začne v Česku testovat program časného záchytu kožních nádorů pomocí umělé inteligence používané v ordinacích praktických lékařů. U rizikových pacientů provede sestra speciální aplikací v telefonu screening kožních nálezů.

Realizační část projektu časného záchytu kožních nádorů má na starosti Národní screeningové centrum [NSC], které o projektu spolu s Ministerstvem zdravotnictví ČR [MZ ČR] informuje. Čeští pacienti se tak zřejmě dočkají v příštích letech rozšíření nabídky onkologických screeningových programů.

„Předmětem projektu je realizace pilotního projektu časného záchytu kožních nádorů, maligní melanom, spinocelulární a bazocelulární karcinom, a jejich prekanceróz u rizikové populace v ČR,“ přibližují zaměření projektu onkologické prevence zástupci Národního screeningového centra.

Zajímavá je především jednoduchost a široká dostupnost této prevence. K vyšetření kůže má dojít v ordinaci praktického lékaře. Navíc pomocí chytré technologie, kterou zvládne obsloužit přímo v ordinaci praktika jeho zdravotní sestra.

„Za pomoci speciální aplikace na hodnocení rizika kožních lézí v chytrém telefonu [mHealth] provede zdravotní sestra přímo v ordinaci praktického lékaře screening vytipované léze a provede záznam pacienta v databázi projektu,“ popisuje screening včasného záchytu kožních nádorů v praxi NSC.

Z rentgenu vyčte AI mnohá zdravotní rizika. Ale příliš se nevyužívá

Při pozitivním výsledku odešle praktický lékař svého pacienta na podrobnější vyšetření k dermatologovi. Ten rozhodne o dalším léčebném postupu. Nicméně je třeba i říci, že lékař ještě před vyšetřením pacienta chytrou inteligencí musí posoudit, zda ten splňuje zařazovací kritéria pro zapojení do screeningu. A dále u něj vytipuje podezřelé útvary na kůži. V projektu se lékaři zaměří na z pohledu kožních nádorů rizikovější část populace. Do ní podle NSC spadají lidé starší 50 let věku se světlým fototypem kůže.

Telemedicína v prevenci kožních nádorů

Aplikace určené pro vyšetření a hodnocení rizikovosti kožních lézí na těle používají podle odborníků NSC algoritmy odvozené od známého pravidla ABCD. Kdy tyto aplikace vyhodnocují u nálezu na kůži asymetrii, nepravidelnost ohraničení, barvu, velikost a změny v čase. Jiné z takových aplikací zase vycházejí z techniky strojového učení. V obou případech, jak upozorňují zástupci NSC, dosahují tyto aplikace hodnotící nález pomocí snímku pořízeného chytrým telefonem relativně vysoké senzitivity.

Využití aplikací mHealth ve screeningu kožních nádorů má více užitečných dopadů. Dalšími výhodami jsou rychlost jejich použití, nízká nákladovost a vysoká efektivita. Při podezřelém nálezu praktický lékař obratem odesílá pacienta ke specialistovi.

Pravidlo ABCD pro odhalení rizika nádoru na kůži
  • A – [asymmetry] – asymetrie
    Asymetrická skvrna je taková, která nemá symetrickou formu, například oválu či kruhu.
  • B – [border] – ohraničení
    Hranice skvrny má být ostrá a pravidelná. Neostré, rozpité ohraničení nebo nepravidelné výběžky vybíhající ze znaménka jsou důvod k návštěvě dermatologa.
  • C – [colour] – barva
    Znaménko nemá být tmavě hnědé až černé nebo mít nepravidelnou skvrnitou pigmentaci s různými odstíny.
  • D – [diameter] – průměr
    Pigmentové znaménko, jehož průměr je větší než pět milimetrů, má být pod pravidelnou kontrolou odborníka.
  • E – [elevation] – vyvýšení
    Rostoucí pigmentové znaménko do výšky může značit postupující nádor. Pokud je mateřské znaménko roky nad úrovní okolní kůže, nemusí to značit nebezpečí.

„Smyslem zavedení nástroje časného záchytu je začlenění osob z rizikové skupiny do systému preventivní dispenzární péče v dermatologii. Což v konečném důsledku pomůže snížit mortalitu pacientů s maligním melanomem a dalšími nádorovými onemocněními,“ shrnují zástupci NSC.

Zavedení systému cíleného screeningu časného záchytu kožních nádorů do plné praxe podle nich povede i ke snížení výdajů na zdravotní a sociální péči. Především pak o pacienty v pokročilém stadiu zhoubné nemoci.

30 tisíc nových pacientů s rakovinou kůže každý rok

Na smysluplnost zavedení programu na včasný záchyt kožních nádorů ukazují data o počtech pacientů se zhoubnými nádory kůže. Ročně jimi v Česku onemocnění 30 tisíc lidí a počty nových záchytů každý rok narůstají.

Nádorové střevní polypy přesněji odhalí chytrý software

Zhoubné nádory kůže patří mezi nejčastější zhoubné nádory vůbec. Nejběžnějšími rakovinnými nálezy jsou bazaliom, spinaliom a melanom. Přičemž maligní melanom patří k těm nejvíce nebezpečným především kvůli jeho schopnosti rychlého tvoření dalších ložisek, takzvaných metastáz.

Zhoubný nádor kůže častěji postihuje: 
  • Osoby, které se často vystavují zvýšené expozici UV záření při opalování.
  • Ženy a muže s citlivou kůží.
  • Osoby s pigmentovými névy na těle.
  • Osoby s rakovinou kůže v rodině.
  • Osoby, které se již léčily s některým ze zhoubných nádorů kůže.

Proto lékaři, zdravotní úřady a další instituce lidem připomínají, aby průběžně sledovali pigmentové útvary, jako jsou i mateřská znaménka, na své kůži. Při hodnocení jejich rizikovosti se mají řídit zmíněným pravidlem ABCD. Pokud u sebe vyhodnotí dva a více příznaků, doporučují navštívit dermatologa nebo svého praktického lékaře.

Veronika Táchová

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here