Od ledna 2025 získají z nemocenského pojištění ošetřovné nově i živnostníci a takzvaní dohodáři, pokud budou nemocensky pojištění. Novelu, která narovnává podmínky pro účastníky nemocenského pojištění, podepsal prezident republiky.
O podpisu novely zákona o nemocenském pojištění [zák. č. 187/2006 Sb.] informuje na svém webu Kancelář prezidenta republiky.
„Prezident republiky Petr Pavel podepsal v pondělí dne 9. 12. 2024 tyto zákony: zákon ze dne 20. listopadu 2024, kterým se mění zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony,“ uvádí prezidentská kancelář.
Novela přináší podstatnou změnu pro nemocensky pojištěné osoby samostatně výdělečně činné [OSVČ] stejně jako dohodáře s tímto státním pojistným krytím. Totiž, že při alespoň tříměsíční účasti na tomto pojištění budou mít nárok na ošetřovné. Nyní jim úřady dávku neposkytují i přesto, že se k nemocenskému pojištění dobrovolně přihlásí a platí jej i déle než tři měsíce.
Náklady nemocenského pojištění vzrostou o 29 mil. Kč
Podle dat České správy sociálního zabezpečení [ČSSZ] u nás k 30.9.2024 vykonávalo samostatnou výdělečnou činnost 1 158 440 živnostníku. Z nich si nemocenské pojištění platilo 95 692 osob. Jedním z důvodů dlouhodobě nízkého zájmu o nemocenské pojištění, které je pro OSVČ dobrovolné, tak může být i nynější nenárokovost právě dávky ošetřovné.
Obdobně budou mít nárok na ošetřovné i lidé pracující na dohody. Opět, pokud splní podmínku účasti na nemocenském pojištění v předchozích třech měsících.
U živnostníků má stačit i kratší doba, pokud před zahájením činnosti byli zaměstnanci. A nejpozději do osmi dnů po ukončení pracovního poměru se přihlásili k nemocenskému pojištění.
Zavedením ošetřovného pro živnostníky a dohodáře by mohlo podle odhadu přibýt těchto událostí asi o 2,5 procenta. Výdaje na dávku se dle MPSV zvýší o 29 milionů korun za rok.
Všechny nemocenské dávky se od ledna zdigitalizují
Novela zavádí i elektronizaci zbývajících dávek vyplácených z nemocenského pojištění. Nemocenská dávka vyplácená při pracovní neschopnosti se do praxe zavedla v roce 2020. Příští rok ji následují i zbývající dávky. Mezi ně patří zmíněné ošetřovné i dlouhodobé, otcovská, vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství a peněžitá pomoc v mateřství.
Pokud lékař rozhodne například o mateřské nebo ošetřovném, odešle potvrzení o jejím vystavení sociální správě. Obdobně budou postupovat při oznamování ošetřovného například hygienici při nařízení karantény či izolace. Anebo školy a školky při svém uzavření. V podstatě jde o obdobnou praxi předávání informací elektronicky jako u zavedené eNeschopenky.
Ve výplatě dávek někdy pochybí i sociální správa, ukazuje praxe
Při absenci zaměstnance na pracovišti kvůli čerpání otcovské dávky nebo jakékoli jiné pojistné události, oznámí tuto skutečnost sociální správě jeho zaměstnavatel. OSVČ informují správu samy, a to elektronicky například odesláním formuláře datovou zprávou.
Další legislativní změnou je zvýšení hranice, kdy úřady odepíší, respektive odpustí dlužné částky na pojistném a vyměřené penále na 300 korun. Nyní činí tato hranice 100 korun.
Promlčecí lhůta u dlužného pojistného se má zkrátit od roku 2026 z deseti na šest let. Novelou dochází i k uzákonění ministerského integrovaného informačního systému, který pokryje IT systémy pod něj spadajících úřadů.
–VRN–