Brněnští Medici na ulici opustili buňku a ošetřují v lepším prostředí

0
218
medici_na_ulici
Brněnští medici v terénu při ošetřování lidí bez domova. / Foto: Medici na ulici

Studenti spolku Medici na ulici ve své brněnské pobočce ošetřují lidi bez domova v novém prostoru v Mlýnské ulici. To jim zdarma poskytlo město. Studentský spolek hradí energie stejně jako si zajišťuje zdravotnický materiál a vybavení.

Zázemí v novém prostoru využívají studenti Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně od tohoto týdne. Do té doby ošetřovali lidi bez domova v buňce nedaleko Kontaktního centra Vlhká. Nové místo jim umožnilo rozšířit dobu vyhrazenou pro ošetření lidí bez domova a výhodou je i přístup k vodě přímo na místě.

„Minulý týden jsme byli v centru Vlhká naposledy. Fungovali jsme v režimu dvakrát týdně v buňce, jednou týdně do terénu. Nyní máme na Mlýnské službu třikrát týdně a zachovali jsme i terén,“ říká k nové nízkoprahové ošetřovně Eliška Mezerová ze spolku Medici na ulici.

Za další výhodu nového místa považuje to, že se nachází blízko centra města a hlavního nádraží. Právě v těchto místech se lidé bez domova nejčastěji zdržují.

Každý občas také smrdí, říká lékařka Armády spásy

„Není to navíc daleko od místa, kde jsme ošetřovali předtím. Dříve jsme také museli do kontaktního centra docházet pro vodu, nyní k ní máme přístup. Což může přispět k vyšší kvalitě služeb,“ doplňuje Mezerová.

V nové ošetřovně v Mlýnské ulici došlo k posunutí času služeb. Dříve studenti medicíny ošetřovali zájemce od 14:00 do 17:00, nyní fungují v čase od 16:00 do 19:00.

„Je to lepší pro nás studenty i lidi bez domova,“ říká medička, studentka čtvrtého ročníku.

Za tříhodinovou službu ošetří medici 20 i více pacientů

Za dobu tříhodinové služby ošetří studenti medicíny kolem dvaceti lidí. V zimě jich bývá o něco víc, to kvůli omrzlinám a častějším nachlazením. Do brněnské pobočky spolku Medici na ulici se zapojily desítky studentů tamní lékařské fakulty. K jejich práci patří ošetřování akutních a chronických poranění, ale i konzultace zdravotního stavu a možností prevence pro lidi z ulice.

„Ošetřujeme například bércové vředy i běžná poranění jako třeba říznutí. V našem hygienickém standardu by to byla drobnost, ale u lidí na ulici se to může rozjet do celkové infekce a sepse,“ vysvětluje přístup k ošetření lidí bez domova.

Na ubytovnách přibývají senioři. A výjimkou nejsou i děti

Není podle ní ani výjimkou, že si zdravotní stav lidí žijících na ulici žádá speciálnější ošetření či vyšetření v nemocničním provozu.

„I když někteří tam nechtějí, protože nejsou pojištění,“ vysvětluje časté důvody odmítnutí péče Eliška Mezerová.

Bezdomovci v Ulmu v zimě nocují ve spací kapsli

Brněnská iniciativa Medici na ulici nabírala nové členy letos na podzim. Nyní podle ní kapacity přibližně odpovídají poptávce.

„Působíme v centru a třeba k lidem ze squatů na okraji města se nedostaneme,“ dodává.

Medici na ulici navazují na hnutí Street Medicine v USA

Spolek Medici na ulici svou dobrovolnickou činností navázal na hnutí Street Medicine založeném v 90. letech ve Spojených státech. K jejich hlavní práci patří obstarávání ideálně vícekrát v týdnu míst, do kterých přicházejí za ošetřením lidé z ulice. Dobrovolnická práce studentů medicíny ale nespočívá výhradně v poskytnutí základního ošetření. S lidmi často hovoří o možnostech další i sociální pomoci či urgentní léčbě a kde ji vyhledat.

Investice do péče o bezdomovce v USA rostou. A vyplácí se

Práce pro spolek Medici na ulici je dobrovolná a studenti medicíny se jí věnují bez nároku na odměnu a ve svém volném čase. Zmiňovaná brněnská pobočka spolku Medici na ulici vznikla v roce 2019. Navázala na tehdy již zavedenou pražskou iniciativu. Dnes pomáhají Medici na ulici mimo Prahu a Brno také v Plzni, Olomouci, Hradci Králové a Ostravě.

Financování projektu se pokrývá převážně z darů a výtěžků charitativních sbírek. Pro zahájení své práce získali brněnští medici prvně prostředky a zdravotnický materiál díky sbírce vyhlášené po celém Brně v roce 2019. Na začátku roku 2020 už vyrazili do terénu ošetřovat lidi bez domova. Postupem času se jim podařilo získat od města prostor pro vlastní ošetřovnu nejprve v buňce blízko kontaktního centra a nyní nově v Mlýnské ulici.

–RED/ČTK–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here