Schodek v roce 2025 odhaduje Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR [VZP ČR] na 7,7 miliardy korun. Další zpráva je, že se VZP ČR nedaří transformace akutních lůžek v nemocnicích na lůžka následné a dlouhodobé péče či denních stacionářů.
Veškeré náklady, tedy nejen na úhradu zdravotní péče pro své klienty, odhaduje Všeobecná zdravotní pojišťovna [VZP ČR] v roce 2025 na 321 miliard korun. To je oproti letošku nárůst o 18,4 mld. korun. A stejně jako letos nepokryje plánované náklady plně, aniž by generovala ztrátu. Letos pracuje se schodkem pět miliard korun, příští rok plánuje schodek 7,7 miliardy Kč.
„Záporné saldo bude kryto ze zůstatků na běžném účtu základního fondu,“ řekl k hospodaření pojišťovny předseda její správní rady Tom Philipp [KDU-ČSL] na pondělní [25.11.] tiskové konferenci po jednání rady.
Letos od ledna do října dosáhlo hospodaření VZP ČR podle Philippa výsledku minus 3,6 miliardy korun. Koncem roku 2024 by měla mít pojišťovna podle stávajícího odhadu na běžném účtu 10,6 miliardy korun, o rok později asi 7,5 miliardy.
VZP mění strukturu nemocničních lůžek. Reaguje na stárnutí lidí
Na úhradu zdravotních služeb půjde příští rok z rozpočtu VZP ČR zhruba 309 miliard korun, to je meziroční růst o pět procent. Na jednoho pojištěnce bude mít příští rok průměrně 50 000 Kč. Pro fond prevence plánuje pojišťovna rozpočet v objemu 2,13 miliardy korun. Letos v něm je 2,2 miliardy korun.
Přeměna nemocničních lůžek se VZP ČR moc nedaří
Letos na jaře začala VZP ČR pracovat na úsporách v nemocniční lůžkové péči, když dětským oddělením a internám s obložností pod 30 procent nabídla přechod na jednodenní péči, případně přeměnu na následnou a dlouhodobou péči. Provoz akutních lůžek patří k těm nenákladnějším co do provozu, vybavení, a hlavně lékařského i nelékařského personálu. Nicméně jak na pondělní tiskové konferenci uvedl ředitel VZP ČR Zdeněk Kabátek, transformace zatím významné úspory nepřinesla. Také ale dodal, že je to pochopitelné, protože s přeměnou lůžek se začalo letos, kdy pojišťovna sjednává nové smlouvy s poskytovateli s platností od ledna 2025. Předseda správní rady Tom Philipp uvedl, že k přeměně lůžek v nemocnicích nedochází podle původních plánů pojišťovny.
„Bohužel transformace neprobíhá tak, jak bychom si představovali ve VZP,“ uvedl.
Poskytovatelé zdravotní péče podle něj často nemají zájem svá oddělení proměnit podle požadavků pojišťovny.
„Přestože z dat vyplývá, že by to bylo lepší pro poskytovatele i pro jejich pacienty,“ dodal.
Interny a pediatrie v nemocnicích zčásti přejdou na denní stacionáře
Odmítání přeměny akutních lůžek na denní stacionáře vysvětlovali letos na jaře někteří poskytovatelé zdravotní péče tím, že by takovou změnou přišli o akreditace pro vzdělávání lékařů. A tím prakticky o nově příchozí mladé lékaře. Podle Kabátka se zatím podařilo ke změně přimět jen některé poskytovatele a došlo k redukci akutních lůžek zhruba o tisícovku. Dodal, že i s provozem lůžek následné či dlouhodobé péče a denních stacionářů má pojišťovna nemalé náklady.
Na pojistném vyberou příští rok pojišťovny asi 528 mld. Kč
Zdeněk Kabátek v souvislosti s hospodařením pojišťovny upozornil, že ve svých propočtech vychází z rozdílných dat než ministerstvo zdravotnictví. A očekává v nich vyšší nárůst nákladů na zdravotní služby, to hlavně u praktických lékařů a ambulantních specialistů. Obě odbornosti na konci října protestovaly proti navrženým úhradám za výkony pro příští rok, které považovaly za nedostatečné.
Přidání praktikům je zrada pacientů, říká Edita Müllerová z Revma Ligy
Praktikům pojišťovny po jednání na ministerstvu nakonec přidaly celkem asi 400 milionů korun, to na úkor centrových léků. Specialistům se přidá podle odvedených výkonů a počtu registrovaných pacientů a vykázaných ordinačních hodin. Podle ministra zdravotnictví se jim vyšší úhrady vyplatí z rezerv pojišťoven. Příští rok vyberou zdravotní pojišťovny od plátců pojistného podle odhadu ministerstva financí asi 527,9 mld. korun. Zdravotní péče si z částky vezme asi 515 miliard korun.
–ČTK/VRN–