Klinické logopedy stále trápí nelegální logopedické praxe

1
369
logopedy
Ilustrační foto: FNOL

„Školský logoped patří jen do resortu školství, nikoli na volnou živnost,“ říká předsedkyně Asociace klinických logopedů ČR [AKL ČR] Barbora Richtrová. A dodává, že v Česku stále ještě fungují nelegální provozy s klinickou logopedií.

Školského nebo školního logopeda zavedla do praxe novela zákona o pedagogických pracovnících loni v září. S jejich činností Richtrová, jak říká, problém nemá. Jejich práci považuje za smysluplnou. Také ale připomíná, že školský logoped je pracovníkem školského zařízení a spadá pod ministerstvo školství. Přičemž jeho úkolem je přizpůsobit výchovu a vzdělávání žákům s komunikačním znevýhodněním.

„S tím nemáme problém a fandíme tomu,“ vyjasnila postoj Asociace její šéfka na semináři [18.11.] ve Sněmovně, který měl podat zprávu o oboru klinické logopedie v ČR.

S čím už ale klinická logopedie problém má, a nikoli zanedbatelný, je, že služby klinického logopeda nabízejí v Česku často i jen absolventi pedagogických fakult či krátkých kurzů logopeda prostřednictvím volné živnosti. Vydávají se za klinické logopedy, což je nelegální.

„K tomu nemají oprávnění ani kvalifikaci,“ říká Richtrová.

Školní logopedi jsou riziko, tvrdí SAS. MŠMT to odmítá

Vysvětluje, že klinický logoped spadá do skupiny nelékařských zdravotnických profesí. A dále, že absolvent speciální pedagogiky nebo kurzu logopeda bez dokončeného postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví nemůže provozovat živnost jako logoped a diagnostikovat a léčit například poruchu řeči.

„K tomu nejsou absolutně kompetentní,“ dodává.

Klinickými logopedy se stávají absolventi oboru speciální pedagogika, kteří složí státní závěrečnou zkoušku z logopedie a surdopedie. A dále absolvují akreditovaný kvalifikační kurz a specializační vzdělávání. Podle Richtrové je na ministerstvech zdravotnictví, školství, ale i práce a sociálních věcí, aby tyto nelegální logopedy odstranila.

Karta leží na straně ministerstev

Podle Marty Faiereislové z odboru ošetřovatelství a nelékařských povolání Ministerstva zdravotnictví ČR [MZ ČR] tento týden jednala v této věci na resortu odborná pracovní skupina.

„A my jsme tam diskutovali, že do roku 2014 se vydávaly volné živnosti, a tito pracovníci na trhu stále ještě existují,“ uvedla k nelegálním praxím logopedů.

Podle ní nyní resort chystá a brzy i vydá závazné stanovisko, díky kterému budou moci tyto praxe krajské úřady kontrolovat a regulovat jejich činnost, řekla Faiereislová. Také ale dodala, že zcela jistě nebudou úřady schopné obsáhnout celou Českou republiku.

„Ale ano, tady to se řeší a mělo by to být na dobré cestě,“ dodala.

Kochleární implantace vrací lidi s vadou sluchu do běžného života

Šéfka Asociace Richtrová k tomu dodala, že je třeba v napravování těchto praxí spolupracovat i s resortem školství.

„Musí být deklarované, že školský logoped patří jen do resortu školství, nikoli na volnou živnost,“ upozornila.

Poskytovat zdravotní služby klinického logopeda v soukromé ambulanci smějí pouze ti, kdo úspěšně ukončí postgraduální zdravotnické vzdělávání atestační zkouškou. A to v oboru klinická logopedie. Poté si registrují své zdravotnického zařízení na Odboru zdravotnictví u příslušného Krajského úřadu. Teprve poté smějí začít poskytovat logopedické služby i jako osoby samostatně výdělečně činné. A je na nich, zda je poskytnou svým klientům oproti přímé úhradě nebo na účet zdravotní pojišťovny. Pokud je na ně smluvně navázaný.

Veronika Táchová

1 komentář

  1. Je to tedy legální nebo nelegální? Pokud nelegální, tak zajděte na PČR či státní zastupitelství a podejte trestní oznámení.
    Pokud je to jen nepohodlné, pak to není nelegální…
    Je to podobné jako u profese psychologa. V sekci OSVČ Vám stačí 3 roky Bc. a můžete mít vázanou živnost… a pokud máte tituly z jiných oborů, kde jste získali Mgr. nebo vykonali rigo a máte PHDr., tak to stejně nikdo neřeší.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here