Na císařský řez nigerijské ženy nemají peníze, a tak umírají

0
5727
zeny
Ilustrační foto: Freepik.com

V Nigérii připadá 1 047 úmrtí žen na 100 tisíc nově narozených dětí. Vyšší mateřskou úmrtnost má jen Jižní Súdán a Čad. Nigerijské ženy teď mají naději na dostupnější, i když velmi základní péči při porodu, přesněji při císařském řezu.

Za vysokou úmrtnost žen při porodu v Nigérii může hlavně to, že si při komplikovaném porodu nemohou dovolit porodit nepřirozenou cestou, tedy císařským řezem. Takový výkon vyjde v zemi v průměru na 60 tisíc nigerijských nair. To je v přepočtu asi 840 českých korun. Nyní mají chudé ženy, převážně z venkovských regionů, naději na dostupnější péči při nutném císařském řezu. Nigerijské ministerstvo zdravotnictví nyní podle serveru BBC prosazuje úhradu tohoto výkonu z veřejných peněz pro dívky a ženy, které si jej nemohou prokazatelně dovolit.

„Žádná žena by neměla zemřít jenom proto, že si nemůže dovolit císařský řez,“ řekl ministr zdravotnictví Nigérie Muhammad Pate.

Ve světě umírá kvůli komplikacím při porodu nebo s těhotenstvím jedna žena každé dvě minuty. U většiny ženy se ale dá úmrtí zabránit, respektive předejít dostupnou základní zdravotní péčí. Jako je odborníkem vedený císařský porod nebo správně naordinované léky.

Nelegální adopce dětí: Dívky stojí v Africe méně než chlapci

Na africkém kontinentu činila mateřská úmrtnost v roce 2020 v průměru 531 úmrtní na 100 tisíc živě narozených dětí. V témže roce připadalo na kontinent podle dat Světové zdravotnické organizace [WHO] 69 procent všech úmrtí matek na světě. Nejčastěji tyto ženy umírají [75 %] v důsledku silného krvácení, infekce a vysokého krevního tlaku v těhotenství, takzvané preeklampsii. Důvodem bývají i komplikace při porodu a potratu.

Ženy v Nigérií umírají při porodech zbytečně

V Nigérii žije více než 40 procent lidí pod hranicí extrémní chudoby, což je hlavní důvod vysoké úmrtnosti žen při porodu. Tento důsledek chudoby by se mohl v budoucnosti alespoň o něco zmírnit. Vládní program nazvaný Inovační iniciativa pro snížení mateřské úmrtnosti má umožnit nejohroženějším ženám podstoupit císařský řez ve státních nemocnicích. Podmínkou ale je, že mají tyto ženy státní zdravotní pojištění.

„Tím, že odstraníme finanční překážky a zajistíme ženám přístup k tomuto život zachraňujícímu zákroku, nebude žádné ženě v nouzi odepřen přístup ke zdravotní péči kvůli nedostatku peněz,“ slibuje nigerijským ženám tamní ministr Pate.

Obřezání podstupují často už i dívky mladší pěti let

Ze státního zdravotního pojištění se těmto ženám uhradí ale jen nejnutnější péče, mírnil ministerské sliby na stanici BBC mluvčí resortu Tashikalmah Hallah. O oprávněné příjemkyni této hrazené pomoci při porodu pak podle něj rozhodne oddělení sociální péče ve státních nemocnicích.

Císařský řez je nezbytný v případech, pokud je pánev ženy příliš malá, dítě je v pozici, kdy jeho hlava se nachází pod žebry matky, nebo je příliš velké na to, aby mohlo projít porodními cestami. Bez odborného zásahu může dítě způsobit rupturu dělohy nebo trhliny vedoucí k vnitřnímu krvácení.

Císařský řez je mimořádný zásah, ne standard, upozorňují lékaři

Trina Haqueová ze Světové banky tuto iniciativu vítá a podporuje ji. Podobně se k ní staví Kazadi Mulombo, který je místním zástupcem Světové zdravotnické organizace.

„Pokud ji nigerijské úřady správně implementují, přinese výsledky. Jsme tady proto, abychom podpořili každý krok této iniciativy,“ řekl.

Mabel Onwuemenaová z nevládní organizace Women of Purpose rozhodnutí ministra zdravotnictví rovněž oceňuje. Ale také vyzývá vládu k tomu, aby program rozšířila o bezplatné léky a ultrazvuk pro tuto skupinu pacientek.

–VRN/ČTK–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here