Lepší léčebné výsledky u dětí vyžadující náhradní ledvinu vykazují takzvané preemptivní transplantace. To je bez předchozí dialýzy. A také od žijícího dárce. V Česku dětem ledviny transplantují ve FN v Motole, to od roku 1981.
Jednou z posledních dětských pacientek, která ve FN v Motole podstoupila chirurgický zákrok výměny ledviny, je čtyřapůlletá Nela Lešková. Do péče nefrologů, specialistů na léčbu nemocí ledvin, se Nela dostala ve věku 1,5 roku. Tehdy jí lékaři diagnostikovali oboustrannou hypodysplázii ledvin, to je nedovyvinutí orgánu.
„Provedla se transplantace bez předchozí dialýzy a zároveň dárcem byla její maminka,“ říká k péči o Nelu primář Transplantačního centra a transplantační chirurg FN Motol Jan Burkert.
Tedy šlo o zmiňovaný preemptivní zákrok, ty tvoří asi 20 procent všech těchto výkonů. Při transplantacích u dětí spolupracují specialisté FN v Motole s pražským Institutem klinické a experimentální medicíny [IKEM]. V něm tamní chirurgové odeberou dárci ledvinu a převezou ji do motolské nemocnice.
„Transplantace proběhla úspěšně, nyní je už půl roku po transplantaci a daří se jí velmi dobře,“ říká ke zdravotní kondici Nelinky vedoucí lékař Národního programu transplantace ledvin u dětí a dětský nefrolog doc. Jakub Zieg.
Dodává, že Nela již navštěvuje mateřskou školu a v pořádku je i její maminka.
Lepší léčbu vykazují transplantovaní pacienti bez dialýzy
Ledviny dětem ve FN v Motole transplantují lékaři od roku 1981. Ročně jich provedou v průměru deset. Loňská čísla se však dlouhodobému průměru vymykají, když v motolském centru dostalo náhradní ledvinu šestnáct dětských pacientů. Od svého počátku v centru lékaři dětem transplantovali 352 ledvin. A jak upozorňuje doktor Burkert, jedině transplantace, ideálně preemptivní, vrátí nemocné dítě zpátky do plnohodnotného života.
„Žádná z eliminačních metod, respektive dialýz není s to zajistit dostatečný a kvalitní růst dítěte. Stejně tak není schopna zajistit ani správný psychosociální vývoj,“ vysvětluje s tím, že transplantace je ideální řešení pro dětské pacienty s konečným stadiem onemocnění.
Míra přežití transplantované ledviny dětským pacientům ve FN Motol:
- Roční přežití transplantované ledviny: 98 %.
- Pětileté přežití transplantované ledviny: 94 %.
- Desetileté přežití transplantované ledviny: 90%.
Hlavním cílem tohoto transplantačního programu je podle doktora Burkerta zvýšení počtu preemptivních transplantací. Ty se provádějí bez předchozí dialýzy. Pacient získává orgán ideálně od žijícího dárce. Takto transplantovaní pacienti mají lepší dlouhodobou prognózu.
V horách Blue Ridge chovají speciální vepříky na orgány pro lidi
„Samotná transplantace je složitý proces, při kterém musíme brát v úvahu především poměr velikosti dárce a příjemce, aby se samotná ledvina do těla malého příjemce vůbec vešla,“ upozorňuje na jedno z posuzovaných kritérií lékař.
Chirurgických komplikací je při těchto výkonech podle doktora Burkerta minimum. Což dokládá vysokou kvalitu zdravotní péče.
„Na poli žijících dárců velmi úzce spolupracujeme s IKEM. Díky této efektivní spolupráci dosahujeme i u této skupiny pacientů výborných výsledků,“ dodává.
Nádory ledvin jsem se učil operovat třikrát, říká profesor Babjuk
K nejčastějším důvodům selhání ledvin u dětí podle něj patří vrozené vady ledvin, cystická onemocnění a chronické glomerulonefritidy. K transplantaci lékaři přistupují, pokud dítě váží alespoň 10 kilogramů. Průměrný věk příjemce je 12,5 roku a na náhradní orgán čekají tito pacienti obvykle šest až osm měsíců. Po dosažení zletilosti přecházejí dětští pacienti s transplantovanou ledvinou do péče IKEM.
–RED–