U adenomů a myomů v děloze se vzácně objeví i zhoubný sarkom

0
5429
sarkom
Foto: Freepik.com

I myomy a adenomyóza, při níž do stěny dělohy prorůstá její výstelka, představují riziko zhoubného nádoru, i když vzácně. U jedné až 5 žen z tisíce odoperovaných se kvůli myomu či adenomyóze potvrdí zhoubný nádor zvaný děložní sarkom.

Onemocněním, kdy do děložní svaloviny, tedy stěny dělohy, postupně prorůstá její výstelka [sliznice], u nás podle Kristýny Hlinecké, vedoucí lékařky lůžkového oddělení Minimálně invazivní chirurgie Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice [VFN] v Praze, trpí až 30 procent ženy v reprodukčním věku. A to je potíž, protože tyto ženy s adenomyózou podstatně hůře otěhotní.

„Problém je, že je toto onemocnění často přehlížené, nedostatečně diagnostikované, ultrazvukově často přehlédnutelné a řada obvodních gynekologů ho podceňuje,“ říká k adenomyóze lékařka.

Neléčené pacientky se tak zbytečně trápí silnými bolestmi při menstruaci a silným krvácením při ní. Pokud se u nich děložní sliznice dostane dále, například do oblasti pánve, močových cest, pak pacientky trpí silnou bolestí při vyprazdňování a pohlavním styku.

Adenomióza často brání otěhotnění

Adenomyóza bývá často překážkou v otěhotnění a úspěšném donošení potomka. I to ale má svá léčebná řešení.

„Ženám s adenomyózou ve fertilním věku nabízíme operaci, při které odstraníme co nejvíc nemocné tkáně tak, aby dělohu šlo zrekonstruovat a žena mohla donosit miminko,“ říká k léčbě neplodnosti kvůli prorůstání děložní sliznice do její stěny doktorka Hlinecká.

Endometriózu operovali lékaři Na Homolce prvně i roboticky

Takový výkon je podle ní ale třeba i správně načasovat, protože nemoc se jinak vrací. To znamená, že brzy dojde k opětovnému rozšiřování výstelky do stěny dělohy. Proto lékaři pacientkám doporučují otěhotnět co nejdříve od výkonu, aby se nemoc mezitím nevrátila a nerozšířila se ještě více.

„Odoperovali jsme již okolo 50 žen, po cytoredukční resekci adenomyózy otěhotní 50-60 procent žen. A 80 procent z nich miminko úspěšně donosí, to je v případě adenomyózy velké číslo,“ dodává lékařka s tím, že další léčbou, která ale jen mírní příznaky nemoci, je hormonální terapie.

Děložní sarkom je vzácný, ale přibývá jich

I když jsou výrůstky v děložní svalovině, kdy jde nejčastěji o myomy nebo zmiňované adenomyózy, obecně nezhoubnými nálezy, není tomu tak vždycky. Podle doktorky Hlinecké se ve vzácných případech ukáže, že odoperovaný nález je zhoubný nádor, děložní sarkom. Nyní se takový sarkom podle ní prokáže u jedné až pěti z tisíce odoperovaných žen.

A jak upozorňuje lékařka, takové zjištění rázem mění přístup k léčbě. Prognóza děložního sarkomu totiž není vůbec příznivá. Proto dnes lékaři Kliniky při sebemenším podezření na zhoubné onemocnění při ultrazvuku volí ještě před operativním odstraněním myomů či adenomyózy odběr vzorku tkáně k histologické analýze pomocí takzvané tru-cut biopsie.

„Jde pro pacientku o snesitelný výkon, který je minimálně bolestivý a má vysokou spolehlivost,“ říká k vyšetření lékařka.

I slabé krvácení po menopauze značí riziko rakoviny dělohy

Takové vyloučení zhoubného nádoru musí vždy předcházet laparoskopickému zákroku, při kterém se odstraní myomy a adenomyózy.

„Tyto zákroky mohou riziko šíření nádoru zvýšit,“ vysvětluje důvody lékařka.

Vyšetření pomocí tru-cut biopsie je dnes součástí standardních diagnostických postupů v Onkogynekologickém centru VFN. Díky němu se onkologové rychleji dozví onkologickou povahu nálezu. I pracoviště doktorky Hlinecké nyní připravuje studii s mezinárodním přesahem, která má prokázat přínosy tru-cut biopsie v diagnostice pacientek s podezřelým nálezem v děložní svalovině. Cílem studie je zařadit metodu co nejdříve do standardních diagnostických postupů i v její specializaci.

Veronika Táchová

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here