Od letoška se v Česku testuje program časného záchytu nadváhy u dětí od šesti do 11 let věku. Jeho cílem je zabránit tomu, aby děti s nadváhou, kterých je v daném věku asi 80 tisíc, přešly do obezity. Z ní se totiž už jen těžko dostávají.
„Děti s nadváhou jsou doopravdy děti, které jsou na rozcestí,“ řekl na nedávné konferenci PREVON dětský kardiolog a člen pracovní skupiny pro Národní program prevence obezity u dětí Petr Jehlička.
Riziko, že děti s nadváhou přejdou do obezity, je podle něj velmi vysoké. Navíc, jakmile se děti stanou obézními, jen těžko se z ní v budoucnu dostanou. Proto je podle doktora Jehličky naprosto zásadní, aby se začalo pracovat s dětmi již v době, kdy vykazují nadváhu.
„S prevencí se musí začít mnohem dříve než ve stadiu obezity,“ upozornil doktor Jehlička.
Uvádí, že podle posledně dostupných dat z roku 2021 u nás asi čtvrtina dětí a dospívajících trpí nadváhou nebo obezitou. Za prudký nárůst tělesné hmotnosti už u malých dětí může vysoký energetický přísun a nízký energetický výdej na druhé straně. Jinak řečeno konzumace energeticky hodnotných nápojů a pokrmů a minimum pohybu. Souvisí s tím i trávení volného času, kdy mnoho dětí zůstává bez pohybu online na telefonech.
Program časného záchytu nadváhy u dětí 6-11 let
Podle Jehličky prevence nadváhy a obezity nespadá výhradně do zdravotních služeb. Naopak v ní sehrává podstatnou roli rodina dítěte, její motivace a přístup k dítěti a jeho zdraví. Ukazuje se totiž, že jenom brožury a edukační materiály v čekárnách a ordinacích pediatrů ke zpomalení nárůstu obézních dětí nestačí a nevede. I proto se letos začal v praxi testovat projekt Časného záchytu preobezity u dětí, který spadá pod Národní program prevence obezity dětí zvaný „Buď Fit 24“ [BF 24].
Školní jídelny přesolují. Děti pak pijí sladké nápoje a tloustnou
Pilotní projekt poběží v letech 2024 až 2026 a otestují se v něm nástroje pro zachytávání dětí s nadváhou a to, jak s nimy pracovat, aby nepřešly do obezity. Do pilotu se zapojí podle Jehličky zhruba jeden tisíc dětí ve věku šest až 11 let s nadváhou. Těch je u nás podle odhadu odborných společností asi 80 tisíc.
„Což je opravdu ohromné číslo,“ podotkl s tím, že na druhou stranu se v takové fázi narůstající hmotnosti ale dají děti především s pomocí rodiny a lékařů hodně ovlivnit a odvrátit alespoň u části z nich zdraví nebezpečnou obezitu.
Sledované děti dostanou náramky i mobilní aplikaci
Do projektu zařazené děti s pomocí i svých rodičů pracují s takzvanými fitness náramky. Ty monitorují jejich pohybovou aktivu a zároveň naměřená data odesílají do mobilní aplikace. Ta je speciálně vyvinuta pro děti ve věku 6-11 let tak, aby je zaujala. Přičemž využívá herní prvky. Do ní si dítě s pomocí jeho rodiče zaznamená i denní energetický příjem. A díky propojení aplikace s fitness náramkem se ukáže pohybová zátěž dítěte, tedy jeho energetický výdej na druhé straně. Tím se dojde v denním či týdenním intervalu k souhrnné energetické bilanci sledovaného dítěte.
Na světě žije osm miliard lidí. Více než miliarda jich je obézní
Součástí aplikace jsou i odměny takovou formou, kdy dítě při dodržování pravidel vyrovnaného výdeje a příjmu energie získá herní postavičku. Ty postupně sbírá až dojde k sestavení jejich plného týmu.
Současně bude do pilotního projektu zařazené dítě sledovat každé tři měsíce jeho pediatr. Lékař dítě zkontroluje a při návštěvě využije i naměřené hodnoty ze zmiňované mobilní aplikace.
K posledním nástrojům takového screeningu patří webový portál Buď Fit 2024 [BF 24], kde rodiče dítěte najdou například kalkulátor Body Mass Indexu [BMI]. A také návod, jak dítě do projektu zapojit, tedy registrovat.
Veronika Táchová