Dotace z Integrovaného regionálního operačního programu 2021-2027 [IROP], který spravuje Ministerstvo pro místní rozvoj ČR [MMR], mohou čerpat poskytovatelé psychiatrické péče. K dispozici nyní mají o 560 milionů korun více.
A to proto, že Ministerstvo zdravotnictví ČR [MZ ČR] po dohodě s MMR navýšilo finanční alokaci u několika průběžných dotačních výzev. Ty nyní nabízejí poskytovatelům psychiatrické péče dotace v objemu zhruba 1,5 miliardy korun.
- výzva – Podpora akutní a specializované lůžkové psychiatrické péče – SC 4.3
- výzva – Podpora akutní a specializované lůžkové psychiatrické péče – SC 4.3
„Navýšení prostředků umožní financování dalších připravovaných projektů, které při dosavadní výši alokace zůstávaly pod čarou a nebyly podpořeny. Díky této změně budou mít příležitost i nové projekty zaměřené na navýšení počtu psychiatrických lůžek,” řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek [TOP 09].
Doplnil, že aktuálně IROP finančně podpořil vznik přibližně 180 nových akutních psychiatrických lůžek [z toho 85 dětských]. To představuje zhruba 20% plánované navýšení v Národním akčním plánu pro duševní zdraví. A díky novým finančním prostředkům dojde k dalšímu navýšení psychiatrických lůžek.
„Dětská oddělení tak vzniknou nejen díky již schváleným projektům v Liberci, Českých Budějovicích, Olomouci a blízko Prahy v Klecanech v Národním ústavu duševního zdraví, ale nově i v Kroměříži,“ zdůraznil ministr.
Ne všude na dotace ale dosáhnou
Jaká je aktuální realita ve zmíněné dětské psychiatrii v rozhovoru pro Zdravé Zprávy nedávno popsal ředitel Dětské psychiatrické nemocnice Opařany Michal Goetz.
„Každý den chodí deset a více žádostí o lůžko u nás. Jsou to žádosti akutní. Je opravdu velmi těžké číst dopisy rodičů, které referují o naprosto zoufalé situaci, kdy se skutečně bojí ne o zdraví svého dítěte, ale o jeho život. My je musíme zařazovat do pořadníku na čekací listinu. A tak jsou na tom, bohužel, úplně stejně všechny dětské psychiatrie v České republice,“ řekl.
Vyjádřil se i k tomu, jak nemocnici prospívají, či neprospívají dotace z evropských nebo i národních programů. Ukázal to na příkladu studie na modernizaci stanic, kterou už má nemocnice vypracovanou. Hlavní překážka spočívá v povinné finanční spoluúčasti u kterékoli z dotací.
Dětská psychiatrie v ČR: Rodiče se nebojí o zdraví dětí, ale o jejich životy
„Ministerstvo zdravotnictví nás odkázalo na standardní dotační program, který ale vyžaduje 20% spoluúčast. Což je při objemu té investice za několik stovek milionů korun, které dětské psychiatrické nemocnice a dětská psychiatrická oddělení potřebují, prakticky nedosažitelné,“ vysvětlil Michal Goetz.
Podle něj je toto ten hlavní důvod, proč jsou dětské psychiatrické nemocnice a pedopsychiatrická oddělení v takovém stavu, v jakém jsou. I doplnil, že například akutních lůžek je z celkového objemu zhruba 500 dětských lůžek v České republice jenom 143.
IROP nově podpoří i komunitní centra
S nedostatečným financováním se potýkají i takzvaná centra duševního zdraví [CDZ]. Ta vznikla právě z podpory evropských fondů. Aktuální kontrola Nejvyššího kontrolního úřadu ale ukázala, že ačkoliv se peníze vynakládaly účelně, tato centra dnes bez dotací nemají pořádně na své provozy.
Skončí centra duševního zdraví? Chybí peníze, lidé i právní rámec
Byť nejde o systémové řešení v tomto případě, jak upozornilo MZ ČR, tak se jim opět nabízí čerpání dotací. Další finanční prostředky IROP totiž poputují právě do rozvoje péče o duševní zdraví v komunitě. A to v rámci dvou výzev:
- výzva – Podpora rozvoje a dostupnosti komunitní psychiatrické péče – SC 4.3
- výzva – Podpora rozvoje a dostupnosti komunitní psychiatrické péče – SC 4.3
„Klíčovou motivací pro budoucí poskytovatele může být třeba získání provozních prostředků na dobu, než se služba stabilizuje v rámci standardního financování,“ uvedlo MZ ČR.
To by pak podle něj měly přinést další evropské peníze, konkrétně výzva Operačního programu Zaměstnanost plus. Na její přípravě nyní MZ ČR pracuje spolu s Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR [MPSV]. Vyhlášena by měla být v červnu příštího roku.
–DNA–