Čeští pacienti se vzdělávají v prestižním evropském programu EUPATI

0
68
cesti_pacienti
Absolventi vzdělávacího programu / Foto: EUPATI

Čeští pacienti jsou již několik let respektovanými partnery pro lékaře a další odborníky ve zdravotnictví. Tuzemské pacientské organizace mají navíc od letoška možnost se oficiálně vzdělávat v prestižním programu EUPATI – Evropská pacientská akademie pro terapeutické inovace.

[Zdroj: APO]
Ta na území Evropské unie sdružuje již 24 národních platforem. Do nich se zapojilo více než padesát národních nebo zastřešujících evropských pacientských organizací. Nově i ty z Česka. Letos v září získal tuzemský program EUPATI záštitu také od ministra zdravotnictví.

Česká národní platforma EUPATI vznikla v roce 2022. Loni pro pacientské organizace uspořádala nultý „zkušební“ ročník v českém jazyce. Letos již absolvovalo oficiální první ročník úspěšně 17 účastníků. Jednou z podmínek úspěšného zvládnutí kurzů byla osmdesátiprocentní osobní účast a splnění dalších pravidel.

Čeští pacienti a na co cílí EUPATI

Vzdělávání EUPATI zvyšuje schopnost pacientů i jejich zástupců lépe rozumět výzkumu a vývoji léčiv a smysluplně k němu přispívat. Hlavní myšlenka vzdělávání EUPATI spočívá v celkovém zlepšení dostupnosti medicínských lékařských informací. Kurzy proto stojí na třech pilířích. Zapojují pacienty, akademickou sféru a farmaceutický průmysl.

Pacienti jsou slyšet, a tak to je správně, říká absolvent EUPATI

„Jsem moc ráda, že čeští pacienti mají o vzdělávání EUPATI takový zájem. Pro Patient Advocacy na všech úrovních je nyní velmi důležité mluvit stejnou řečí se všemi stakeholdery jako partnery,“ ohodnotila kladně dosavadní průběh kurzů ředitelka Onko Unie Petra Adámková, první česká absolventka evropského vzdělávání EUPATI.

Seznam českých absolventů EUPATI >

„Toto školení nám, zástupcům pacientů, dává nejen spoustu nových informací, ale zároveň je ukotvuje v celém širokém kontextu R&D v každém detailu. Moc děkuji všem přednášejícím. A především zástupcům Státního ústavu pro kontrolu léčiv, kteří seznamují účastníky s českými nuancemi,“ dodala.

Šest vzdělávacích modulů

Program EUPATI tvoří šest vzdělávacích modulů. Ty provázejí účastníky kurzu objevem léků a plánováním vývoje léčiv. Poskytují informace o neklinickém testování a farmaceutickém vývoji, klinickém hodnocení, bezpečnosti léčivých přípravků i principech a postupech hodnocení zdravotnických technologií [HTA]. Na přípravě a školení se kromě sítě CZECRIN podílí Státní ústav pro kontrolu léčiv [SÚKL]. A rovněž se na nich podílejí členské společnosti Asociace inovativního farmaceutického průmyslu [AIFP].

„Platforma EUPATI je mimo jiné jedinečná v tom, že spojuje všechny klíčové zúčastněné strany. Jsou to pacienti, zdravotníci, akademici, farmaceutické společnosti a regulátoři. Absolventi tak mají jedinečnou příležitost naslouchat a diskutovat s lidmi, kteří zastupují různé perspektivy. Získávají tak komplexní pohled na celý proces vývoje léčiv. Tato interakce je klíčová pro porozumění tomu, jak je možné efektivně spolupracovat napříč sektory,“ řekla Lenka Součková ze sítě české infrastruktury klinického výzkumu [CZECRIN].

CZECRIN se zapojí do opětovného rozhýbání klinických studií v Česku

Stejně jako se dnes učí finanční gramotnost, musí se podle ní rozvíjet i zdravotní gramotnost. Tvrdí, že kontinuální vzdělávání v této oblasti se ukazuje jako nezbytné nejen pro pacienty, ale pro všechny, kdo se podílejí na vývoji, hodnocení a racionálním užívání léčiv.

„Vzdělaní pacienti významně přispívají k lepšímu zdravotnímu systému. Ale je potřeba, aby lékaři, regulátoři a farmaceutické společnosti věděli, jak je aktivně zapojit do jednotlivých fází životního cyklu léčiva. Toto zapojení povede k lepší efektivitě výzkumu, vývoji a k celkovému zlepšení kvality péče,“ říká Lenka Součková.

O program EUPATI je velký zájem

Organizátoři školení EUPATI zaznamenali velký zájem o pokračování jak od pacientských organizací, tak garantů a přednášejících. V lednu až březnu příštího roku se proto uskuteční jeho druhý ročník. Ten obsahuje i praktická cvičení.

„Za AIFP jsem moc rád, že jsme mohli zastřešit prestižní vzdělávací akci evropského dosahu, jakou je EUPATI. Máme za sebou nultý i první ročník, oba byly velmi úspěšné a ukázaly nám, že zájem ze strany pacientských organizací a jejich zástupců o další vzdělávání je velký,” uvedl ke školení výkonný ředitel AIFP David Kolář.

[Zdroj: EUPATI]

„Díky němu mohou získat komplexní informace o tom, jak funguje zdravotnictví, jak se vyvíjejí léky a také o legislativě, přičemž jim nechybí evropský kontext. Věřím, že se díky absolvování EUPATI dále posílí jejich pozice rovnocenných partnerů pro lékaře i další aktéry ve zdravotním systému, a díky tomu získají pro svou činnost lepší podmínky,“ uzavřel.

–RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here