Průměrný plat praktika je 98 300 korun, mzda 58 700 korun

15
78585
specialistu
Ilustrační foto: Freepik.com

Průměrná měsíční mzda praktického lékaře v soukromé praxi za letošní první pololetí činí 58 700 Kč. Praktik pracující ve státním nebo veřejném zařízení si průměrně vydělal 98 300 korun. Rozdíly v příjmech jsou i u specialistů.

Lékaři stejně jako nelékaři pracující v soukromých praxích a v zařízeních se soukromým a jiným než veřejným zřizovatelem dostávají nikoli tabulkově upravený plat, ale mzdu. Podle údajů Informačního systému o průměrném výdělku [ISPV], který spravuje Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR [MPSV], je rozdíl mezi příjmem praktika v soukromé praxi a ve státním či veřejném zdravotnickém zařízení desítky tisíc.

Systém pediatrické péče skončí, varuje za dětské praktiky Šebková

Zatímco průměrný měsíční výdělek praktika v privátní ordinaci činí podle dat ISPV 58 688 Kč hrubého, ve státní nemocnici či jiném veřejném zařízení byl za letošní první pololetí 98 253 korun. Podle údajů ISPV byla průměrná hrubá měsíční mzda v Česku za letošní první půlrok 48 011 korun a průměrný plat 46 895 korun.

Mzdu pobíralo při přepočítání na odpracované měsíce v prvním půlroce tři tisíce praktických lékařů a plat, tedy tabulkově upravené odměňování, pak 1 200 lékařů v tomto oboru.

Průměrný plat praktika byl 98 300 Kč, mzda 58 700 Kč

Průměrná hrubá mzda praktiků dosáhla letos v prvním pololetí zmiňovaných 58 688 korun. Meziročně se zvedla o téměř 7 200 korun. Polovina praktiků vydělávala v prvním půlroce přes 44 721 korun hrubého měsíčně. Meziročně mediánová částka vzrostla o 5 000 korun.

Čtvrtina nejlépe placených praktických lékařů v soukromých praxích si teď měsíčně přišla na více než 87 321 korun a desetina jich pak měsíčně pobírala přes 113 537 korun.

Naopak čtvrtina s nejnižší odměnou nepobírala měsíčně ani 30 816 korun a desetina měla mzdu pod 27 317 korun. Z hrubé měsíční mzdy u nich tvoří téměř 21 procent odměny, příplatky a náhrady. Praktik odpracoval v prvním pololetí měsíčně 151 hodin, z toho zhruba 12 minut přesčas.

Praktici hrozí uzavřením ordinací. Nesouhlasí s růstem úhrad na příští rok

Polovina praktiků ve státním a veřejném sektoru vydělávala letos v prvním půlroce přes 95 061 korun. O rok dříve byl mediánový plat u této odbornosti zhruba o 15 800 korun nižší.

Průměrný plat praktiků dosahoval 98 253 korun, meziročně byl o 14 600 korun vyšší. Devět z deseti lékařů mělo příjem přes 58 260 korun hrubého. Tři čtvrtiny pobíraly přes 72 478 korun hrubého. Čtvrtina nejlépe placených dostávala přes 117 266 korun a desetina pak přes 144 321 korun. Celkem 43 procent z platu připadalo na odměny, náhrady a příplatky. Odpracovaná doba za měsíc u nich činila 172,5 hodiny, z toho bylo 25 hodin přesčasů.

Rozdíly v odměňování jsou i u specialistů

Průměrná mzda soukromých specialistů se dostala v letošním prvním pololetí podle dat ISPV na 97 600 korun. Částky u nich rostly podle ISPV meziročně o tisíce korun. Ambulance specialistů bývají většinou soukromé, tedy lékaři i ostatní zdravotníci v nich pobírají nikoli tabulkový plat, ale mzdu.

Specializovaní lékaři si v privátní sféře vydělali podle ISPV měsíčně v průměru 97 600 korun hrubého. Polovina specialistů pobírala přes 90 993 korun. Celkem 32 procent z částky připadalo na odměny, náhrady a příplatky. Odpracovaných hodin měsíčně vykázaly v průměru 161,7, z toho necelých 12 přesčas.

Průměrné a mediánové hrubé mzdy a platy praktiků a specialistů v prvním pololetí 2024
Praktici Specialisté
Průměrná mzda 58 688 Kč 97 600
Medián mzdy 44 721 Kč 90 993
Průměrný plat 98 253 Kč 126 079
Medián platu 95 061 Kč 121 306

[Zdroj: ISPV, MPSV]

Obdobně jako praktičtí lékaři si více vydělají specialisté pracující ve státních a veřejných zařízeních, kde si v prvním pololetí přišli v průměru na 126 079 korun hrubého měsíčně.

Plus 1 400 Kč považují zdravotnické odbory za výsměch. Protesty plánují

Polovina si jich vydělala přes 121 306 korun. Přes 72 430 korun hrubého mělo 90 procent doktorů se specializací. Statistika zahrnuje všechny specialisty, tedy ambulantní i nemocniční. Spadá do ní třeba i vedoucí management klinik. Odměny, příplatky a náhrady tvořily 41 procent hrubého výdělku. V práci specialista strávil za měsíc průměrně 171,4 hodiny, z toho téměř 23 hodin přesčas.

–ČTK/VRN–

15 KOMENTÁŘE

  1. Ve všech těchto případech se ukazuje stát jako dojná kráva. Zpackaná digitalizace, kde se utratily a rozdělovaly stamiliony předem, zbytečně vysoké platy politiků, prezidenta, který je pouhou loutkou bez pravomocí, zbytečný senát plný odložených politiků a lidí jako ing Čuba, který roky bral v senátu plat a nebyl tam, Zemanova hradní sebranka, jež roky okrádala stát, neustálé korupční kauzy a dotační podvody ve sportu a v různých státních úřednických institucích, stále natažené ruce státních zaměstnanců, kde se neodměňuje za kvalitu a výkon jako v soukromé sféře, ale dle určených předpisů a tabulek atd atd. Když jsem tuto koalici volil, tak jsem věřil v nápravu utrácení státních financí. Bureše volit nehodlám, tak koho?

  2. Nezlobte se, ale opět se jedná o zavádějící informace. Vzhledem k tomu, že privátní lékaři jsou v podstatě bez výjimky s.r.o., tak mají mzdu takovou, jakou si sami určí. Třeba i minimální. Tzn. jejich sro určitě vydělá podstatně více. Už to, jako plátci DPH z tohoto mohou těžit např. při nákupu nejen zdravotního materiálu, ale třeba i firemních vozidel a současně na zdravotní péči je DPH 0%, tzn nic neodvádějí, jen se jim vrací, tak mají další výhodu. Nelze takto porovnávat.
    Asi by to chtělo obnovit zrušený OÚNZ, všechny praktiky pěkně zaměstnat – hnedle by se jim zvýšily mzdy. Akorát bych trvala na 8 hodinové pracovní době s tím, že část mohou odsloužit na pohotovosti.

    • S OÚNZ je jeden problém, kdo ho bude řídit, kdo bude řešit opravy, kontroly hygieny, kontroly BOZP atd. Věřte mi, že se systém jenom prodraží. Spokojený soukromý praktický lékař.

      • Jak se to vezme. Však už dnes vznikají společnosti, které zaměstnávají praktické lékaře, to se od OÚNZ liší pouze formálně.

      • Inu, já bych tomu ráda věřila, ale proč potom zdravotnické zařízení typu zubní s.r.o. vydá účet za dentální hygienu, kde položka dentální hygiena je s 0% DPH a položka zubní kartáček a desinfekční gel jsou již s vyčíslením 21% či 12% DPH? To by jako neplátci nemohli, ne? Nebo?

        • Tak teď jsem si to ještě dohledávala. Namátkou jsem volila pár místních praktiků (samé s.r.o.), všichni neplátci. Pak jeden gynekolog s.r.o., ten plátce od r. 2002 do r. 2014 a jedno zubařské zařízení s.r.o. aktuálně plátce DPH. Takže jak se komu hodí? Podle šikovnosti účetní a daňového poradce? Zajímavé.

    • DPH si neodečte viz § 51 Plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně. Plno lékařů je stále podnikající FO, ale v s.r.o. si opravdu určují mzdu, takže by někdo mohl dopočítat i příjem společníka a poté uvést nějaký průměrný příjem ordinace (lékaře). Za 58 000 hrubého to nikdo nedělá.

    • prave proto abychom tyto drobne vyhody s dph nemeli, nesmeji byt poskytovatele zdravotnich sluzeb platci dph. takze dph pri nakupu platime, pojistovny nam pak plati bez dph ;-(

    • Vy budete znala, tak jen tak jednoduse, abyste to pochopila i vy, tam kde se dph neodvadi, tam si ho taky nemuzete narokovat zpet

  3. Statistika je kouzelná disciplína, protože se s ní dá různě kouzlit. Vždy záleží na zadání a na zdrojích informací.
    V tomto případě je však naprosto zřejmé, že autor postrádá jakékoliv informace o tom, jak funguje financování soukromých praktických lékařů. Je s podivem, že je někdo schopen napsat uvedený článek, když tyto informace nemá. Pak samozřejmě porovnává hodnoty, které jsou absolutně neporovnatelné. Soukromý praktický lékař je zároveň podnikatel. Na to autor poněkud zapomněl.

  4. Je opravdu s podivem, že jsou lékaři v podnikání tak slabí, že jako zaměstnanci si vydělají za stejných podmínek tkřka dvojnásobek

  5. Jak bylo řečeno, statistika může být různá.
    Lékař praktik má jen kapitační platbu zhruba kolem 100000kč měsíčně za pacienty které vede.
    Takže těch 58700 mohl vzít autor kdekoli, např. Je to čistý výdělek po odečtení nákladů za sestru , nájem ordinace, nebo i po odečtení nákladů na byt a auto, nebo i po odečtení nákladů za jídlo a hypotéku na dům. Takže zavádějící článek, bohužel.

  6. nejsem lékař ani jiný zdravotnický pracovník, nejsem zaměstnána v žádné souvislosti se zdravotnictvím a ani neznám nikoho takového, kdo by mi finanční poměry ve zdravotnictví objasnil – jsem pouze vrcholně zmatená, střídavě pobouřená i litující, chvíli lékaře a další chápu a chvíli ne a vlastně z toho všeho vyvozuji víceméně jediný závěr: žádný systém odměňování ve zdravotnictví neexistuje, ještě zdaleka nejde o nějakou spravedlnost a nikdo vlastně neví, jak to je, důležitá je „šikovnost“ lékaře i v jiných než medicínských ohledech
    je to možné?

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here