Omezení náročných profesí netěší sestry ani pracovnice v sociálních službách

0
3606
narocnych_profesi
Ilustrační foto: Freepik.com

Pozměňovací návrh do důchodové novely, který vypouští z náročných profesí 3. kategorii, netěší zdravotní sestry ani pracovnice v sociálních službách. Míní, že jejich práce ve směnném provozu je náročná a mají tak odcházet i dříve do penze.

Pozměňovací návrh, který vztahuje náročné profese jen na 4. kategorii a zcela z nich vypouští práce ze 3. kategorie, vložili koncem minulého týdne do ve Sněmovně projednávané novely o důchodovém pojištění předsedové klubů TOP 09 a ODS Jan Jakob a Marek Benda.

„Navrhuje se úpravu v novele zákona o důchodovém pojištění zúžit tak, aby se vztahovala jen na práce zařazené do kategorie čtvrté. Tedy na práce nejrizikovější z hlediska dopadů na zdraví zaměstnanců,“ napsali předkladatelé v důvodové zprávě.

Práce zařazené pouze v kategorii čtvrté podle nich zvolili jako náročné především z důvodu, že se jedná o nejrizikovější kategorii pro zdraví. Při nich se překračují hygienické limity.

„Tedy hrozí vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” argumentují pro změnu její předkladatelé.

Omezení náročných profesí mnohé rozladilo

Jen čtvrtá kategorie prací, do které spadá asi 12 tisíc pracovníků, tak bude odcházet do důchodu až o pět let dříve, aniž by jim úřady ponížily měsíční penzi. Třetí kategorie prací se náročné profese nedotknou. Podání pozměňovacího návrhu ve druhém sněmovním čtení navíc ze strany koaličních poslanců překvapilo především pracovníky, jichž se měla změna dotknout. A některých z nich už v příštím roce.

„Málem to se mnou seklo. Po 40 letech ve směnném provozu ve špitále jsem doufala, že budu ta některá zdravotní sestra, na kterou se bude 3. kategorie vztahovat. Tak nic, dalších deset let noční, svátky, Vánoce ve špitále. Potom už asi opravdu zdechnu. Díky pánové Bendo a Jakobe!!!!!,“ vyjadřuje svůj postoj ke změně Michaela Kallasová v komentáři u článku o náročných profesí publikovaném na ekonomickém serveru FinTag.

Obdobných reakcí je v komentářích pod článkem nespočet. Zklamání vyjadřují i pracovnice v sociálních službách, zmiňované zdravotní sestry ve směnných provozech, na infekčních odděleních a další jiné často fyzicky namáhavé profese.

„Je mi pětapadesát let a dvacet let pracuju v domově se zvláštním režimem, kde pečujeme o nemohoucí seniory. A všechny nás bolí záda z toho, jak je přesouváme nebo polohujeme. A do 67 let se to určitě dělat nedá, už teď jsem rozbitá,” reaguje na změnu u výčtu náročných profesí další z diskutujících.

Jurečka hovoří o povinném příspěvku na důchod

Podle jednoho z předkladatelů návrhu poslance Marka Bendy jde o návrh dvou stran současné vládní čtyřkoalice.

„Budeme se muset do třetího čtení domluvit, které návrhy budou koaličně podpořeny,” řekl v pátek [4.10.] novinářům poslanec Benda.

Stáří nezačíná až v 65 letech, ale už v dospělosti, říká profesorka Topinková

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka [KDU-ČSL] týž den potvrdil, že se úprava náročných profesí ještě projedná. Stoprocentní shoda podle něho dosud nebyla. Protože Sněmovna v reformě zřejmě zpomalí navyšování věku pro odchod do penze z dvou měsíců za rok na jeden měsíc ročně, umí si, jak řekl, omezení okruhu rizikových profesí představit. Lidi, kteří by ze skupiny vypadli, by chtěl podpořit pomocí doplňkového penzijního spoření.

„Abychom příspěvek zaměstnavatele navázali povinně na přispívání těm lidem do třetího pilíře,” nastínil své další plány v důchodové novele ministr Jurečka.

Pozměňovák TOP 09 a ODS překvapil…

Podle navrhované úpravy poslanců Jakoba a Bendy by z novely vypadly práce zařazené do třetí kategorie, které se v původním návrhu měly dát uznat jako náročné profese. Mělo jít o práce, které doprovázejí vibrace, zátěž chladem či teplem nebo celková fyzická zátěž.

Podle dřívějšího prohlášení ministra práce a sociálních věcí je v třetí kategorii asi 109 tisíc pracovníků. A podle něj nejde přesně jmenovat ty profese z třetí kategorie, které splňují podmínky náročné profese. Na rozdíl od 4. kategorie profesí, které se po nabytí platnosti novely budou považovat jako náročná povolání. Ve 4. kategorii je asi 12 tisíc pracovníků.

Ministerstvo zdravotnictví má plán, jak zvládne stárnutí lidí v ČR

Oproti tomu u třetí kategorie rizikových prací se musí při hodnocení jejich náročnosti zvažovat konkrétní pracovní zařazení v dané oblasti. Například to, s jakou technologií výroby zaměstnanec či živnostník pracoval. S jakými látkami se dostával do kontaktu. A jak tato rizika snižují používané ochranné pomůcky.

Příkladem jako náročné profese jmenoval pracovníky v lesnictví, seřizovače obráběcích strojů, důlní pracovníky v kontaktu s důlními přístroji [horníci]. Dále zdravotní sestry s některými specializacemi a pracovnice v sociálních službách, jejichž práce je zvlášť fyzicky náročná. Ministr zmínil také kováře, skláře, svářeče a další fyzicky náročná povolání.

„Nemá to být politické rozhodování,“ zdůraznil letos při představování novely ministr.

Předkladatelé změny upozorňují na finanční dopady

Nyní se ale do návrhu novely, která rozšiřuje okruh náročných profesí, dostala úprava, která z nich vypouští celou třetí kategorii. A vztahuje se výhradně na 4. kategorii prací. Předkladatelé změny argumentují, že tím zmírní finanční dopady takového kroku.

„Tímto zúžením ve vymezení okruhu rizikových prací se dosáhne určité redukce případných negativních finančních dopadů spojených s rozšířením okruhu pojištěnců s nárokem na dřívější odchod do nekráceného starobního důchodu. Předpokládá se, že půjde o necelých 15 000 osob,” stojí ve zdůvodnění.

Podle nich se musí nejprve zhodnotit dopady rozšíření okruhu lidí se sníženým důchodovým věkem na ty, kteří pracují ve čtvrté kategorii prací.

„A až poté případně přistoupit k další úpravě okruhu osob, kterých by se týkalo,” píší v důvodové zprávě.

Uznaná náročná povolání odcházejí až o pět let dříve do důchodu v závislosti na počtu odpracovaných směn v takové práci. Aniž by se jim snížila měsíční penze. Na druhou stranu na ně musí jejich zaměstnavatel odvádět vyšší částku na důchodové pojištění. Nyní už do této skupiny pracovníků patří zdravotničtí záchranáři, profesionální hasiči a horníci.

–ČTK/VRN–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here