Dědička zakladatele společnosti BASF a farmaceutické firmy Boehringer Mannheim Marlene Engelhornová rozdá 25 milionů eur [cca 630 mil. Kč] na financování dobročinných projektů. Pomáhá jí v tom Výbor pro dobro.
Pro správné rozdělení peněz Engelhornová sestavila takzvaný Výbor pro dobro, který projekty, jež se ucházely o podporu, posoudil a schválil. Jeho členové jich nakonec vybrali 77 a konkrétní jména všech příjemců podpory zveřejní na podzim. Oznámili to představitelé výboru Elisabeth Kleinová, Dietmar Feuerstein, Kyrillos Gadala, Angelika Tafernerová a vedoucí projektu Alexandra Wangová. Přesto už jsou někteří „výherci“ v „dobročinné loterii“ veřejně známí.
„Výbor pro dobro by tímto rád dal příklad ostatním bohatým lidem,“ říká členka výboru Elisabeth Kleinová, která jinak pracuje jako prodavačka v Horním Rakousku.
Podle ní přispět na bohulibé účely prostřednictvím pečlivě vybraných projektů v soutěži mohou i ostatní superboháči. Cílem projektů by podle ní měla být snaha o co největší rozvoj daného regionu.
„Chudoba vás oslabuje a oslabení vede do chudoby,“ říká další člen Výboru Dietmar Feuerstein, důchodce z Vorarlbergu.
Rakouská multimilionářka rozdělí dědictví v bohulibých projektech
Ocenil, že podpořené projekty míří na podporu postižených lidí a těch, kteří žijí v bídě a například i bezdomovce. Důležitou otázkou pro 50členný výbor se stala rovněž ochrana žen před násilím, dodal Feuerstein. Výbor podpořil různé organizace pro ženy, ale i neslyšící nebo fotbalové kluby. Týká se to například Lebenshilfe, Neuenerhaus a dalších. Finance zamíří ale i do odborných institucí, jako jsou Tax Justice Network, Attac Austria, Momentum Institute a World Inequality Lab.
Co přesně schválil Výbor pro dobro
Významnou roli ve výběru projektů sehrála také příroda a ochrana klimatu. Peníze získají projekty na udržení biodiversity a na podporu zachování dostupné a zdravé výživy ve společnosti. Mezi tyto organizace patří Naturschutzbund, Kontext Institute, Asociace Noemovy archy, ÖBC-Via Campesima a Land schafft Leben.
Pro teprve 17letého žáka Kyrillose Gadalla z Vídně, nejmladšího člena Výboru, je totiž nejdůležitější právo na bydlení. Výbor proto podpoří organizace, které usilují o dosažitelné bydlení a poskytují pomoc nájemníkům.
Mezi nimi jsou HabiTAT, Initiative Gemeinsam Bauen a Mieter-Interessengemeinschaft. Výbor přidělil podporu také institucím Teach for Austria, Frei.Spiel a škole v Aufbruchu.
„Přístup ke vzdělání je v Rakousku ovlivněný možnostmi rodiny,“ uvedl Gadalla a dodal: „Děti, které nepocházejí z dobře situovaných rodin, trpí ztíženým přístupem ke vzdělání už od dětství.“
Stranou nezůstali ani migranti. Výbor podpoří jazykové kurzy a přístup k lékařské péči. Mezi projekty jsou ale i takové, jež míří na pracovní podmínky lidí, kteří 24 hodin pečují o nemocné. Výbor tak podpoří organizace jako Integrationshaus, Volkshilfe a IG24.
Pomáhá se chudým a nemajetným. Ne milionářům, říká domácí pečující
Upevnění demokracie, klesající účast ve volbách a rostoucí rozčarování z politiky byla další témata, kterým Výbor věnoval pozornost, jak uvedla Angelika Tafernerová, úřednice z Dolního Rakouska. Proto část prostředků dostanou asociace Interact, Vídeňské fórum pro demokracii a lidská práva. Část jich půjde na dovybavení volebních místností a tisk plakátů.
Celkem Výbor vybral 77 projektů
50členný Výbor svým složením téměř dokonale reprezentoval rakouskou společnost v otázce věku, příjmů, pohlaví, regionu, velikosti sídel, vzdělání, profese, původu a přístupu k přerozdělování bohatství. Zasedal celkem šest týdnů a zkoumal přerozdělování bohatství v Rakousku. V otázce, jak rozdělit 25 milionů eur, „Výboru pomáhal tým moderátorů, vědců a odborníků z různých oborů,“ vysvětlila vedoucí projektu Alexandra Wangová.
„Rozmanitost výběru je stejně pestrá, jako členové Výboru. Peníze dostanou jak velké, tak malé organizace, nové i zavedené. Co ale mají všechna rozhodnutí společné je, že chceme silnější společnost. Chceme, aby se všem žilo lépe, chceme podpořit diskriminované,“ vyjmenovala zacílení podpořených projektů.
K výběru projektů se vyjádřila i Marlene Engelhornová, která jejich podporu zafinancuje částí svého miliardového dědictví.
„Velká část mého dědictví, k němuž jsem přišla díky tomu, kde jsem se narodila, mně dala moc, která se neslučuje s demokratickými principy. Nyní bude v souladu s demokratickými hodnotami rozdělena,“ řekla.
Zároveň vyjádřila díky všem 50 členům Výboru za jejich práci, která nespočívala jen v rozdělování peněz, ale také v řešení dopadů nerovnoměrného rozdělování bohatství.
„Podpořili debatu o demokracii, o spravedlivých daních a sociální nerovnosti. Přispěli tak ke zviditelnění těchto témat a přitáhli pozornost mezinárodních médií,“ uvedla Engelhornová s tím, že i politici by se mohli podpořenými projekty inspirovat při správě věcí veřejných.
Michal Achremenko