Nedávná slova národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila o tom, že se ohledně zákonné regulace HHC produktů, které vážně ohrožují zdraví dětí, čeká na to, až přestane Sněmovna obstruovat, se dotkla opozičních poslanců.
Tento týden v reportáži televize Nova uvedl národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil k přijetí zákona, který by reguloval prodeje produktů s HHC a třeba i kratomem dětem a mládeži, že Sněmovna obstruuje. A tak se čeká až se Sněmovna zase rozběhne.
„Trošku se tam hádáme, kdo bude vydávat ta povolení a podobně. Teď se obstruuje, tak se čeká na to, aby se Sněmovna hlavně rozběhla,“ uvedl v televizní reportáži Vobořil.
Jeho slova se ale vzápětí dočkala kritiky od opozičních poslanců. Ti na středečním [31.1.] jednání sněmovního Výboru pro zdravotnictví koaliční poslance vyzvali, aby národního protidrogového koordinátora poučili o tom, k čemu má, a nemá kompetence se vyjadřovat. Jeho slova podle nich totiž vzbuzují domněnku, že za stále chybějící regulací látek, jako je HHC či kratom, může opozice.
„Překvapila mě v televizi slova národního protidrogového koordinátora pana Vobořila, který tvrdí, že ten zákon nemůže být projednán, protože Sněmovna obstruuje, přitom to není pravda,“ upozornila na jednání místopředsedkyně výboru Karla Maříková [SPD].
Připomněla, že na plénu Sněmovny poslanci prodloužili termín na projednání ve výboru na 90 dní.
„A ta lhůta dávno skončila a ministerstvo zdravotnictví slíbilo, že připraví komplexní pozměňovací návrh, který opraví závažné chyby, které v tom zákoně byly a zatím se nic neděje,“ ohradila se.
Regulace prodeje výrobků s psychoaktivní látkou
Ke zmiňovaným slovům národního protidrogového koordinátora se na výboru vyjádřila další z místopředsedkyň Věra Adámková [ANO]. I podle ní bylo jeho vyjádření do médií nešťastné.
„Myslím si a vážně, že by s ním mělo ministerstvo pohovořit, aby hovořil ve svých kompetencích. A ne o tom, co mu slina na jazyk přinese. Prosím o to, je to váš člověk v tomto případě,“ uvedla směrem ke koaličním poslancům s tím, že takové vyjádření nepomůže ani té situaci, ani těm jednáním.
Stáhněte cukrovinky s HHC, žádá prodejce protidrogový koordinátor
S výtkami opozice směrem k Vobořilovi, který je členem ODS, souhlasila předsedkyně výboru Zdenka Němečková Crkvenjaš [ODS]. Ta považuje jeho slova pronesená do médií za nešťastně formulovaná.
„Důvod je v tom, že se opravdu domlouváme,“ vysvětlila, proč v Česku stále chybí legislativa, která by před omamnými látkami chránila nezletilé osoby.
„Máme varianty na stole, protože to téma je opravdu vážné. Aktuálně se snažíme najít to nejlepší řešení,“ dodala s tím, že důvod nepřijetí zmiňované legislativy opravdu není na straně opozice.
Adiktologové i dětští praktici odmítají komercializaci konopí
Podle dalšího z místopředsedů výboru Toma Philippa [KDU-ČSL] není možné chybějící legislativu, která by regulovala trh s HHC či kratomem, vyřešit rychle.
„Není to úplně jednoduché,“ reagoval s tím, že zapojené strany chtějí úpravu udělat maximálně precizně.
„A byla by hloupost to vyřešit za týden, když je to teď mediální téma,“ vysvětlil i on důvody chybějící legislativy.
Cukrovinky s HHC si děti v Česku běžně nakupují
Počátkem tohoto týdne českou veřejnost znepokojily informace o tom, že v Česku si děti a mládež běžně a zcela legálně kupují produkty s obsahem kanabinoidu HHC například ve formě želatinových medvídků. Další problém je, že se v poslední době dostávají na český trh tyto produkty i s velmi vysokým obsahem této psychoaktivní látky. Navíc v pro děti atraktivní podobě například zmiňovaných gumových medvídků. Po jejich požití nejen u dětí, ale i dospělých často dochází ke změně vědomí, úzkostem, zvracení a dalším nepříjemným a zdraví ohrožujícím stavům.
Diskutovanou novelu zákona o návykových látkách připravuje skupina poslanců napříč politickým spektrem od poloviny loňského roku. A omamné látky v ní navrhuje rozdělit na dvě kategorie. A sice na ty, které budou striktně zakázané a na ty, které budou regulované. Například zákazem jejich prodeje osobám mladším 18 let věku, jako je tomu nyní třeba u tabákových výrobků.
Látka HHC [hexahydrokanabinol] patří do skupiny kanabinoidů stejně jako THC, CBD nebo CBG. Aktivní látka HHC se tak stejně jako zmíněné látky vyskytuje v rostlinách konopí. Více pak v jejich semenech a pylu. Na lidský organismus působí HHC podobně jako THC.
Veronika Táchová