S vaginální mykózou se setkají tři čtvrtiny žen středního věku, bakteriální vaginózu řeší každá druhá žena, některé i opakovaně. Prevencí je nošení bavlněného prádla, holení zvláštní žiletkou a správná hygiena intimních partií.
Vaginální mykózu zažije za svůj život asi 75 procent žen ve věku 30 až 40 let, s bakteriální vaginózou se během života setká každá druhá žena. Na prevenci a příznaky vaginálních infekcí upozorňuje nezisková organizace Loono. Podle jejích zástupců se vaginální mykóza často projeví otokem a zarudnutím vulvy, svěděním a pálením. Na infekci upozorní i bolest při pohlavním styku.
„Vaginální mykóza je obvykle důsledkem přemnožení kvasinek v pochvě,“ uvádí zástupci Loono.
Na infekci podle nich ženy dále upozorní i neustálý pocit suchosti nebo hustý bílý výtok.
„Mykózy se léčí tabletkami, které si ženy zavádí na noc do pochvy,“ dodávají.
Upozorňují i na další z častých vaginálních infekcí, a to bakteriální vaginózu, která zase ukazuje na nerovnováhu bakterií ve vagíně. K nejčastějším příznakům této infekce patří neobvyklý výtok.
„Nejde o infekci jako takovou, ale o nedostatek bakterií produkujících kyselinu mléčnou, takzvaných laktobacilů,“ tvrdí zástupci organizace.
Bakteriální vaginóza se projeví „rybím“ zápachem, podrážděním vulvy a poševního vchodu. Namístě je proto zvýšit přísun laktobacilů, k čemuž dobře poslouží takzvaná vaginální probiotika. Při přetrvávajících problémech by se měla žena obrátit na svého praktického gynekologa, který rozhodne o případné léčbě antibiotiky.
Na vaginální infekce upozorní zvýšené pH
Mimo bakteriální vaginózy a mykózy trápí ženy jakéhokoli věku záněty močových cest. Kromě pálení a častého močení způsobují i ostré bolesti v podbřišku. Při rozsáhlejším zánětu se v moči objeví také krev. Při takových obtížích by se měly ženy bez váhání vydat do ordinace svého praktického lékaře, který provede odběr krve a moči k laboratorní analýze. Pokud se k příznakům přidají vysoká teplota a bolesti zad, pak může jít dokonce o zánět ledvin. Pak je namístě na nic nečekat a co nejdříve vyhledat lékaře.
Vaginálním infekcím ženy předejdou v první řadě pečlivou, ale uváženou hygienou intimních partií. Například vulvu stačí omývat pouze jemným mýdlem a prsty. Mezi malé stydké pysky ale mýdlo již nepatří! Zevnitř je totiž pokrývá stejná tkáň jako pochvu a mýdlo by je jenom podráždilo.
„Vagíně svědčí kyselé prostředí s pH mezi 3,8-4,5. Pomoci jej udržet může vhodné intimní mýdlo s pH v tomto rozmezí,“ radí odborníci z Loono.
Vyšší pH značí, že žena trpí zánětem nebo infekcí. Hodnoty si přitom může i sama kdykoliv změřit, a to pomocí indikačního pH papírku. I díky takovému domácímu samovyšetření žena přijde na spouštěče svých problémů a infekci začít léčit hned v jejím počátku. Při intimní hygieně se mají ženy rozhodně vyvarovat používání vlhčených ubrousků. Ty totiž zbytečně dráždí vulvu a její okolí.
Bavlněné prádlo snižuje riziko rozvoji infekce
Zvýšenou opatrnost si žádá i holení intimních partií. Ideální je používat zvláštní žiletku pouze pro tuto oblast. Existují také speciální pěny na holení, které nenarušují pH, a navíc mohou obsahem panthenolu zklidnit podráždění po holení.
Důležitou roli v prevenci vaginální infekce sehrává rovněž výběr spodního prádla, které by mělo být co nejvíce prodyšné, nejlépe bavlněné. Umělá vlákna totiž zadržují vlhkost, která podporuje množení bakterií a kvasinek. Na toaletě je pak důležité utírat se zepředu dozadu, aby se zabránilo přenosu bakterií z konečníku do vulvy, vagíny nebo močové trubice.
A na hygienu by se nemělo zapomínat ani po pohlavním styku, kdy by se měli jít oba partneři vymočit. To proto, aby došlo k vyplavení bakterií z močové trubice. Ženy by si pak měly dávat pozor na dodržování hygieny v době menstruace a na správnou výměnu menstruačních pomůcek. Tampóny, kalíšky a vložky je zapotřebí pravidelně měnit, a to vždy umytýma rukama. Tampón si žádá výměnu alespoň každé čtyři hodiny, menstruační vložka každých osm hodin. Menstruační kalíšek lékaři doporučují omývat minimálně jednou za dvanáct hodin.
–RED–