Vláda včera [14.6.] schválila novelu zákona o léčivech. Rovněž přijala záměr půjčit si od Evropské komise 137,4 miliardy korun pro Národní plán obnovy. Z nich by měly jít 3,3 miliardy korun na rozvoj geriatrické péče.
Alespoň to uvedl po včerejším jednání kabinetu ministr zdravotnictví Vlastimil Válek [TOP 09]. I když vláda původně uvažovala o půjčce ve výši 170 miliard korun, nyní slevila na 137,4 miliardy korun. Přesto na již schválený záměr vlády sjednat si další půjčky reagovala Národní rozpočtová rada [NRR]. Pokud Česko půjčku skutečně načerpá, zvýší tím podle NRR dluh vládních institucí [cca 3 bil. Kč] a strukturální saldo veřejných rozpočtů.
„To částečně zredukuje rozsah konsolidačního úsilí vlády,“ uvedli zástupci NRR.
Vláda Petra Fialy [ODS] již nyní vyniká v čerpání půjček od EK i mezinárodních institucí. Na skutečnost upozornil i Český statistický úřad, když ve zprávě o zadlužení vládních institucí v loňském roce uvedl: „Loni došlo k výraznému růstu objemu přijatých půjček [184,9 mld. Kč].“ Potvrzují to i data o řízení státního dluhu ministerstva financí. Potřeba úvěrů akcelerovala hlavně loni a předloni [více zde].
Novela zákona o léčivech
Ministerstvo zdravotnictví ČR [MZ ČR] uvedlo, že novelu zákona o léčivech připravilo „na základě dosavadních zkušeností s vývojem trhu léčivých přípravků“. Návrh zákona stanovuje mimo jiné nové povinnosti pro výrobce léčiv, jejich distributory, lékárny a státní úřady. K nejvýznamnějším povinnostem výrobců patří udržovat na skladě léky v objemu pokrývajícím měsíční nebo dvouměsíční potřebu. To s ohledem na druh léčiva a četnosti jeho výpadků na trhu. Platí to pro všechny jimi produkované léky. I když, jak v nedávném podcastu ZdraveZpravy.cz připustil náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček, v tomto ohledu zřejmě dojde k určitým změnám. Ty však nyní musí navrhnout poslanci při projednávání novely.
Léky musí za pacientem, ne za lékárnou, říká náměstek ministra
Podle ministra Válka novela představuje jednu z největších reforem lékové legislativy za posledních patnáct let. Podle jeho slov výrazně zvyšuje odolnost českého lékového trhu proti výpadkům a zásadně posiluje pozici pacientů.
„Ministerstvu zdravotnictví umožní efektivněji reagovat na výpadky dodávek léčiv a minimalizovat jejich dopady na občany,” řekl ministr.
Zdůraznil právě povinnost výrobců dodávat léky ještě jeden až dva měsíce po nahlášení výpadku z povinně držených zásob léků. Distributorům léků zase novela nařizuje informovat Státní ústav pro kontrolu léčiv [SÚKL], kolik balení přípravku s omezenou dostupností mají aktuálně na skladě. Tím ministerstvo a SÚKL získají údaj o tom, kolik daného přípravku je v distribuci, a tedy k dispozici pro dodání do lékáren.
Novela reguluje i dodávky léků do lékáren
Novela dále podle MZ ČR zabrání distributorům zvýhodnit jakoukoli lékárnu při dodávkách léků. Což podle úřadu omezí vznik lokálních nedostupností. K tomu se v podcastu ZdraveZpravy.cz vyjádřil i Jakub Dvořáček. Vysvětluje to na příkladu, kdy MZ ČR zajistilo v minulých měsících mimořádné dodávky antibiotik. Mnoho z nich podle něj ale neskončilo ve veřejných, ale v nemocničních lékárnách.
„Distributoři totiž preferovali jejich dodávky do nemocnic. A to z jednoho prostého důvodu. Distributoři mají s nemocnicemi nasmlouvané dodávky na velké objemy léků a v případě jejich nedodání jim hrozí vysoké pokuty. Proto distributoři, aby se ochránili před ztrátami, upřednostnili nemocniční lékárny před veřejnými lékárnami,“ vysvětlil.
Na otázku, zda jde o systémovou chybu, odpověděl, že nikoli. Přesto podle něj MZ ČR ale uvažuje o změně legislativy v tom smyslu, aby v době krizí nedocházelo ke zvýhodňování určitých typů lékáren. Mezi ně řadí nejen nemocniční lékárny, ale i síťové lékárny s velkou tržní sílou.
„My potřebujeme, aby ten lék nešel za lékárnou, ale šel za pacientem. Takže i přemýšlíme nad tím, že v momentě opravdu krizové situace nastavíme systém objednávky léků ze strany lékáren přes elektronický recept. To znamená: Mám recept, mám pacienta, dostávám léčivo. Aby bylo jisté, že se nedostatková léčiva někde nehromadí a pacienti k nim musejí složitě hledat cestu,“ uvedl.
Zástupci České lékárnické komory pro ZdraveZpravy.cz ale uvedli, že si nedovedou představit, že by pacient pro svůj lék chodil do lékárny dvakrát. Nejdříve s receptem a až ho lékárna objedná, pak by přišel pro lék. I to má podle Dvořáčka své řešení. Pacient se s lékárnou domluví, zašle jí e-recept předem a až po doručení léku si ho vyzvedne.
Dodejme, že podle novely lékárny budou mít rovněž povinnost hlásit aktuální stav zásob léčivého přípravku s omezenou dostupností. Současně ho budou moci objednávat jen v množství obvyklém pro danou lékárnu.
–DNA–